1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. POWRÓT PANUFNIKA. 100-LECIE URODZIN KOMPOZYTORA.
    Każdy geniusz był kiedyś dzieckiem!
    Program edukacyjny dla młodzieży i rodzin z dziećmi
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - POWRÓT PANUFNIKA. 100-LECIE URODZIN KOMPOZYTORA.
Każdy geniusz był kiedyś dzieckiem!
Program edukacyjny dla młodzieży i rodzin z dziećmi

POWRÓT PANUFNIKA. 100-LECIE URODZIN KOMPOZYTORA.
Każdy geniusz był kiedyś dzieckiem!
Program edukacyjny dla młodzieży i rodzin z dziećmi

szukaj w artykułach:
POWRÓT PANUFNIKA. 100-LECIE URODZIN KOMPOZYTORA.
Każdy geniusz był kiedyś dzieckiem!
Program edukacyjny dla młodzieży i rodzin z dziećmi
________________________________________

To, że muzyka klasyczna nie zawsze musi być poważna, ale może być także wspaniałą zabawą i źródłem uśmiechu na twarzach najmłodszych 6-7 września udowodni Muzeum Emigracji w Gdyni. W ramach projektu „Powrót Panufnika” placówka przygotowała program edukacyjny, który pozwoli rodzinom z dziećmi oraz młodzieży poznać muzykę wielkiego polskiego kompozytora od zupełnie nieznanej strony – 6 września odbędą się warsztaty rodzinnego komponowania, a 7 września koncerty dla dzieciaków z rodzicami. Tego samego dnia burzliwy życiorys kompozytora przybliży emocjonująca gra miejska. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – na warsztaty obowiązują jedynie wcześniejsze zapisy.

Niewiele brakowało, aby sam Andrzej Panufnik w wieku 12 lat porzucił muzykę… Po roku nauki gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym, z powodu paraliżującej tremy nie zdał egzaminu końcowego i został skreślony z listy uczniów z adnotacją „brak talentu”. Powrócił dopiero po czterech latach i dołączył do klasy perkusji. Nie przeszkodziło mu to zostać jednym z najwybitniejszych kompozytorów i stać się artystą nazywanym przez Brytyjczyków „klasykiem XX wieku”. Może właśnie warsztaty muzyczne – z dala od szkolnych stresów i męczącej rywalizacji, za to w rodzinnej atmosferze i pod okiem doświadczonych w pracy z młodzieżą animatorów – będą początkiem kolejnej wspaniałej kariery? Gorąco zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach edukacyjnych!


Dzieci Andrzeja Panufnika fot. Lady Camilla Panufnk

WARSZTATY MUZYCZNE
6 września | 12.00 | 14.00 | Pomorski Park Naukowo- Technologiczny w Gdyni | Sala D
„Rodzinne komponowanie”
Prowadzenie: Mirosława Lipińska, Ryszard Popowski (Orkiestra Vita Activa/ECEKON)

Przejdź fascynującą drogę od wyobraźni kompozytora do sali koncertowej! Poznaj wielobarwny świat muzyczny Andrzeja Panufnika przy pomocy improwizacji kierowanej i prostych działań na profesjonalnych instrumentach, takich jak ksylofon, tempelbloki, trójkąt, tuba, kontrabas czy harfa.

Podczas warsztatów:
 doświadczymy dźwiękowości instrumentów akustycznych i poznamy efekty łączenia ich brzmienia w barwne klastery – tak komponowana jest muzyka współczesna,
 doświadczymy komponowania motywów melodycznych oraz poznamy efekty ich szeregowania w sekwencje muzyczne – tak komponowana jest muzyka symfoniczna,
 doświadczymy grupowania i zmiany lokalizacji utworzonych sekwencji muzycznych by nadać utworowi fabułę muzyczną – tak komponowana jest muzyka instrumentalna,
 połączymy wypracowane podczas warsztatów struktury dźwiękowe w jeden utwór oraz nadamy im stosowne cechy wyrazowe – tak kończy się praca kompozytora nad dziełem!

Wydarzenie dla dzieci od lat 8 z rodzicami oraz młodzieży. Warsztaty trwają 1,5 godziny i odbędą się dwukrotnie. Udział w warsztatach nie wymaga wykształcenia muzycznego.

Obowiązują wcześniejsze zapisy: +58 623 35 99, [email protected] (do dnia 04.09.2014).

Podczas warsztatów wykorzystywane będą instrumenty Orkiestry Vita Activa i Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku.

KONCERT RODZINNY
7 września | 12.30 | 14.00 | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni | Sala D
„Muzyka Panufnika dla dzieciaków z rodzinami”
Prowadzenie: Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”

Poznajcie muzykę współczesną z całą rodziną! Zapraszamy dzieciaki wraz z rodzinami do odkrywania bogactwa muzyki Andrzeja Panufnika i jego przyjaciół. Czeka was udział w wyjątkowym koncercie, który zakłada interakcję muzyków z widownią, aktywne słuchanie oraz wspólną zabawę prowadzoną przez doświadczoną animatorkę.

Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3-8 lat wraz z rodzicami, koncert trwa 45 minut i odbędzie się dwukrotnie.

Bezpłatne wejściówki na koncerty do odbioru w dniu 06.09.2014 w godz. 15.00-19.00 oraz 07.09.2014 od godz. 10.30 w punkcie informacyjnym organizatora w PPNT.

GRA MIEJSKA „POWRÓT PANUFNIKA”
7 września | 16.00-17.30 | start przy InfoBoxie
Godziny startu: 16.00, 16.15, 16.30 | ogłoszenie wyników: 18.00 | InfoBox
Scenariusz gry: Piotr Szulc

Kim był Sir Andrzej Panufnik, którego życiorys mogłyby posłużyć za scenariusz kilku emocjonujących filmów? Dowiecie się tego podążając śladami kompozytora – od młodości i okresu okupacji, przez czasy komunizmu i dramatyczną ucieczkę z PRL, aż po życie na emigracji w Wielkiej Brytanii. Biorąc udział w grze miejskiej odbywającej się w centrum Gdyni nastawcie się na niespodziewane wyzwania! Na wszystkich czekają liczne zwroty akcji, a na najlepsze drużyny także nagrody: egzemplarze pięknie wydanej autobiografii Andrzeja Panufnika i niespodzianki od Muzeum Emigracji.


Panufnik z bratem Mirkiem; Warszawa 1921 © Archiwum Panufników


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl