Piękno tanga nuevo w wykonaniu międzynarodowego kwintetu

Międzynarodowy skład, pięć różnych instrumentów i dźwięki argentyńskiego tanga. 27 czerwca br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi grupa „Deco Ensemble”. Podczas koncertu organizowanego przez fundację Zygmunt Zaleski Stichting, zespół wykona utwory w stylu tango nuevo.

Zespół „Deco Ensemble” został założony w 2013 r., a tworzy go międzynarodowa grupa muzyków pochodzących z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Inspiracją dla „Deco Ensemble” była twórczość Astora Piazzolli i założony przez niego kwintet. Słynny argentyński kompozytor stworzył oryginalny styl tanga, zwany tango nuevo – nie tylko do tańczenia, ale i do słuchania.

Członkowie grupy łączą charakter tanga nuevo z własnymi doświadczeniami muzyki klasycznej oraz jazzowej. Grają na pięciu instrumentach: akordeonie, skrzypcach, gitarze elektrycznej, fortepianie i kontrabasie. W ich repertuarze znajdują się nie tylko utwory Astora Piazzolli, ale również takich kompozytorów, jak m.in.: Siergiej Prokofiew, Maurice Ravel, Graham Lynch czy Anibal Troilo.

Zespół „Deco Ensemble” promuje wydaną w 2015 r. debiutancką płytę „Encuentro”, a czerwcowy koncert będzie jedynym zaplanowanym w Polsce w tym roku. Podczas występu w warszawskiej Filharmonii Narodowej goście usłyszą kompozycje znanych twórców: Frédérica Devreese, Gustavo Beytelmanna, Ramiro Gallo, Diego Schissi, Emiliano Greco, Nicolasa Guerschberga. Nie zabraknie oczywiście muzyki twórcy stylu tango nuevo.

Muzycy, mimo młodego wieku, mogą pochwalić się już indywidulanymi sukcesami:

Ricardo Gosalbo (Hiszpania-Francja) – gra na fortepianie, jest akompaniatorem i kompozytorem. Występował m.in. w: Barbican Hall w Londynie, Chapelle Royale w Brukseli i Kulturpalast w Dreźnie. Od 2009 r. jest dyrektorem artystycznym Mumuki Music & Dance Company.

Elena Marigómez (Hiszpania) – gra na kontrabasie. Pracowała ze znanymi dyrygentami i występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Barbican Center, Queen Elizabeth Hall, Lincoln Center oraz Filharmonia Berlińska.

Robert Luft (Wielka Brytania) – gitara elektryczna. Już jako 21-latek oceniany przez krytyków jako „jeden z najbardziej obiecujących brytyjskich gitarzystów jazzowych”. Występował obok najsłynniejszych muzyków jazzowych, m.in.: Gregory’ego Portera, Hamisha Stuarta, Liane Carroll oraz The Gareth Lockrane Big Band.

Lucia Veintimilla (Hiszpania) – zaczęła grać na skrzypcach w wieku czterech lat. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. VI Narodowego Konkursu Instrumentalnego „Intercentros Melómano” w Hiszpanii. Współpracowała z wieloma profesjonalnymi orkiestrami, jak np. Londyńska Orkiestra Symfoniczna czy The Academy of Ancient Music.

Bartosz Głowacki (Polska) – akordeonista młodego pokolenia, którego dźwięk opisywany jest jako „pełny niezwykłe elegancji oraz dbałości o każdy sonorystyczny szczegół”. Zdobył tytuł „Młody Muzyk Roku 2009” oraz był finalistą Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Zdobył wiele nagród, w tym 17 razy zwyciężał w międzynarodowych konkursach akordeonowych. W najbliższych latach planuje wydać debiutancką płytę solową „Out of the Depths” ze współczesnymi kompozycjami akordeonowymi.

W planach muzyków jest wydanie drugiej płyty. Pracę nad nią rozpoczną w czerwcu. W lipcu zespół zagra cztery koncerty w Madrycie oraz Walencji, a w kolejnym miesiącu wraz z Operaview weźmie udział we wspólnej produkcji „Maria de Buenos Aires” – opery Astora Piazzolli. Po raz pierwszy zostanie ona zaprezentowana 30 sierpnia w Arcola Theatre w Londynie.

Bilety na koncert w cenie: 30 i 60 zł do nabycia w kasach Filharmonii Narodowej w Warszawie (wejście od ul. Sienkiewicza) oraz na stronie internetowej: www.bilety24.pl. Muzycy przygotowali muzyczne zaproszenie na swój czerwcowy występ, które można obejrzeć, a przede wszystkim posłuchać na:Informacje o koncercie można znaleźć na profilu na Facebooku fundacji Zygmunt Zaleski Stichting, organizatora wydarzenia: www.facebook.com/ZygmuntZaleskiStichting1990/, a o zespole - na jego stronie internetowej: www.decoensemble.com.


Deco Ensemble
mat. pras. Fundacji Zygmunta Zaleskiego

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - fuga g-moll
Ave Astor Piazzolla - Kremer, Igudesman & Joo
Zatrzymaj się i posłuchaj muzyki - Joshua Bell
Zequinha de Abreu - Tico-Tico

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Crate FW15 wzmacniacz gitarowy kombo
Behringer AB100 Line Selector przecznik
Dynawid PO3111 pulpit do nut
Fender Kingman SCE NT V2 gitara elektroakustyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl