Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

23.03.2012
Piątek, godz. 19:00
Sala koncertowa Filharmonii
Koncert symfoniczny
Michał Klauza – dyrygent
Tomasz Strahl – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:

D. Szostakowicz – Uwertura uroczysta op. 96
N. Miaskowski – Koncert wiolonczelowy c-moll op. 66
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45


Podczas koncertu usłyszymy dzieła trzech rosyjskich kompozytorów, których losy uwikłane były w dramatyczne dzieje polityczne narodu. Odcisnęły one piętno na ich życiu i twórczości. Artyści stawali często przed wyborem między współpracą z władzami a popadnięciem w całkowitą niełaskę i koniecznością emigracji. Decyzja ta była zawsze trudna, ponieważ decydowała nie tylko o życiu samych kompozytorów, ale również o losie ich rodzin.
W 1936 roku w stalinowskiej Rosji młody Dymitr Szostakowicz naraził się władzom po incydencie związanym z wystawieniem jego opery Lady Macbeth mceńskiego powiatu. Stalin opuścił teatr bez słowa, co wówczas równoznaczne było niemalże z wyrokiem śmierci. W gazecie partyjnej ukazał się artykuł pt. „Chaos zamiast muzyki”, w którym kompozytor został posądzony o „lewicową zwyrodniałość”. W konsekwencji wszystkie jego utwory usunięto z afiszy. Od 1936 do 1938 roku prowadzono z „formalistycznym i obywatelsko-dekadenckim” artystą zimną wojnę. Kompozytor zmuszony był pisać w zgodzie z wymaganiami socjalistycznego reżimu. W 1954 roku, po śmierci Stalina, dyrektor Teatru Bolszoj, chcąc uczcić rocznicę wybuchu rewolucji październikowej, zamówił u Szostakowicza Uwerturę uroczystą. Kompozytor zakończył pracę nad utworem w ciągu zaledwie dwóch dni. Jego przyjaciel Lew Nikołajewicz Lebiediński opowiadał: „Prędkość, z jaką pisał on tę uwerturę była oszałamiająca… podczas gdy tak lekko pisał muzykę, mógł równocześnie rozmawiać i opowiadać dowcipy – tak jak legendarny Mozart. Śmiał się i chichotał, i jednocześnie komponował”. Dzieło okazało się wielkim sukcesem, a kompozytor przyznał później, iż w rzeczywistości Uwertura jest... radosnym świętowaniem śmierci Stalina.
Oskarżany przez władze rosyjskie o zachodni formalizm i dekadencję bywał również, komponujący w tradycyjnym stylu wzorowanym na muzyce Piotra Czajkowskiego, Nikołaj Miaskowski. Jednak jego Koncert wiolonczelowy napisany w ostatnich latach II wojny światowej w 1946 roku otrzymał Nagrodę Stalina przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, literatury i sztuki. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu jednego z najlepszych polskich wiolonczelistów – Tomasza Strahla.
W wyniku rewolucji w 1917 roku Siergiej Rachmaninow stracił majątek, źródło utrzymania oraz stanął w obliczu konieczności porzucenia kariery muzycznej. Wraz z żoną i dwiema córkami opuścił Sankt Petersburg i ruszył w kierunku Helsinek. Rok później udał się do Stanów Zjednoczonych. Tańce symfoniczne należą do ostatnich utworów kompozytora napisanych w jego letniej rezydencji w Szwajcarii.
Utwory te wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Michała Klauzy.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny
New Year's Day - Mi?osz Rutkowski i Shoko Sakai
B?dziesz moj? Pani? - Grzegorz Wilk Orkiestra Symfoniczna im. K.Namys?owskiego

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
JamHub BedRoom przenone studio nagra / sala prb
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Bach (711214) Ustnik do trbki symfoniczna Seria S651 1 1/4C Throat 26

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl