Premiera płyty Mieczysław Weinberg - Works for Violin and Piano

Wydawnictwo RecArt przedstawia album z muzką kameralną na skrzypce i fortepian wybitnego, polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga - twórcy zapomnianego, a stawianego przez dzisiejszych muzykologów obok Szostakowicza czy Prokofieva. Twórcy, którego tragiczne losy splatają się z historią II wojny światowej i żydowskich prześladowań.
Na płycie znalazły się trzy kompozycje: Concertino op. 42 (1948), Sonatina op. 46 (1949) oraz Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47, no. 3 (1949).

Wykonawcy:
Ewelina Nowicka - skrzypce
Milena Antoniewicz - fortepian

Tytuł:
Mieczysław Weinberg - Works for Violin and Piano

Data premiery – październik 2013

Ewelina Nowicka tak mówi o swoim odkrywaniu twórczości Mieczysława Weinberga:

"W jego muzyce jest jakiś powiew wielkości – szeroka fraza, oryginalna melodyka, sugestywna dynamika. Chciałoby się powiedzieć, że Weinberg daje słuchaczowi oddech. Słuchając jego kompozycji jakby wychodzimy z zamkniętej sali w szeroką przestrzeń – przestrzeń wolności ludzkiej. Dzisiaj Mieczysław Weinberg (1919-1996) uchodzi za jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Za życia postrzegany za utalentowanego kompozytora, będącego „w kręgu Dymitra Szostakowicza” i funkcjonował po trosze jako jego naśladowca. Mówiono: „Weinberg”, a myślano:
„Szostakowicz”. Uważne wsłuchanie się w dorobek Weinberga doprowadziło jednak fachowców do zdumiewającego odkrycia, że Weinberg, owszem, jest zbliżony często stylistycznie do Szostakowicza, ale w jego muzyce są cechy własne, twórcze i odkrywcze, że Weinberg pozostał sobą i dał muzyce europejskiej własny ton, barwę i sensy. W Polsce mamy szczególne powody, aby bliżej zainteresować się twórczością Mieczysława Weinberga i dać jego muzykę publiczności. Weinberg to przecież polski Żyd, rodem z Warszawy, artysta, który do końca życia mówił po polsku, który był ukształtowany przez kulturę polską, który pisał pieśni do wierszy Mickiewicza, Tuwima, Staffa, a miłość do ojczyzny zachował w sercu do końca życia.
W świecie uchodzi on za kompozytora rosyjskiego o żydowsko-polskich korzeniach (w ZSRR funkcjonował jako Moisiej Weinberg, ale w codziennym życiu używał swojego polskiego imienia, do którego formalnie wrócił wyrokiem sądowym w latach siedemdziesiątych XX wieku), ale każde źródło podaje, że urodził się w Polsce i że w Polsce uczył się muzyki. [...]
Czas Weinberga w Polsce dopiero nadejdzie, jak należy sądzić. Dzisiaj jest on już klasykiem muzyki XX wieku. Jest to muzyka pisana sercem, wolna od pustej i formalnej awangardowości. To muzyka, która zapada w serca i umysły słuchaczy."

Skrócone biogramy artystów biorących udział w nagraniu płyty:

Ewelina Nowicka, ur. 1982 w Gdańsku, polska skrzypaczka i kompozytorka. Od 6 roku życia gra na skrzypcach, a pierwsze doświadczenia kompozytorskie zaczęła zbierać w wieku 8 lat. W latach 2001-2007 studiowała skrzypce oraz pedagogikę w klasie Prof. Petru Munteanu w Hochschule für Musik und Theater Hamburgu. Od 2007 do 2009 roku podyplomowo studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Künste w Bremie, a w latach 2010-2012 studiowała w klasie solistcznej Prof. Katrin Scholz w Hochschule für Künste w Bremie.
Jest zdobywczynią wielu nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych. Między innymi jest laureatką nagrody Radia Heskiego we Frankfurcie nad Menem, II nagrody na międzynarodowym konkursie skrzypcowym w Goch (1997), pierwszej nagrody na ogólnopolskim konkursie muzyki kameralnej we Wrocławiu (2001), III nagrody na konkursie Elise Meyer w Hamburgu (2003), III nagrody na konkursie Moderne Solo Streicher w Bremie (2008).
W wieku 16 lat debiutowała jako solistka z różnymi orkiestrami, m. in.: Polską Filharmonią Bałtycką, Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Kameralną Amadeus, Sinfonią Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Jihoceska Komorni Filharmonie w Czeskich Budziejowicach, Hamburger Klassik Philharmonie, Orchesterakademie w Düsseldorfie. W jej repertuarze znajdują się znane koncerty skrzypcowe Mozarta, Paganiniego, Wieniawskiego, Czajkowskiego, Głazunowa, Strawińskiego, Saint-Säensa i wiele innych.
Z racji zainteresowań życiem i twórczością Dymitra Szostakowicza, wpadła na trop mało znanego jeszcze w Polsce kompozytora Mieczysława Weinberga. To odkrycie repertuarowe zaowocowało w roku 2011 podczas Fesitwalu Probaltica w Toruniu i Mikołowskich Dni Muzyki, dokonując polskich prawykonań i nagrań koncertu skrzypcowego g-moll op. 67 pod batutą Dainiusa Pavilionisa i Europejskiej Orkiestry Festiwalowej oraz Concertina op. 42 i Rapsodii na tematy mołdawskie op. 47 wraz Agnieszką Duczmal i Radiową Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Zinstrumentowała zaginioną wersję Rapsodii mołdawskiej na skrzypce i orkiestrę kameralną, która została opublikowana w wydawnictwie Peer Music. Ewelina jest stypendystką Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1999), Ministra Kultury (1999- 2001), Otto Stöterau- Stiftung (2001-2005) oraz Oskar und Vera Ritter Stiftung (2009-2010).

Milena Antoniewicz (ur. Piszczorowicz) rozpoczęła grę na fortepianie w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H.Melcera w Kaliszu. W latach 1994 - 1998 kontynuowała naukę w Poznańskiej Szkole Talentów, gdzie była uczennicą prof. Waldemara Andrzejewskiego. W 2004 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Jana Jańskiego. Równolegle w 2004 roku pod kierunkiem prof. Stephana Imorde uzyskała dyplom z fortepianu solo w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie akompaniamentu wokalistom w klasie prof. Karoli Theill w HMT Rostock. Milena Antoniewicz jest laureatką I nagrody za projekt Dobranoc - Gute Nachtgeschichten na I Międzynarodowym Interdyscyplinarnym Konkursie w Rostocku, II nagrody wraz z Katrin Burghardt (sopran) na II Międzynarodowym Konkursie Verfemte Musik w Schwerinie w 2006r., Nagród Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania sztuki muzycznej oraz promocję najstarszego z polskich miast w 2000, 2002, 2006, 2008, 2009 roku; nominowana do nagrody Eurotalent 2003 Telewizji Polskiej. Stypendystka GFPS (Stowarzyszenia Naukowo-Kulturalnego w Europie Środkowej), Rotary Club Deutschland, Inner Wheel Club Berlin-Tiergarten, Marszałka województwa Wielkopolskiego, Yehudi Menuhin Live Music Now. Ponadto w latach 2004 - 2006 otrzymała stypendium Ministra Kultury landu Meklemburgia-Pomorze Przednie na realizację studiów podyplomowych w Niemczech.

Wydawnictwo RecArt (www.recart.pl)

Powiązane Video Wszystkie video

New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet
New Violin - Works for Violin and String Quartet
Musicarius Mendelssohn - kwartet No. 7 - Capriccio
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Numark PT-01 USB przenośny gramofon
Nord Piano 88 stage piano
Roland Cloud SRX Piano 2 syntezator programowy (program komputerowy)
Stage Works Rimma Stick Holder, uchwyt na paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl