Poza jazz | FINA na ucho

Gorczynski - Kuyateh
fot. Agnieszka Markiton

Jesienią w FINA zapraszamy na koncerty muzyków kojarzonych ze sceną jazzową i improwizowaną, lecz sięgających znacznie dalej. Artystów, których praca z instrumentem prowadzi w poprzek stylistyk i utartych schematów. W rezultacie ich twórczość niekiedy nie spotyka się z należnym jej zainteresowaniem. Trudno ją bowiem skatalogować. Lepiej niż gatunkowe etykiety określają ją takie pojęcia jak: otwartość, kreatywność, ale też koncentracja, muzyczna świadomość czy wirtuozeria.

Już 6 września w FINA wystąpi trio Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – to ważne osobowości na scenie jazzu i muzyki improwizowanej. Perkusista Jacek Buhl zaczynał w czasach yassowego szaleństwa, grając na perkusji w kultowej grupie Trytony. Trębacz Wojciech Jachna dał się poznać dekadę później, występując m.in. w popularnym zespole Contemporary Noise Quintet. W ostatniej dekadzie chętnie nagrywali jako duet aż do momentu, kiedy spotkali kontrabasistę Jacka Mazurkiewicza. Przy okazji pracy nad pierwszą, świetnie przyjętą płytą „Dźwięki ukryte” muzycy zrozumieli, że nadają na podobnych falach. Ich tegoroczny album „God’s Body” to rozwinięcie tych tropów – kompozycje pełne niuansów i detali zanurzonych w elektronicznych, ambientowych tłach i powłóczystych dźwiękach kontrabasu.

Muzyka duetu Michał Górczyński-Buba Badije Kuyateh to świadectwo dialogu dwóch kultur i, wydawałoby się, filozofii grania. Polski klarnecista i kompozytor to gruntownie wykształcony instrumentalista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej. Współtworzy awangardowy zespół Kwartludium, tworzy instalacje dźwiękowe, eksperymentuje z brzmieniem. Urodzony w Gambii Kuyateh pochodzi z rodziny griotów i jako wirtuoz gry na korze – zachodnioafrykańskiej harfie – kontynuuje domowe tradycje. Nagrany przez duet album „Cut the Air” wychodzi ponad kulturowe doświadczenia, zawierając bardzo liryczne wariacje na temat jazzu, muzyki afrykańskiej i minimalizmu. 4 października w FINA będzie można się przekonać jak łatwo jest za sprawą improwizacji pokonać granice stylistyczne i kulturowe.

Artur Majewski jest jednym z najbardziej kreatywnych i „elokwentnych” trębaczy polskiej sceny improwizowanej. Zaczynał w kultowej wrocławskiej grupie Robotobibok, po rozpadzie której występował w duecie Mikrokolektyw. Patryk Zakrocki jest zaś altowiolinistą, członkiem zespołów Spontaneous Chamber Music (z gitarzystą Marcinem Olakiem) oraz SzaZa (z klarnecistą Pawłem Szamburskim). W tym drugim pisał muzykę m.in. do etiud Romana Polańskiego oraz filmów Themersonów. Muzyków łączy zamiłowanie do improwizacji i poszukiwania nowych dźwięków. Dlatego podczas koncertu, który odbędzie się 8 listopada instrumentaliści będą chętnie sięgać po looper, oscylatory czy elektroniczną mbirę. Jesienny koncert stanowi część trasy promującej pierwszy wspólny album duetu Majewski-Zakrocki „Czas panowania traw”.

Sześciu młodych muzyków o różnym bagażu doświadczeń, którzy poznali się na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Grając w różnych konfiguracjach, polscy instrumentaliści mają już na koncie kilka świetnych płyt. Zdania, która z nich jest najlepsza są podzielone, ale debiut Franciszek Pospieszalski Sekstet w największych stopniu prezentuje bogactwo inspiracji i kreatywność tego środowiska. Utworu z tego albumu usłyszmy 13 grudnia w FINA. Na odcinku ośmiu kompozycji Kuba Więcek, Szymon Gąsiorek, Jędrzej Łagodziński, Albert Karch, Grzegorz Tarwid oraz Franciszek Pospieszalski prezentują zaskakujące ujęcia klasyki i polskich tańców narodowych, post-rockowe wybuchy, swing, współczesną awangardę i oczywiście sporo jazzu.

Więcej
fb

----------------------------------------------
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa
www.fina.gov.pl

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Krzysztof Maciejowski – podró? w nieznane z muzyk?
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PSW PSM1 mikrofon na ucho (do Shure)
PSW PSM1 mikrofon na ucho (do Sennheiser eW)
Trantec MIC-XEM77-P mikrofon zakadany za ucho, dooklny, 20 Hz - 20 kHz; wtyk mini-XLR (4 -pin); Cielisty
Samson SE60x Mikrofon nagowny kardioidalny, beowy, 7.5mm kapsua, 4 redukcje kablowe, osony, Na jedno ucho

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl