Premiera „Sanctus Adalbertus” Góreckiego i „Pasji wg św. Łukasza” Pendereckiego na 1050-lecie chrztu Polski w NInA

FOT. BRUNO FIDRYCH

Już 26 i 27 kwietnia w siedzibie NInA będzie można premierowo zobaczyć rejestracje dwóch wyjątkowych koncertów: prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Góreckiego - „Sanctus Adalbertus” i zarejestrowanej przed miesiącem „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Projekcjom w systemie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos będą towarzyszyły spotkania z gośćmi m.in. z Krzysztofem Pendereckim.

Na dwa dni muzycznego świętowania jubileuszu chrztu Polski z dziełami wybitnych polskich kompozytorów, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza 26 i 27 kwietnia. W nowocześnie wyposażonej sali kinowej Instytutu będzie można zobaczyć i posłuchać w systemie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos niewykonywanego wcześniej dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego i jednego z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Wstęp wolny.

Góreckiego hołd dla św. Wojciecha - „Sanctus Adalbertus”
We wtorek, 26 kwietnia o godz. 18.00 premierowo zaprezentowana zostanie rejestracja prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego - „Sanctus Adalbertus” op. 71. Utwór po raz pierwszy zabrzmiał 4 listopada 2015 roku w Krakowie z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z Danielem Cichym, redaktorem naczelny PWM, które poprowadzi Agata Kwiecińska.

O kompozycji mówiło się latami, choć tak naprawdę do ubiegłego roku nikt jej nie słyszał. Została napisana już w 1997 roku by upamiętnić tysiąclecie śmierci świętego Wojciecha. Premiera utworu miała początkowo odbyć się podczas papieskiej pielgrzymki do Polski, „Sanctus Adalbertus” jest przecież następcą „Beatus Vir” – kompozycji na cześć św. Stanisława zamówionej przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę. Ostatecznie oratorium musiało na swoją światową premierę poczekać ponad piętnaście lat.
Czteroczęściowy utwór bazuje na tekstach autorstwa samego Góreckiego oraz na Księdze Psalmów. Jak zauważa wybitny znawca twórczości kompozytora, Adrian Thomas, w tym niezwykłym oratorium pojawiają się nawiązania zarówno do późnoromantycznego stylu Edwarda Elgara, jak i do zabytku polskiej muzyki dawnej – „Bogurodzicy”.
Podczas premiery „Sanctus Adalbertus”, którego rejestrację pokaże NInA, partie solowe wykonywali światowej sławy soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz oraz baryton Artur Ruciński, towarzyszył im Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.
Oratorium „Sanctus Adalbertus” jest pierwszą produkcją zarejestrowaną na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne; koproducenci: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio SA

„Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w 50. rocznicę pierwszego wykonania
Dzień później, w środę 27 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się premierowy pokaz rejestracji tegorocznego wykonania „Pasji wg św. Łukasza” Pendereckiego, które miało miejsce miesiąc temu, podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Projekcję poprzedzi spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, które poprowadzi Anna S. Dębowska.
Najbardziej znany, obok „Trenu – Ofiarom Hiroszimy”, utwór kompozytora obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania, które odbyło się w katedrze w Münster w 1966 roku i powstało z okazji 700-lecia jej istnienia.
Podczas zarejestrowanego koncertu partie solowe wykonała sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Solistów, chóry oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej prowadził Krzysztof Penderecki.
Projekcja odbędzie się w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.
Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, koproducenci rejestracji: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio SA

Pokazy koncertów odbędą się w kinowej, wielofunkcyjnej sali Instytutu Ziemia obiecana, jedynej niekomercyjnej tego typu przestrzeni w Polsce, która umożliwia projekcje w formacie 4K i z wykorzystaniem systemu dźwiękowego Dolby Atmos, w najwyższej możliwej obecnie jakoś obrazu i dźwięku.

Więcej o pokazach na stronie: www.nina.gov.pl
www.nina.gov.pl/projekty/1050-lecie-chrztu-polski-w-nina/


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Większość swoich nieustannie powiększających się zasobów publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 5500 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 10 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5
na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara „Joanna” Anety Kopacz, „Hiszpanka” Łukasza Barczyka, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza czy „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na
www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa.

Powiązane Video Wszystkie video

Artur Sychowski - Sanctus (Official Video)
Leszek Kulakowski - Missa Miseri Cordis cz. Sanctus
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
Giuseppe Verdi - La donna e mobile

Instrumenty i sprzęt muzyczny

LaBella Vapor Shield 1050 Phosphor Bronze struny do gitary akustycznej 10-50
Eurolite SB1050 rozdzielnia prdu 32A
Cremona in America Cecilia Violin Sanctus - profesjonalna kalafonia skrzypcowa
Ultrasone Signature DJ (32 Ohm) suchawki zamknite

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl