1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Pieśń o ziemi | koncert kameralny Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy i Cezarego Saneckiego
ARTYKUŁ: Polecamy - Pieśń o ziemi | koncert kameralny Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy i Cezarego Saneckiego

Pieśń o ziemi | koncert kameralny Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy i Cezarego Saneckiego

szukaj w artykułach:

Muzyka polska na skrzypce i fortepian zabrzmi podczas kameralnego koncertu promującego wydaną niespełna miesiąc temu płytę „Pieśń o ziemi”.
Wykonawcami wieczoru będzie skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica oraz pianista Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert wypełni muzyka Szymanowskiego, Bacewicz, Łuciuka, Palestra i innych. Na koncert zapraszamy we wtorek 15 maja 2018 roku o godzinie 19.00 do Sali nr 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny.

Program koncertu wypełniony jest muzyką polską XX wieku i znalazły się w nim prawie wszystkie dzieła z płyty „Pieśń o ziemi”, która swoją premierę miała 13 kwietnia 2018 roku. Płytę wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia nagrali kameraliści, którzy wspólnie koncertują już od wielu lat. Podczas koncertu będzie można usłyszeć Pieśń kurpiowską – uznane dzieło Karola Szymanowskiego. Powstała ona przy dużym udziale Pawła Kochańskiego, który był współautorem transkrypcji na skrzypce i fortepian kompozycji Szymanowskiego. Nie zabraknie również utworów patronki łódzkiej Akademii – Grażyny Bacewicz. Utwory skrzypcowe zajmują istotne miejsce w jej twórczości kompozytorskiej.
W dziełach przeznaczonych na ten instrument kompozytorka wykorzystywała swoją doskonałą znajomość techniki gry na skrzypcach i koncertowe doświadczenie. Podczas koncertu zabrzmią: Taniec mazowiecki, Taniec słowiański oraz Witraż. Oprócz muzyki Szymanowskiego i Bacewicz, na koncercie wykonane zostaną utwory mniej znanych kompozytorów. Będą to Suita polska Szymona Laksa, Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra oraz Trzy miniatury Juliusza Łuciuka.

Aleksandra Szwejkowska-Belica jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu z klasy skrzypiec prof. Bartosza Bryły. W 1997 roku ukończyła z najwyższą notą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim (Niemcy) w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej. Jako solistka współpracowała z dyrygentami: Tomaszem Bugajem, Renardem Czajkowskim, Zbigniewem Gancerzewiczem, Czesławem Grabowskim, Jerzym Koskiem, Czesławem Orsztynowiczem, Pawłem Przytockim, Jerzym Salwarowskim, Marcinem Sompolińskim, Jerzym Swobodą, Piotrem Warzechą, Tsung Yeh, Janem Miłoszem Zarzyckim.

Cezary Sanecki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Bronisława Hajna, prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Anity Krochmalskiej. Profil jego działalności artystycznej koncentruje się na muzyce przełomu XIX i XX wieku oraz wokół muzyki współczesnej. W dziedzinie muzyki kameralnej współpracował z wieloma artystami, m.in. z Piotrem Pławnerem, Tomaszem Królem, Aleksandrą Szwejkowską-Belicą, Andrzejem Orkiszem, Katarzyną Ewald, Markiem Szpakiewiczem, Sergiejem Rysanowem, Andrzejem Szkurganem, Urszulą Kryger, Beatą Zawadzką-Kłos, Katarzyną Suską-Zagórską, Dariuszem Siedlikiem. W ramach działalności artystycznej dokonał wielu nagrań, radiowych i telewizyjnych, na koncie ma także liczne wydawnictwa płytowe. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi (2001) oraz Medal Pro Publico Bono im. Sabiny Nowickiej (2014).

Więcej informacji na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/maj-2018/152932-koncert-kameralny-promocja-plyty-piesn-o-ziemi/kategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl