1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Premiera Tempus Fantasy
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Premiera Tempus Fantasy

Premiera Tempus Fantasy

szukaj w artykułach:
fot. Łukasz Gawroński
Tempus Fantasy

Artists: Katarzyna Borek, Wojciech „Vojto Monteur” Orszewski

Premiera: 03.06.2014

UPC: 5099940982229

Digital UPC: 825646284573

Fuzja klasyki fortepianowej i nowoczesnej elektroniki.
Muzyka przestrzeni i obrazów zaklętych w ludzkiej wyobraźni.

„Czas podzielił muzykę na style, ale najważniejszą wartością jest jej moc, przekaz i jakość. W imię tej idei wybraliśmy się w fascynującą podróż przez różne brzmienia, od czasów starożytnych, przez średniowiecze, po współczesność. Podróż, w której wokół tematów najwybitniejszych kompozytorów, budujemy nowe, zaskakujące aranżacje. Eksperymentujemy, chcąc ukazać brzmienia muzyki klasycznej w niekonwencjonalnym zestawieniu z muzyką elektroniczną, która w XX i XXI wieku wpisała się zarówno w najbardziej awangardowe kierunki sztuki, jak i w nurt muzyki popularnej. Improwizujemy w oparciu o tematy pochodzące z oryginalnych kompozycji z użyciem zaawansowanych technologicznie instrumentów i procesorów efektowych. Album stworzony w ten sposób jest naszą osobistą wypowiedzią na fortepian i elektronikę, będącą rezultatem połączenia rożnych, pozornie kontrastujących ze sobą gatunków muzycznych. Zestawienie tych stylów nie jest jedynie formą ciekawego eksperymentu artystycznego. Naszym celem jest także przybliżenie odmiennych światów brzmieniowych odbiorcom reprezentującym różne środowiska. W swoich inspiracjach odwołujemy się do szeroko pojętej muzyki klasycznej, ambientowej i transowej” – Katarzyna Borek & Vojto MonteurTrack-lista:

Katarzyna Borek – piano

Vojto Monteur (Wojciech Orszewski) – electronics

Featuring: Natalia Grosiak (vocal) [3], Łukasz Sobolak (live drum samples, beats) [1, 2, 3, 4, 7], Mateusz Walerian (saxophone sampling) [2],
Oleg Dziewanowski (marimba) [2], Karolina Piątkowska-Nowicka (violin)[1], Vojto Monteur (guitar) [2]

1. Fantasy on Sergei Prokofiev’s Violin Sonate F minor Op. 80 No. 1 00:05:59

2. Fantasy on Claude Debussy’s "Pour l’Egyptienne” 00:04:59

3. Fantasy on Gregorian chant “Dies Irae” & Franz Liszt’s “Totentanz” 00:05:09

4. Fantasy on Sergei Rachmaninov’s “Vocalise” 00:05:50

5. Fantasy on Sergei Rachmaninov’s Prelude C sharp minor Op.3 No.2 00:05:22

6. Fantasy on Frederic Chopin’s Prelude F sharp major Op. 28 No.13 00:06:16

7. Fantasy on Claude Debussy’s “Jimbo‘s Lullaby” 00:05:20

8. Fantasy on Issac Albeniz’s “El Albaicin” from Suite "Iberia" 00:05:20

9. Fantasy on Henryk Mikołaj Górecki’s “Three pieces in old style” 00:05:42

10. Fantasy on Maurice Ravel’s “Le Gibet” from “Gaspard de la nuit” 00:04:40

℗ © 2014 The copyright in this sound recording is owned by Warner Music Poland Sp. z.o.o., A Warner Music Group Company.
Recorded: August 31-September 1, 2013 and February 15, 2014 / Studio RecPublica, Lubrza, Poland

Tempus Fantasy

Prestiż i piękno muzyki klasycznej w połączeniu z nowoczesnością muzyki elektronicznej to ekscytująca mieszanka artystyczna! Katarzyna Borek i Wojciech Orszewski zapewniają nam niespotykaną dawkę muzycznych doznań.

„Tempus Fantasy” to unikatowy, multidyscyplinarny projekt artystyczny, w którym muzyka mówi do nas w sposób świeży i bezpośredni. Dwoje wybitnych,
polskich artystów – pianistka klasyczna i przedstawiciel sceny elektronicznej budzą wrażliwość w projekcie, który odważnie łamie stereotypy!

Słuchaj uważnie… świat właśnie się zmienił!

Fuzja klasyki fortepianowej i nowoczesnej elektroniki.

„Reprezentujemy odmienne gatunki muzyki i sztuki wizualnej. Każdy z nas zdobył duże doświadczenie na scenie polskiej i międzynarodowej, występując przed bardzo różnorodną publicznością, włączając najbardziej prestiżowe sale koncertowe i wydarzenia muzyczne w Europie i Azji. Postanowiliśmy to wykorzystać, aby połączyć kontrastujące gatunki: muzykę klasyczną z nowoczesną elektroniką i projekcją video art.” – mówi Katarzyna Borek, a Wojtek Orszewski dodaje – „Nasz projekt to wyraz wiary w to, że muzyka nie zna granic i może połączyć ludzi pochodzących z różnych środowisk".

Katarzyna Borek i Wojciech Orszewski podjęli współpracę artystyczną we wrześniu 2012 roku. Ich twórczość została bardzo szybko doceniona. Jedna z czołowych reżyserek teatru współczesnego - Agnieszka Olsten – zaproponowała im współpracę przy miedzynarodowym projekcie teatralnym w Koszycach - Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Spektakl z muzyka ich autrostwa zostal nominowany do Grand Prix najlepszego spetkalu na Slowacji i zostanie zaprezentowany 13 maja 2014 podczas Miedzynarodowego Festiwalu "Nowa Drama" w Bratyslawie. Stworzyli takze muzyke do pelnometrazowego filmu dokumentalnego "Chlopiec z Zaba", autrostwa wybitnych filmowcow mlodego pokolenia - Braci Bartos, ktory ukaze sie na kilku najbardziej liczacych sie festiwalach filmowych na swiecie. Płyta autorska duetu, zatytułowana: Classics & Electronica - „Tempus Fantasy” zostanie wydana 3. czerwca 2014 roku
w prestiżowej wytwórni Warner Music Poland.

Artyści w swoich inspiracjach odwołują się do szeroko pojętej muzyki klasycznej, ambientowej i transowej. Eksperymentują, starając się przedstawić nowe brzmienia muzyki klasycznej poprzez niekonwencjonalne zestawienie jej w aranżacji z muzyką elektroniczną, która w dobie XX i XXI wieku wpisała się zarówno w najbardziej awangardowe kierunki sztuki, jak i w nurt kultury masowej. Duet zabiera nas w fascynującą podróż, w której wokół tematów klasycznych kompozytorów, budują zupełnie nową, zaskakującą w swoim wymiarze aranżację. Dzieła wykonywane są w wersji oryginalnej, a następnie przetwarzane na zasadzie improwizacji z elektroniką komputerową, lub innymi instrumentami, które w czasie rzeczywistym wpływają na brzmienie fortepianu, dzięki użyciu zaawansowanych technologicznie procesorów efektowych. Różnorodność gatunków muzyki elektronicznej pozwala przewidzieć, że album tworzony w ten sposób będzie przedstawiać odrębną opowieść, intrygujące interpretacje oryginalnych kompozycji. Nad projektem pracują z artystą multimedialnym – Karolem Rakowskim, który przygotowuje spektakularne instalacje video.


Nasza recenzja

Bardzo polecam Państwu przepiękną płytę zatytułowaną "Tempus Fantasy", która łączy w jeden świat tak pozornie odmienne światy jak muzyka klasyczna i elektroniczna. Album zabiera nas w podróż muzyczną od czasów średniowiecza do XX wieku poprzez dzieła wielkich kompozytorów, m. in. Rachmaninowa, Chopina, rozpoczynając od chorału gregoriańskiego. Wszystkie opracowania nazwane fantazjami oddają subiektywnie uchwycone przez artystów emocje zawarte w utworach, a delikatne brzmienie instrumentarium (fortepian + elektronika) pomaga również w sposób intelektualny przeżywać muzykę. 
Artyści wspaniale opisali w dołączonej książeczce swoje wizje i cele, a także każdy z zaprezentowanych utworów. Fajnie poczytać i posłuchać. Gorąco polecam!
 

Magdalena Kania
flecistka
 

CD cover designed by Jarek Kubicki


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl