Polska premiera opery „David and Bathsheba”

Dwuaktowa współczesna opera-oratorium David and Bathsheba z muzyką Ståle Kleiberga i librettem Jessiki Gordon to druga koprodukcja Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Trondheim Symfonieorkester & Opera w ramach międzynarodowego projektu Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej. Po marcowych spektaklach w Trondheim dzieło czeka na swoją polską premierę. Cztery kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 21–24 maja 2023 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Darmowe wejściówki można odbierać w Kasie Biletowej łódzkiej uczelni muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a.

Szeroki rozgłos muzyce Kleiberga przyniosła nominacja do Nagrody Grammy w kategorii najlepszego nagrania operowego w 2009 roku. Kierownictwo muzyczne nad operą objął dobrze znany polskiej publiczności białoruski dyrygent Alexander Humala. Za scenografię, kostiumy i reżyserię spektaklu odpowiedzialna jest Beata Redo-Dobber, którą melomani mogli zapamiętać m.in. jako reżyserkę musicalu operowego Włodzimierza Korcza Łódź Story premierowo wystawionego w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Choć autorka libretta Jessica Gordon oparła jego treść na II Księdze Samuela, historia osadzona w biblijnych realiach szybko ukazuje swój ponadczasowy wymiar. W toku narracji widz obserwuje, jak często ludzkie emocje i osobiste pragnienia rzutują na decyzje, które powinny pozostać daleko poza sferą prywatnych interesów. Dzierżący władzę Król Dawid za nic ma konsekwencje swoich wyborów uderzających w publiczne dobro – władca nie waha się dopuścić manipulacji i nadużyć, by uwieść Batszebę i zdradzić Uriasza.

W obsadzie znaleźli się młodzi wokaliści operowi z Polski i Norwegii, którym towarzyszy orkiestra symfoniczna z Trondheim. Premierowy spektakl zaplanowany na 21 maja 2023 roku będzie polskim prawykonaniem utworu scenicznego Kleiberga. Premierę poprzedzi spotkanie z kompozytorem, który z łódzką publicznością podzieli się autorskim spojrzeniem na swoje dzieło.

Koprodukcja Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i Trondheim Symfonieorkester & Opera realizowana jest w ramach projektu Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z dotacji Funduszy EOG i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na realizację projektu przeznaczono łącznie 2,6 mln zł.

Szczegółowe informacje o spektaklach znajdują się na stronie internetowej Uczelni:
www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/opera-oratorium-david-and-bathsheba.fot. Ole Wuttudal 

Powiązane Video Wszystkie video

Luciano Pavarotti and friends best
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Karol Szymanowski - "Harnasie"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
Meinl Sonic Energy OG-12 12″ OPERA GONG INCL. bijak
David Laboga PERFECTION silent kabel gitarowy 6m jack/jack ktowy silent
David Laboga RAPTOR przewd gonikowy 1m 2x speakon

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl