Nowy cykl „Retroteka” w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

materiały promocyjne FINA

17 września Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zainauguruje nowy cykl Retroteka. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu w warszawskim kinie Iluzjon będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Emil Młynarski.

Po co nam II RP?

W piątek, 17 września, odbędzie się debata Po co nam II RP? dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Tego dnia w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami. Więcej informacji: fina.gov.pl/event/po-co-nam-ii-rp-cztery-debaty/.

Tadeusz Dołęga Mostowicz pierwszym bohaterem Retroteki

Pierwsze spotkanie z cyklu Retroteka odbędzie się w sobotę, 18 września, w warszawskim kinie Iluzjon. Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. O 16.00 zaprezentujemy film dokumentalny Łukasza Wylężałka Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii a także dwa filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane według jego powieści: Złota Maska oraz Trzy serca.

Spotkanie zakończy koncert Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Taneczne, podczas którego usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II Rzeczpospolitej, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/1939.

O filmach

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii, reż. Łukasz Wylężałek, 2008
Tadeusz Dołęga-Mostowicz był głośną postacią międzywojennej Polski. Jako zagorzały przeciwnik ówczesnej władzy narażony był na wiele nieprzyjemności i kłopotów, jednak jego powieści były największymi bestselerami tamtych czasów. Film przypomina wielką karierę pisarza, a o jego zagadkowej śmierci opowiada jeden z ostatnich uczestników jego pogrzebu.

Złota maska, reż. Jan Fethke, 1939
Magda Nieczajówna jest córką rzeźnika. Marzy o karierze artystycznej, jednak ojciec stanowczo się temu sprzeciwia. Ucieka z domu, zaczyna występować w teatrze, a po jakimś czasie staje się sławną aktorką i wychodzi za arystokratę. Okazuje się jednak, że życie, o którym tak marzyła, nie jest usłane różami.
Trzy serca, reż. Michał Waszyński, 1939

W pałacu hrabiny Tynieckiej przychodzi na świat synek, Gogo. W tym samym czasie żona lokaja, Michalinka, także rodzi syna, Maćka. Chcąc zapewnić dziecku lepszą przyszłość zamienia noworodki. Mijają lata. Obaj mężczyźni: pracowity i szlachetny Maciek oraz rozpieszczony i zarozumiały Gogo darzą uczuciem Kasię, wychowanicę hrabiny. Pewnego dnia umierająca Michalinka wyjawia swój straszny sekret.

Koncert. Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Tanecznego

O 21.00 w Sali Stolica Kina Iluzjon zacznie się część muzyczna pierwszej odsłony Retroteki. Do prezentacji repertuaru sprzed lat FINA zaprosiła najlepszego w Polsce znawcę i interpretatora tego okresu muzycznego – Jana Emila Młynarskiego, który zgodził się zostać Dyrektorem Muzycznym cyklu. Wystąpią Warszawskie Combo Taneczne, a przed nim krótki program wykona Duet Salonowy Młynarski/Zabrodzki.

Więcej informacji: www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1261/retroteka.html.

* Bilet zakupiony na koncert obowiązuje również do wstępu na filmy wyświetlane w ramach cyklu Retroteka.

Powiązane Video Wszystkie video

Antonín Dvořák - Symfonia "Nowy Świat" - cz. 3
Antonín Dvořák - Symfonia "Nowy Świat" - cz. 2
Antonín Dvořák - Symfonia "Nowy Świat" - cz. 4
Antonín Dvořák - Symfonia "Nowy Świat" - cz. 1

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Rybicki Feliks - Zaczynam gra na fortepian, op. 20
Roland KS G8 statyw keyboardowy
AN Podbrdek skrzypcowy Flesch nowy (heban)
AN Podbrdek skrzypcowy Flesch nowy (bukszpan)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl