Premiera płyty Marcina Maseckiego „Beethoven: ostatnie sonaty fortepianowe” już 28 czerwca!

Marcin Masecki, znany pianista jazzowy i klasyczny, znów zaskakuje. Po eksperymentach z mazurkami i polonezami, Masecki bierze na warsztat sonaty fortepianowe Beethovena. Artysta interpretuje klasyczne utwory na małym, 6-oktawowym pianinie z lat 60., świadomie rezygnując z perfekcji na rzecz odkrywania nowych brzmień i ekspresji. Dzieła Beethovena Masecki gra w specjalnych słuchawkach i z zatyczkami w uszach, dzięki czemu zbliża się do perspektywy głuchego kompozytora. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jest partnerem albumu, który ukazuje się nakładem wydawnictwa Lado ABC.

Na swojej najnowszej płycie „Beethoven – ostatnie sonaty fortepianowe” Marcin Masecki po raz kolejny, dzięki swojej oryginalnej interpretacji, nadaje klasycznym utworom nowy wymiar. Uznany pianista, laureat m.in. Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”, gra Beethovena z zatyczkami w uszach i w specjalnych słuchawkach wygłuszających, zbliżając się tym samym do perspektywy wielkiego kompozytora, który w trakcie komponowania sonat był już od wielu lat głuchy. Jak mówi sam Masecki: „Paradoksalnie umożliwiło mu to tworzenie niezwykle oryginalnych i abstrakcyjnych form, często ledwie mieszczących się w tradycyjnych możliwościach percepcyjnych”.

Pianista idzie jednak w swoich eksperymentach jeszcze dalej. Masecki wykonuje sonaty na małym, dalekim od ideału fortepianie 6-oktawowym, zrywając tym samym z tradycją grania wielkich utworów wyłącznie na perfekcyjnych i precyzyjnych instrumentach. Prezentując klasykę w ten nowatorski sposób, pianista nadaje sonatom nowej ekspresji i burzy sztuczne granice między gatunkami.

Fragmentu nowej płyty można odsłuchać na portalu Ninateka. Krążek będzie dostępny w sklepach od 28 czerwca br. Tego samego dnia na Malta Festival Poznań odbędzie się premierowy koncert Marcina Maseckiego. Szczegóły dotyczące wydarzenia na stronie internetowej Festiwalu.

Marcin Masecki (1982) - pianista klasyczny i jazzowy, kompozytor, absolwent prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie w 2005 roku, Grand Prix (z zespołem „Alchemik”) podczas Jazz Hoeilaart ’98 w Brukseli oraz Paszportu Polityki za płytę „Polonezy” (2013). Występował m.in. z Tomaszem Stańko, rodziną Waglewskich, Michałem Urbaniakiem, grupami Alchemik, Pink Freud czy Niewinni Czarodzieje. Prowadzi zespół „Profesjonalizm”, współtworzy Warszawską Orkiestrę Rozrywkową, jest członkiem międzynarodowych zespołów „Paristetris” i „Pictorial Candi”. „Beethoven – sonaty fortepianowe” jest jego ósmą solową płytą.

W NINATECE (www.ninateka.pl) - multimedialnej bibliotece on-line prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny, znaleźć można poprzednie albumy Marcina Maseckiego „Die Kunst der Fuge” oraz „Polonezy”.

---
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców. Prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. W swojej nowej siedzibie NInA udostępnia ponad 10 000 materiałów audiowizualnych.
Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
NInA to nowoczesna instytucja otwarta dla wszystkich, pozostająca w ciągłym dialogu z użytkownikami i dostosowująca swój program do zmieniających się potrzeb oraz rzeczywistości technologicznej. W swojej siedzibie Instytut organizuje wydarzenia artystyczne, projekcje filmowe, wystawy i debaty. W 2015 r. będą to m.in. maratony filmowe, seminaria audiowizualne poświęcone tematyce gier czy kreowanie „banku wspomnień” poprzez umożliwienie digitalizacji archiwów rodzinnych w NInA. Instytut prowadzi również warsztaty edukacyjne, m.in. dubbingowe, muzyczno-taneczne oraz z beatboxu. NInA jest otwarta na współpracę, nieustannie poszukując nowych przejawów polskiej kultury audiowizualnej.
NInA swoje nieustannie powiększające się zasoby udostępnia na platformach internetowych: NINATEKA umożliwia dostęp do ponad 5000 materiałów audio i video, dzieł zarówno uznanych reżyserów, jak i debiutantów. W jej zasobach znajdują się zapisy najważniejszych spektakli teatralnych, oper, koncertów oraz audycji radiowych, a także filmy fabularne, dokumentalne, animowane, reportaże oraz relacje z wydarzeń kulturalnych. W ramach NINATEKI istnieją specjalne kolekcje przedstawiające twórczość najważniejszych polskich kompozytorów XX w: Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. DWUTYGODNIK, internetowe pismo o kulturze na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne oraz społeczne. Obecne w sieci od 2009, jest jednym z najważniejszych internetowych czasopism kulturalnych w kraju. MUZYKOTEKA SZKOLNA to portal edukacyjny, wspomagający naukę muzyki w szkole. Jej celem jest kształcenie świadomych odbiorców i uczestników życia muzycznego. Na platformie internetowej znajdują się nagrania, wywiady, gry, filmy oraz ciekawostki związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami ze świata muzyki – nie tylko klasycznej.
NInA jest organizatorem festiwalu NInA WERSJA BETA, będącym kontynuacją organizowanego przez Instytut festiwalu i konferencji Kultura 2.0, poświęconej kulturze audiowizualnej. NInA WERSJA BETA to miejsce dialogu, otwarte dla wszystkich, gdzie przecinają się drogi odbiorów i twórców kultury audiowizualnej. Każdej edycji przyświeca inne hasło, w 2015r. będą to „Cyfrowe opowieści”.

Powiązane Video Wszystkie video

Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)
Justyna Philipp i kwartet z?o?ony z profesorów Akademii Muzycznej w Gda?sku
Ludwig van Beethoven - Pi?ta Symfonia C-moll - Danney Alkana

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Beethoven Ludwig van - Sonaty fortepianowe vol.1
PWM Ludwig van Beethoven - Sonaty fortepianowe cz.2
PWM Beethoven Ludwig van - Najpikniejszy Beethoven na fortepian
AN Drodowski Mirosaw ″Sonatiny Fortepianowe″

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl