Poznań Baroque 2013

W listopadowe wieczory w Poznaniu już po raz trzeci rozbrzmiewać będzie muzyka barokowa. Festiwal, który powstał w 2011 roku dla uświetnienia obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, staje się powoli stałym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej i międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

W tym roku Poznań Baroque trwać będzie 12 dni. Podczas festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka, którą znamy wszyscy, ale też taka, o której wiedzą tylko wtajemniczeni. W programie usłyszymy kompozycje popularnych, barokowych mistrzów (Johanna Sebastiana Bacha, Henry’ego Purcella, Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego, czy Claudio Monteverdiego), jak również mniej znanych kompozytorów (Giovanniego Girolamo Kapsbergera, François Dufaut, Williama Corkine, Johannesa Schenka, Diego Ortiza i wielu innych). Zależy nam na tym, by jak mówi Dyrektor Artystyczny festiwalu – Cezary Zych: „w inny sposób rozłożyć akcenty, gdzie indziej położyć nacisk, coś przypomnieć, coś zapowiedzieć, kogoś przedstawić, a najlepiej zainspirować i wypromować. Jeśli decydujemy się na muzykę znaną i popularną, to staramy się pokazać ją z innego, czasami radykalnie odmiennego, punktu widzenia” i dodaje: „wybieramy zatem repertuary, które nie zawsze znalazłyby dla siebie miejsce na festiwalach zainteresowanych większymi formami muzycznymi.”
Podczas festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z całego świata - przyjadą do nas goście z Kanady, Francji, Hiszpanii, Argentyny, Austrii, Włoch, Niemiec, Danii, czy Izraela. Barokową muzykę zaprezentują: włosko-irlandzki duet ArParla, duńskie trio Alpha, Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej (EUBO) ze Stefano Montanarim, kierowany przez Alexisa Kossenko zespół Les Ambassadeurs, z którym wystąpią bułgarska skrzypaczka Zefira Valova i szwedzki tenor - Anders Dahlin, ekscentryczne trio Los Otros, kanadyjski consort viol da gamba Les Voix Humaines Consort, lutnistka Monica Pustilnik z Argentyny, duet Nataša Mirković oraz Matthias Loibner, francuska harfistka Angélique Mauillon, jej brat, śpiewający barytonem, Marc Mauillon i niemiecka gambistka Friederike Heumann oraz hiszpański, rodzinny, złożony z trzech braci Zapico, zespół Forma Antiqva, z którymi zaśpiewa sopranistka Maria Espada. Nie zabraknie również polskich akcentów: usłyszymy Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją Jarosława Thiela, a Joanna Boślak-Górniok towarzyszyć będzie świetnie znanej w Poznaniu Bolette Roed. Wystąpi również poznańska orkiestra L'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka, która towarzyszyć będzie triu Alpha oraz izraelskiemu mandoliniście Avi Avitalowi.

W czasie koncertowych wieczorów publiczność będzie miała okazje usłyszeć utwory wykonywane na oryginalnych, barokowych instrumentach, w tym m.in. na violi da gamba, harfie, czy gitarze barokowej. Usłyszymy również tak rzadkie instrumenty, jak lirone, chitarrone, czy arpa doppia.
Ludzi niesłuchających na co dzień muzyki barokowej festiwal chce przekonać do uczestnictwa w koncertach nie tylko za pomocą symbolicznych cen biletów, ale również poprzez cykl spotkań dotyczących muzyki barokowej dla dzieci i dorosłych. Wspólnie z Fundacją MEAKULTURA zorganizujemy w klubo-księgarni Głośna spotkania, na których opowiemy m.in. o związkach muzyki barokowej i filmu.

Plakat tegorocznej edycji festiwalu stworzyła uznana polska plakacistka Małgorzata Gurowska.

Dokładny program na: poznanbaroque.com/program
Informacje na temat wykonawców: poznanbaroque.com/performers

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Trzeci Koncert Brandenburski - Allegro
The Will Gregory Moog Ensemble - Trzeci koncert brandenburski
G.F.Handel, Chandos Anthem 6 b, chorus: As pants the hart for cooling streams
Baroque And Blue

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibson Les Paul Traditional 2013 Honey Burst gitara elektryczna
Fzone FMT 2013 metronom z tunerem, kolor czarny
Gibson Les Paul Signature T VS 2013 gitara elektryczna
Gibson SGJ Series Cherry Satin 2013 gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl