1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Operowa premiera w Szczawnicy
ARTYKUŁ: Polecamy - Operowa premiera w Szczawnicy

Operowa premiera w Szczawnicy

szukaj w artykułach:
Fot. Michael Tomeš

Zbliża się pierwsze z dwóch premierowych wydarzeń tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji w Szczawnicy. Już 20 sierpnia w Dworku Gościnnym prawdziwa gratka dla melomanów – polska premiera opery „Praga nascente da Libussa e Primislao” w wykonaniu artystów z Czech, pod dyrekcją Marka Strynčla. Światowa premiera dzieła odbyła się w lipcu w Pradze czeskiej, a Szczawnica będzie kolejnym miejscem, gdzie spektakl będzie można zobaczyć.

„To wyjątkowe dzieło, bo łączące temat wzięty z czeskiej mitologii z wysokiej klasy, wirtuozowską muzyką Antonia Vivaldiego, co jednak nie powinno dziwić biorąc pod uwagę intensywne kontakty Vivaldiego z muzycznym środowiskiem Czech i Moraw w I poł. XVIII w. Równie interesujące jest , iż zachowało się jedynie libretto autorstwa Antonia Denziego z 1734, natomiast muzyka została skompilowana współcześnie przez Eduardo Garcie Salasa, po dogłębnym przeanalizowaniu ponad 300 arii słynnego Wenecjanina” – opowiada Agnieszka Żarska pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji. 

Kolejnym wydarzeniem będzie premierowy koncert prezentujący obszerne fragmenty Oratorium „Saul” G.F.Haendla z holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij w roli tytułowej. Koncert w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 odbędzie się 8 wrześnie w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez instytut Muzyki i Tańca. Barokowe Eksploracje 2019 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica, organizowany we współpracy z Parafią p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz Czeskim Centrum w Warszawie. Tegoroczna edycja została odznaczona certyfikatem jakości przyznawanym przez międzynarodowe grono ekspertów i organizatorów festiwali: EFFE LABEL.

Tekst: SCK


Fot. Michael Tomeš


kategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl