Przewodnik melomana: Francja. Subtelność i elegancja muzyki francuskiej

W pierwszy piątek października, o godz. 19, szczecińska Filharmonia zaprasza na muzyczną podróż po Francji. Naszym przewodnikiem będzie znakomity klarnecista, a także dyrygent – Jan Jakub Bokun. Koncert wzbogaci występ utalentowanej harfistki młodego pokolenia - Zuzanny Elster.

W programie koncertu „Przewodnik melomana: Francja” znalazły się fragmenty z obydwu suit orkiestrowych „Arlezjanka” Georgesa Bizeta, mistrza tworzenia barw orkiestrowych. Na koncercie zabrzmi także suita z baletu „Les Biches” Francisa Poulenca.


W wykonaniu Zuzanny Elster usłyszymy kompozycje Debussy’ego i Ravela. Zuzanna Elster jest absolwentką uczelni muzycznych w Warszawie i Berlinie. Mimo młodego wieku jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów harfowych i kameralnych, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Całość poprowadzi Jan Jakub Bokun, klarnecista i dyrygent, który swój warsztat zawodowy szlifował we Wrocławiu oraz Paryżu. Ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii. Prowadzi klasę klarnetu we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Koncertem październikowym wracamy do cyklu „Preludium talentów”, w trakcie którego wystąpi artystka mieszkająca od ponad 10 lat we Francji. Małgorzata Kowalińska jest absolwentką prestiżowych uczelni paryskich w klasie śpiewu i gry aktorskiej. Zaśpiewa słynną arię Berlioza „D'amour l'ardente flamme” (z „Potępienia Fausta”).

4 października 2013 roku, piątek, godz. 19
Przewodnik melomana: Francja
Subtelność i elegancja muzyki francuskiej

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej
Nonet Filharmoników
Zuzanna Elsterharfa
Jan Jakub Bokun - dyrygent

W programie:
Charles Gounod – „Petite Symphonie”
Maurice Ravel – Introdukcja i Allegro
Claude Debussy – „Danses sacree et profane”
Francis Poulenc – „Les Biches”
Georges Bizet – I i II suita orkiestrowa „Arlezjanka”

Bilety:
Normalny: 40 zł
Grupowy: 30 zł
Ulgowy: 20 zł


ZUZANNA ELSTER
Urodzona w 1985 r. w Warszawie, harfistka solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (2008) w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek oraz (również z wyróżnieniem) podyplomowe studia „Konzertexamen” w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie (2011) w klasie harfy prof. Marii Graf. Pobierała także lekcje harfy u Germaine Lorenzini w Lyonie. Ponadto swoje umiejętności doskonaliła w kraju i zagranicą podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez harfistki: E. Bennett, J. Bouskovą, S. Kanga, M. Graf, G. Lorenzini, S. McDonald, C. Michel, N. Shamayevą, H. Storck.
Od 2008 roku jest zatrudniona na stanowisku asystenta w klasie harfy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2009 r. prowadzi klasę harfy w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. W 2012 roku obroniła pracę doktorską, otrzymując tytuł doktora sztuk muzycznych.
Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów harfowych. Została dwukrotnie stypendystką Ministra Kultury (2003, 2004) oraz stypendystką banku Societe Generale (2008), co umożliwiło jej nagranie płyty CD. W 2009 r. otrzymała medal Magna cum Laude z rąk JM Rektora UMFC, a w 2010 r. Nagrodę Indywidualną II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W 2011 roku była jurorem podczas I Ogólnopolskiego Konkursu „Miniatura na harfę celtycką”.
Koncertuje jako solistka w kraju i zagranicą. Występowała we Francji, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Republice Czeskiej i Rosji, m.in. w ramach prestiżowych międzynarodowych festiwali i kongresów harfowych oraz muzycznych: IX Światowego Kongresu Harfowego w Dublinie (2005), „Dni Harfy” w Ostrawie (2002-2008), „International Conservatoire Week” w Sankt Petersburgu (2006).  Ponadto koncertowała m.in. w: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Łódzkiej i Lubelskiej, Zamku Królewskim w Warszawie oraz Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Występowała jako solistka z orkiestrami: Brandenburger Symphoniker, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Concerto Avenna i Capella Bydgostiensis. Jako muzyk orkiestry stale współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Ponadto współpracowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Israel Contemporary Players, Sinfonią Iuventus. Dokonywała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dokonywała prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich.JAN JAKUB BOKUN
Klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia.
Po studiach w zakresie gry na klarnecie we Wrocławiu oraz Paryżu Jan Jakub Bokun ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii.
Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych artystów i pedagogów takich jak Guy Dangain, Larry Livingston, David Zinman, Mieczysław Stachura, Philippe Cuper, Sergiu Celibidache, Guy Deplus, Jorma Panula,Walter Boeykens, Michael Collins oraz Béla Kovács.
Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant, wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego. Członek European Clarinet Society i przewodniczący polskiego odziału International Clarinet Association.
Jako dyrygent, solista i kameralista występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Czterokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest .
Prowadził lekcje mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium w Brukselii, w Sofii, Belgradzie, Pradze, Paryżu, Lubljanie, Meksyku, Pekinie, oraz w Madrycie.
Jako solista i dyrygent nagrał 10 albumów płytowych. Jego ostatni album „Clarinettino”, nagrany w Bratysławie z czołowym słowackim kwartetem smyczkowym Slovak Quartet, zbiera entuzjastyczne recenzje.
Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, International Clarinet Association oraz wytwórni Koch Classics i Dux. W 2005 roku założył własny label płytowy JBRecords.
Zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią- Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego, gdzie hablitował się w czerwcu 2012 roku.


fot. D. Bachurek

Bilety na wydarzenia organizowane przez Filharmonię można zarezerwować w kasie Filharmonii (pl. Armii Krajowej 1) osobiście lub telefonicznie pod numerem 91 422 12 52. Kasa jest czynna:
• od wtorku do czwartku w godz. 13.00 – 18.00,
• w piątki w godz. 13.00 – 20.00,
• oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Przydatne strony www:
1. witryna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie - www.filharmonia.szczecin.pl,
2. witryna Jana Jakuba Bokuna – bokun.art.pl,
3. witryna Zuzanny Elster – zuzannaelster.com.

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Pierwszy Koncert Brandenburski - Allegro Moderato
Somebody That I Used to Know - Walk off the Earth (Gotye - Cover)
J.S.Bach - allemande - fusion jazz
Gary Guthman - Pierwszy Poca?unek - muzyka do filmu Rewers

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Kreiner-Bogdaska Agnieszka - W krainie muzyki. Podrcznik dla uczniw szk muzycznych I stopnia
PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
Yamaha VU10170R CLP911 klawisz A′ ( pierwszy klawisz klawiatury)
Yamaha NU1 pianino cyfrowe z klawiatur z mechanizmem moteczkowym

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl