1. Start
  2. Artykuły
  3. Nuty - nowości, polecane, rankingi
  4. Nuty na skrzypce dla najmłodszych dzieci - 5 najciekawszych tytułów!
ARTYKUŁ: Nuty - nowości, polecane, rankingi - Nuty na skrzypce dla najmłodszych dzieci - 5 najciekawszych tytułów!

Nuty na skrzypce dla najmłodszych dzieci - 5 najciekawszych tytułów!

szukaj w artykułach:
freepik.com
Małe dzieci, takie 5-6 letnie, potrzebują dobrego nauczyciela, który poza umiejętnościami pedagogicznymi, uczeniem właściwej postawy i przekazywaniem podstawowych informacji z nauki o muzyce, wie także w jaki sposób dotrzeć do dziecięcego serca i zarazić pasją gry na skrzypcach. Dzieci interesują się tym co jest im bliskie, co pochodzi z ich świata pełnego zabawy, fantazji i bajek. Dlatego podpowiadam nauczycielom i rodzicom małych skrzypków, jakie nuty mogą sprawić radość dzieciom i po które będą chętnie sięgać, aby grać zawarte w nich melodie. A może któryś z nich wybiorę na swój pierwszy koncert w rodzinnym gronie?
Wybrałam 5 polskich wydawnictw z nutami na skrzypce dla dzieci, które cieszą się największą popularnością wśród kilkulatków (wiem o tym od nauczycieli skrzypiec lub rodziców). Każde nuty poza kolorowymi obrazkami i często powiększoną czcionką, zawierają zbiór prostych, niejednokrotnie znanych melodii, które łatwo wpadają w dziecięce. Oto one:

Małe ABC na skrzypceMałe ABC na skrzypce autorstwa profesora Antoniego Cofalika jest zbiorem krótki utworów znanych każdemu dziecku jak Stary niedźwiedź czy Chodzi lisek zaaranżowanych na skrzypce. Autor poleca go szczególnie małym 4-5 letnim dzieciom które sięgają po skrzypce. Poza naukę gry proponuję również zabawy rytmiczne i wspólne śpiewanie.

Drugą pozycją jest wznowiony niedawno przez PWM zbiór Skrzypiące nutki autorstwa Doroty Obijalskiej i Marcina Wawruka. 18 prostych utworów zaaranżowanych na skrzypce z fortepianem łączy zabawę i naukę. W ciekawy i co najważniejsze prosty sposób wprowadza pojęcie synkopy, czy metrum złożonego prezentując to w przykładowych piosenkach. Skrzypiące nutki

Wesołe nutki na skrzypce i fortepian to utwory dla dzieci autorstwa znakomitego skrzypka i pedagoga Romualda Twardowskiego. Miniatury skrzypcowe zawarte w zbiorku są uzupełnieniem utworów jakie dziecko poznaje na początkowym etapie nauki gry na skrzypcach w szkole muzycznej. Tematycznie związane z dziecięcym światem są doskonałym materiałem do muzycznych zabaw ze skrzypcami.

Kolejną propozycją 15 prostych melodii dla dzieci jest zbiorek W ZOO na skrzypce i fortepian, którego autorami są wspomniani już wcześniej Antoni Cofalik i Romuald Twardowski. Proste utwory opracowane dla najmłodszych skrzypków prowadzą dzieci przez ogród zoologiczny, tak przez nich uwielbiany i angażują muzycznie do poznawania poszczególnych zwierząt.

Ambulansik na skrzypce i <a href='/artykul/fortepian-41.html' img_src='/foto/image.php?width=120&image=art_41_1.jpg' class='withtooltip' >fortepian </a>KulentyI na koniec nowość Ambulansik na skrzypce z fortepianem, którego autorką jest Hanna Kulenty. Ta króciutka opowieść z humorem wprowadza dzieci w muzyczną krainę skrzypiec, pokazując im warszat oraz rozwijając muzykalność.

A na koniec życzę, aby melodie z prezentownych zbiorów uświetniły pierwsze koncerty i popisy, choćby te w domowym zaciszu. Proste do zapamiętania melodie na pewno będą grane z o wiele większym zapałem niż choćby etiudy, czy melodie z dawnych czasów. Warto pamietać, że małe dzieci lubią preznetować zdobywane umiejętności, bo w ten sposób przełamują strach przezd niepowodzeniem i sceniczną tremę. A skrojona na miarę melodia na pewno w tym pomoże.


© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl