1. Start
  2. Artykuły
  3. Płyty
  4. ORGANY MIASTA SIEDLCE
ARTYKUŁ: Płyty - ORGANY MIASTA SIEDLCE

ORGANY MIASTA SIEDLCE

szukaj w artykułach:

Utwory organowe takich kompozytorów jak m.in.: Johann Sebastian Bach, César Franck, Wolfgang Amadeusz Mozart i Johann Pachellbel, znajdziemy na płycie „Organy miasta Siedlce”. Album prezentuje brzmienie siedmiu różnych instrumentów znajdujących się w różnych miejscach Siedlc. Dołączona do płyty starannie wydana i opracowana książeczka zawiera m.in. najważniejsze informacje o poszczególnych organach i zdjęcia instrumentów. Za przedsięwzięciem stoi związana z Siedlcami od 2000 roku organistka, organoznawca, konserwator i zabytkoznawca Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, która współpracując z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, Kurią Diecezjalną Siedlecką i Zespołem Szkół Muzycznych w Siedlcach, doprowadziła do zgromadzenia w mieście, imponującej na skalę światową kolekcji 11 organów o odmiennych brzmieniach i budowie.

O ile głęboka wiara i religia niejednokrotnie są na świecie przyczyną wielu zupełnie niepotrzebnych konfliktów i wojen, w Świecie Muzyki od lat obfituje w wyjątkowej wartości dzieła. Muzyka odwołująca się do religii i kompozycje inspirowane Boską Potegą zdominowały dużą część twórczości organowej. Stąd też w repertuarze niniejszego albumu sporo utworów o charakterze sakralnym.

Jednym z najbardziej imponujących siedleckich instrumentów są organy umieszczone w zabytkowym Domu Biskupa Siedleckiego. To instrument zbudowany w 1745 roku przez sławnego berlińskiego mistrza Joachima Wagnera. Przeznaczone dla nieustalonego dotąd miejsca organy odnalezione zostały w 2002 roku na strychu wiejskiego kościoła w Pruszynie, po czym pieczołowicie wyremontowane. Warto wspomnieć, iż nadzwyczajne walory instrumentu sprawiają, iż do Siedlc przybywają rozmaici wirtuozi, którzy zachwyceni ich brzmieniem i tonem, poświęcają im całe płyty. Jedną z nich jest album wypełniony 6 Sonatami J. B. Bacha („Organy Joachima Wagnera w Siedlcach III”, 2016), nagrany przez doskonałego organistę, klawesynistę i dyrygenta Marka Toporowskiego.

Od muzyki J.S.Bacha granej na tym szczególnym instrumencie rozpoczyna się też niniejsza płyta. Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa gra trzyczęściowy Koncert F-dur, w którego drugiej części do organów dołącza wiolonczela (Mark Caudle) i klawesyn (wspomniany wcześniej Marek Toporowski), oraz chorałowe opracowanie „Liebster Jesu, wirsindhier” („Najdroższy Jezu, jesteśmy tutaj”). W drugim przypadku słuchamy już jednak organów o specyficznym, liturgicznym brzmieniu, zainstalowanych w kościele św. Stanisława, a zrekonstruowanych w 1970 roku. Do wykonania poszczególnych utworów zgromadzonych na płycie, dobrane zostały bowiem najbardziej pasujące pod względem brzmienia i charakteru oraz czasu powstania kompozycji, siedleckie instrumenty.

Dzięki tak pieczołowicie przygotowanemu programowi, udało się najbardziej jak to tylko możliwe, odtworzyć pierwotne brzmienie, a co z tym się wiąże również oryginalny przekaz muzyczny i duchowy każdej kompozycji.

Album „Organy miasta Siedlce” to nie tylko płyta, wypełniona znakomitymi, niejednokrotnie bardzo rzadko rejestrowanymi kompozycjami (jak choćby utwory Dietricha Buxtehude, czy Girolamo Frescobaldiego), stanowiącymi same w sobie wyjątkowy rarytas dla miłośników muzyki organowej. To także bardzo wartościowa pozycja fonograficzna pod względem historycznym, a zamieszczone w książeczce opisy i dokładne specyfikacje poszczególnych organów, to nieocenionej wartości materiał instrumentologiczny.

Płyta ukazała się 25 stycznia 2019 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.
Robert Ratajczak
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa: Organy miasta Siedlce
CD 2018, Chopin University Press UMFC CD 106

program:

Johann Sebastian Bach – Koncert F-dur BWV 978 na podstawie Koncertu G-dur na skrzypce solo i orkiestrę op.3 nr 3 RV 310 Antonio Vivaldiego:
1. Allegro
2. Largo
3. Allegro

4. Johann Sebastian Bach – Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731

5. Warszawska Tabulatura Organowa (XVII w.) - Canzonaprimitoni

Rękopis z klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu:
6. Aria 50
7. Sub Elevatione

8. Dietrich Buxtehude – Preludium, fuga i ciaccona C-dur Bux WV 137

9. Władysław Żeleński – Preludium G op. 38 nr 17

10. Léon Boëllmann – Sortie in G z cyklu Heures mystiques op. 30 nr 2

11. César Franck – Preludium, fuga i wariacje op. 18

12. Wolfgang Amadeusz Mozart – Adagio z Sonaty fortepianowej F-dur KV 332

13. Johann Pachelbel – Chaccone in f

Girolamo Frescobaldi – Fiori musicali op. 12. Messa della Domenica:
14. Toccata avanti la Messa della Domenica
15. Canzon doppo l’epistola
16. Toccata cromatica per l'Elevazione (fragment)
17. Domenico Zipoli – Pastorale
18. Padre Davide da Bergamo – Suonatina

Jacques Boyvin – Suite du premier ton:
19. Prelude grave
20. Recit tendre
21. Fugue grave

22. Francisco Correa de Arauxo - Tiento de medio registro de dos tiples de segundo tono

23. Antonio de Cabezón – Pavana con su Glosa

24. Johann Pachelbel – Toccata in g

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – organy
oraz:
Mark Caudle – wiolonczela
Marek Toporowski – klawesynkategoria: Płyty
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl