PRZYGODY MUZYCZNEGO SURREALIZMU | MUZYCZKI

kadr z filmu "Zupa",
reż. Zbigniew Rybczyński

Kolejna odsłona cyklu o eksperymentalnej muzyce demoludów to surrealistyczna jazda bez trzymanki po krótkometrażowych filmach z lat 60. i 70.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 11 października, o godz. 19:00, w FINA Wałbrzyska 3/5.

Przewodnikami podczas tej podróży będą dwaj kompozytorzy, mający szczególny talent do łączenia dźwięków konkretnych z prostymi efektami elektronicznymi w formie dowcipnych anegdot: Zdeněk Liška i Eugeniusz Rudnik. Ten pierwszy zasłynął współpracą z kultowym animatorem Janem Švankmajerem. Tego wieczoru pokażemy trzy jego krótkie filmy: Trumniarnię i Et cetera z 1966 roku oraz mającego premierę pięć lat później Dżabbersmoka. Po projekcji dzieł czechosłowackich pokażemy filmy, do których muzykę zrobił Eugeniusz Rudnik: Kosmogonię (1972) w reżyserii Danuty Adamskiej-Strus, Zupę (1974) Zbigniewa Rybczyńskiego oraz dwa filmy Jerzego Kaliny: Muszlę (1974) oraz Szychtę (1988).
Kosmogonia, fot. Bolesław Ciupiński

Gościem Jana Topolskiego będzie Jerzy Kalina – wybitny scenograf, rzeźbiarz i reżyser. Twórca między innymi głośnej instalacji Przejście, opraw papieskich pielgrzymek, Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 oraz filmów, do których muzykę komponowali m. in. Eugeniusz Rudnik i Bohdan Mazurek.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Od ponad dekady historia i muzyka powstała w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia są znów na fali, by wspomnieć wydawnictwa Bôłt i Requiem, leksykon Bęc! Zmiany i wystawy zagraniczne (Huddersfield, Karlsruhe). Futurystyczna muzyka elektroniczna powstawała przecież nie tylko w Warszawie, lecz także Pradze, Belgradzie, Pilźnie czy Bratysławie. Cykl Muzyczki organizowany przez FINA wraz z Fundacją 4.99 jest okazją, by przyjrzeć się twórczości pracujących tam artystów. Zapraszamy do spotkań z różnymi obliczami eksperymentu w Europie Środkowowschodniej, także w odsłonie filmowej (science fiction, animacja), teatralnej (słuchowiska, monodramy) oraz genderowej i gatunkowej. Zapewnimy kino dla uszu, jak i dla oczu, spotkania z gośćmi i przystępne wprowadzenia!

Tej jesieni odbędą się jeszcze dwa spotkania w ramach cyklu. 9 listopada przybliżymy twórczość filmowca i kompozytora Arsenija Jovanovica oraz prace kompozytora, artysty wizualnego i literata – Vladana Radovanovica. 20 grudnia porozmawiamy o muzyce eksperymentalnej w Związku Radzieckim i jej obecności na srebrnym ekranie ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Eduarda Artiemjewa.


Więcej
----------------------------------------------
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl

Powiązane Video Wszystkie video

„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
JIMEK - Crux
Fistful of Dollars - Kremer, Igudesman & Joo
Jon Lord - Bach On To This

Instrumenty i sprzęt muzyczny

DrumCraft 4-20 Fusion DSB zestaw perkusyjny (Deep Sea Burst) + Roadcase Fusion Set
Musoneo Przejcia w muzyce elektronicznej - kurs video PL, wersja elektroniczna
AN Grochowski Grzegorz ″Dziecice przygody″ ksika + CD
Paiste Gong Symphonic Brilliant 20″

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl