1. Start
  2. Artykuły
  3. Felietony o muzyce klasycznej
  4. Polska. NOSPR Katowice. Sylwestrowa błyskotliwa radiowa rozmowa salonowa | 31.12.2017
ARTYKUŁ: Felietony o muzyce klasycznej - Polska. NOSPR Katowice. Sylwestrowa błyskotliwa radiowa rozmowa salonowa | 31.12.2017

Polska. NOSPR Katowice. Sylwestrowa błyskotliwa radiowa rozmowa salonowa | 31.12.2017

szukaj w artykułach:

W ostatni dzień minionego roku muzyczna droga zaprowadziła nas do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, by w ciepłym klimacie tej wyjątkowo dobrej akustycznie sali zostać otulonym muzyką na błyskotliwie opracowanym Koncercie Sylwestrowym poprzedzającym odbywającym się tam zwyczajowo bal.
Gospodarze – muzycy jednej z najlepszych polskich orkiestr symfonicznych wraz z zaproszonymi na ten dzień gośćmi : Andrzejem Dobberem oraz Uršką Arlič Gololičič, a także nadającym rytm całemu wydarzeniu dyrygentem Bassemem Akiki wprowadzili nas w balowy nastrój paryskiego salonu „Wesołej wdówki”, przez który przewijali się tanecznym rytmem zaproszeni bohaterowie.
Po wybrzmieniu uwertury ‘Mocy przeznaczenia” jako pierwszy chyłkiem pojawił się Falstaff, ale na szczęście pozostał niezauważony, bo tuz za nim pojawili się inni godni naszej uwagi i rozpoczęła się właściwa sylwestrowa uroczystość.
Urška Arlič Gololičič rozbłysła w ariach Violetty z „Traviaty”, Andrzej Dobber zaimponował w arii Germonta, a pierwszą część koncertu zamykała czarująca muzyka baletowa z „Lady Makbet”, a efekt ten uzyskano jedynie dzięki doskonałemu przygotowaniu orkiestry oraz niewątpliwym talentom jej doborowego składu.
Tuż po przerwie kolorytu oraz dawkę niepokoju dodał zawsze flirtujący „Don Giovanni” (Andrzej Dobber) oraz koncertowo odporna na jego względy Zerlina (Urška Arlič Gololičič), a to dlatego, że niebawem miała zupełnie inną rolę do odegrania i pięknego zaśpiewania.
Później było już tylko tanecznie, radośnie i z bardzo szczęśliwym zakończeniem, do którego rękę szampańsko przyłożyła pani dyrektor Joanna Wnuk - Nazarowa , tak, jak na wyjątkowy ostatni dzień starego roku przystało.
 

Iwona Karpińska
Wrocław
fot. Iza Lechowicz© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl