1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Premiera najnowszej płyty Macieja Zakrzewskiego – „Time to time”
ARTYKUŁ: Polecamy - Premiera najnowszej płyty Macieja Zakrzewskiego – „Time to time”

Premiera najnowszej płyty Macieja Zakrzewskiego – „Time to time”

szukaj w artykułach:

Premiera płyty „Time to Time” Macieja Zakrzewskiego (ARSO-CD-149) 9 grudnia 2019 roku nakładem wydawnictwa Ars Sonora ukazała się autorska płyta gdańskiego kompozytora i organisty Macieja Zakrzewskiego. Nagrań dokonano na organach archikatedry pw św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Tytuł płyty „Time to time” – od czasu do czasu – ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony odnosi się do procesu tworzenia dzieła, które powstaje w różnych odstępach czasowych, nieskrępowane koniecznością zrealizowania zadania w sztywnych ramach, z drugiej zaś strony nawiązuje do filozofii czasu w muzyce – jej przemijania, ulotności, czasowości.

„Czym jest czas? Tajemnicą – bo jest nierealny a wszechpotężny. Jest warunkiem zjawiskowego świata, jest ruchem zespolonym i przemieszanym z istnieniem realnych ciał w przestrzeni i z ich ruchem”

/Tomasz Mann, „Czarodziejska Góra”/


Na płycie znajdują się:

Siedmioczęściowa Suita „The Allegories” będąca muzycznym obrazem współczesności, w którym odwieczne, ważne pytania, idee, żywioły, emocje stykają się z rzeczywistością wirtualną, zmieniającą nasze postrzeganie życia w społeczeństwie (Like, Face to book, To be or not online, Log out). To dramatyczne zagubienie w dwóch rzeczywistościach każe na nowo postawić pytanie o to co jest realne, ważkie, ponadczasowe, a co jest tylko ułudą, kreacją, galanterią.

oraz

„Psalterium” – czteroczęściowy cykl ilustrujący kolejne, wybrane teksty psalmów ze Starego Testamentu (Ps 91 „Kto się w opiekę oddał Najwyższemu”, Ps 7 „Panie, Boże mój, w Tobie szukam schronienia”, Ps 113/117 „Alleluja, Chwalcie Pana wszystkie narody”), choć otwiera go żydowska modlitwa Szema Ijzrael („Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją.”). Psalterium to odpowiedź na dychotomię świata zobrazowanego w „The Allegories”.

„Muzyka jest sztuką dojrzałego operowania czasem. Wypełnianiem pustej przestrzeni przekonującą ideą. Tworzeniem imaginacji w konkretnie uwarunkowanej sytuacji. To mój czas. Muzyczny. To także jest Wasz Czas. Spotkajmy się w nim” – zachęca w przedmowie do płyty Maciej Zakrzewski.MACIEJ ZAKRZEWSKI organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Adiunkt gdańskiej Akademii Muzycznej. Jego działalność artystyczna w głównej mierze oscyluje wokół muzyki współczesnej. Posiada wiele nagrań płytowych. Solowe albumy „Liszt&Widor organ works” /Soliton 2014/ oraz „Naji Hakim – organ works” /Ars Sonora 2018/ spotkały się z uznaniem i pochlebnymi recenzjami w polskiej prasie muzycznej. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego główne miejsce zajmują utwory organowe /opublikowane nakładem wydawnictwa Ars Musica 2019/oraz dzieła na orkiestrę kameralną.
Więcej informacji o Artyście na stronie: www.maciejzakrzewski.pl
Płyta do nabycia na: dobreplyty.pl, empik.commaciejzakrzewski.pl
Patronat: PRESTO, LongPlay, trojmiasto.plPolmic.plkategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl