Projekt CELLOVE

wega-musikinstrumente
21 marca (środa)
CELLOVE
Tomasz Pokrzywiński / Judith Maria Blomsterberg
godz. 21
wstęp 20pln

Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
Judith Maria Blomsterberg - wiolonczela barokowa

Zapytaj wiolonczelistę, czy istnieje coś lepszego niż wiolonczela, a odpowie zapewne - tak, dwie wiolonczele. I to jest właściwie najprostrze wytłumaczenie genezy projektu CELLOVE - powstał on "z miłości do wiolonczeli", z fascynacji niepowtarzalną barwą i bogactwem dźwięków, które powstają w wyniku połączenia dwóch wiolonczel, a także z nieopisanej radości jaką daje wiolonczeliście gra z… drugim wiolonczelistą!

Duet wiolonczelowy zasadniczo różni się swym charakterem od duetu skrzypcowego. Dwie wiolonczele są jak dwaj przyjaciele - doskonale się uzupełniają i najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie. Owszem, lubią się czasem popisywać i nawzajem "nakręcać", ale mają do siebie o wiele więcej dystansu niż skrzypce, nie biorą tego na serio. Konkurencja jest zdrowa, a jedyną motywacją zdaje się być dobra zabawa.

Program koncertu będzie subiektywną opowieścią dwojga wiolonczelistów o tym, co w barokowym repertuarze na ich instrument najlepsze. Będzie to "barok" szeroko rozumiany - od utworów tak wczesnych, że to w zasadzie jeszcze renesans, po tak późne, że to już klasycyzm; od kompozytorów bardzo znanych (Vivaldi), po postaci rozpoznawalne tylko przez niektórych wyznawców baranich kiszek. Przewidziane są również wycieczki w kierunku muzyki nie-poważnej…

Judith Maria Blomsterberg
Mieszka w Szwecji, w małej miejscowości pod Malmo, ale pochodzi z Niemiec, studiowała w Holandii, a pracuje w zasadzie na całym świecie. Studiowała u jednego z najlepszych wiolonczelistów barokowych i zarazem jednego z prekursorów ruchu muzyki dawnej - Holendra Jaapa ter Lindena. Po studiach Jaap zaprosił ją do wspólnego nagrania sonat wiolonczelowych Vivaldiego. Od tamtego czasu zapraszana jest do współpracy przez wybitnych muzyków nurtu muzyki dawnej (m.in.Enrico Gatti, Lars Ulrik Mortensen). Występuje również z najlepszymi orkiestrami barokowymi europy - m.in.Concerto Copenhagen (Dania) i Arte dei Suonatori (Polska), jak również z Holland Baroque Society (gdzie poznali się z Tomkiem)

Tomasz Pokrzywiński
Mieszka w Warszawie, ale prawie nigdy nie ma go w domu, ponieważ albo gra z Arte dei Suonatori (Polska - ale rzadko grają w Warszawie, a często gdzieś daleko), albo z Holland Baroque Society (Holandia-w tej orkiestrze poznali się z Judith), albo z Academy of Ancient Music, czy La Nuova Musica (Anglia). Najczęściej jako koncertmistrz wiolonczel, czasem jako solista. Jak jest w Warszawie, to znaczy, że albo coś kombinuje z Marcinem Maseckim (grali już Bacha i trochę Beethovena, szykują więcej), albo wymyśla i realizuje razem z przyjaciółmi projekty muzyczno-edukacyjne. Gra też dużo kameralistyki barokowej z muzykami z całego świata.



Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Caccini - AVE MARIA - Warszawski chór ch?opi?cy
Caccini - Ave Maria - Andrea Bocelli
Piotr Lachert - Sonata No. 19

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 1
PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 2
PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 3
PWM Klechniowska Anna Maria - Szkoa na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl