1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. Operowy rarytas na Barokowych Eksploracjach w Szczawnicy
ARTYKUŁ: Aktualności - Operowy rarytas na Barokowych Eksploracjach w Szczawnicy

Operowy rarytas na Barokowych Eksploracjach w Szczawnicy

szukaj w artykułach:
fot. P. Stępniewski

W ramach Barokowych Eksploracji 2019 odbyła się polska premiera opery pasticcio „Praga nascente da Libussa e Primislao” z librettem Antonia Denziego i muzyką Antonia Vivaldiego. Wydarzenie miało miejsce w Dworku Gościnnym w Szczawnicy i przyciągnęło nadkomplet publiczności.

- To wyjątkowe dzieło, bo łączące temat wzięty z czeskiej mitologii z wysokiej klasy, wirtuozowską muzyką Antonia Vivaldiego, co jednak nie powinno dziwić biorąc pod uwagę intensywne kontakty Vivaldiego z muzycznym środowiskiem Czech i Moraw w I połowie XVIII w. – podkreśla Agnieszka Żarska pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji – Równie interesujące jest, iż zachowało się jedynie libretto autorstwa Antonia Denziego z 1734, natomiast muzyka została skompilowana współcześnie przez Eduardo Garcie Salasa, po dogłębnym przeanalizowaniu ponad 300 arii słynnego Wenecjanina, recytatywy w barokowym stylu dokomponował Marek Stryncl – dodaje.

Przed publicznością wystąpili hiszpańscy, słowaccy oraz czescy soliści: Sylva Čmugrová, Michaela Srůmová, Marta Infante, Manuel Gómez Ruiz, Lucia Knoteková, Hasan El-Dunia, Filip Dámec, Eva Benett, tancerki: Romana Konradova i Lenka Breeding oraz orkiestra barokowa Musica Florea Praha. Całości wyreżyserowała Andrea Miltnerova, a poprowadził Marek Stryncl. Jednym z wyjątkowych momentów spektaklu była aria Vlasty z cymbałami, zaczerpnięta z opery Giustino. Bardzo udanym urozmaiceniem operowej akcji okazało się wprowadzenie postaci oraz elementów komicznych.

Kolejnym wydarzeniem Barokowych Eksploracji będzie premierowy koncert prezentujący obszerne fragmenty Oratorium „Saul” G.F.Haendla z holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij w roli tytułowej. Koncert w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 odbędzie się 8 września w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez instytut Muzyki i Tańca. Barokowe Eksploracje 2019 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica, organizowany we współpracy z Parafią p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz Czeskim Centrum w Warszawie. Tegoroczna edycja została odznaczona certyfikatem jakości przyznawanym przez międzynarodowe grono ekspertów i organizatorów Festiwali: EFFE LABEL.Tekst. AZ
Zdjęcia: P. Stępniewski


kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl