Nowa międzynarodowa płyta Beaty Szałwińskiej – „Aconcagua Project - Astor Piazzolla”

Beata Szałwińska - międzynarodowej sławy pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, stypendystka rządu francuskiego studiowała w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu. Obecnie mieszka i tworzy jako solistka, kameralistka oraz pedagog konserwatorium w Luksemburgu (wiele lat współpracowała z prof. Ryszardem Karczykowskim). Założycielka „Aconcagua Quintet”, który działa przy Filharmonii w Luksemburgu. Na początku 2012 roku wydała drugą płytę ze światową premierą nowej wersji “Aconcagua Concerto” Astora Piazzolli. Projekt powstał przy współpracy Aconcagua Project z nową salą koncertową Kinneksbond w Mamer (Luksemburg) i zainaugurował jej działalność stając się też jej wizytówką. Pierwsza płyta zespołu została uznana płytą miesiąca w Classicmania w Luksemburgu. Międzynarodowa premiera albumu została uznana przez krytyków muzycznych na całym świecie jednym z największych i najważniejszych hołdów muzycznych oddanych Astorowi Piazzolli.
 


- Moim wielkim marzeniem było zagranie „Aconcagua concerto” Astora Piazzolli. Utwór został specjalnie dla mnie zaaranżowany na fortepian solo i sekstet. (W oryginale koncert ten jest napisany na bandoneon i orkiestrę). Gdy po raz pierwszy usłyszałam ten koncert, poczułam i miałam w sobie wewnętrzne przekonanie, że mógłby on wspaniale brzmieć również na fortepianie. Zarejestrowanie tego utworu jest również bardzo dobrą okazja do zaprezentowania szerszej publiczności, unikalnego stylu kompozytora, który w niezwykły sposób łączył różne style muzyczne: folklor, jazz, muzykę popularną, jak i klasyczną.

Astor Piazzolla kształcił się w Paryżu pod okiem wybitnej pedagog jaką była Nadia Boulanger, to właśnie dzięki niej zrozumiał, że powinien czerpać inspiracje z folkloru i muzyki popularnej, którą tak świetnie znał, wzbogacając ją o wszystko to, czego się nauczył. I tak właśnie powstał nowy styl muzyczny Piazzolli, o którym mówi się często Tango Nuevo.

- To co tak bardzo kocham w tej muzyce, to jej niesamowita emocjonalność, jakby połączenie słowiańskiej melancholii z temperamentem południa. Daje mi ona bezgraniczne możliwości wypowiedzi artystycznej, rytmicznej i artykulacyjnej. Wspaniała niekończąca się przygoda muzyczna. Koncert Aconcagua ma formę klasyczną 3-częściową: 1 – Allegro marcato, 2 – Moderato, 3 – Presto. Budowa i instrumentacja utworu dają świadectwo zafascynowania Piazzolli muzyką klasyczną. Zawsze marzył, żeby zostać kompozytorem takim jak Bela Bartok czy Igor Stravinsky.

Na płycie „Aconcagua Project Astora Piazzolla” znajdują się również duety, które artystka wykonuję wspólnie z argentyńskim bandeonistą Gilberto Pereyra. W tych utworach z pewnością dużo łatwiejsze są do wychwycenia elementy folkloru i muzyki popularnej, które w tak niesamowicie oryginalny sposób rozwinął Astor Piazzolla. Dzisiaj jego muzykę wykonuje się w największych salach koncertowych, filharmoniach jak i kościołach, co daje świadectwo uznania dla jego wielkiego stylu i artyzmu.

W Polsce płyta już jest dostępna, premierowo w wersji cyfrowej w najważniejszych i popularnych sklepach internetowych takich jak; iTunes, Amazon.com, Deezer, Ovi, Simfy.com, Virgin. Pianistka planuje również tej jesieni serię koncertów w największych miastach w Polsce, w tym w Warszawie. Wydarzenie to zostanie poprzedzone wydaniem cieszącego się międzynarodowym uznaniem, albumu CD „Aconcagua Project Astora Piazzolla”, co będzie stanowiło dla artystki zdobycie kolejnego szczytu w jej karierze, a polskim słuchaczom przybliży dzieło, o którym sam autor pisał:
„I dream to impose my music and the music of my country on the whole world” – Astor Piazzolla


Beata Szałwińska - międzynarodowej sławy pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Stypendystka rządu francuskiego studiowała w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu. Na ostatnim roku studiów wygrała konkurs na najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego, nagrodą był debiut w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykonała IV Symfonię Karola Szymanowskiego. Laureatka i finalistka wielu prestiżowych konkursów muzyki klasycznej w tym pierwszej nagrody 11 Tournoi International de Musique w Belgii. Artystka koncertuje w całej Europie biorąc udział miedzy innymi w festiwalach i premierowych koncertach. Dokonała też wielu nagrań płytowych dla radia i telewizji. Ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu międzynarodowych imprezach pianistycznych oraz dużych koncertach, takich jak De Klenge Maarnicher Festival (z orkiestrą Tubingen Kammerorchestra pod dyrekcją Gudni Emilsona), czy koncert z okazji 150-lecia orkiestry w Ettelbruck w Luksemburgu, gdzie w obecności księcia i księżnej Luksemburga wykonała „Błękitną Rapsodię” George'a Gershwina. Beata Szałwińska kontynuuje działalność koncertową jako solistka, kameralistka oraz pedagog (wiele lat współpracowała z prof. Ryszardem Karczykowskim oraz konserwatorium w Luksemburgu). Jest założycielką „Aconcagua Quintet”, który działa przy Filharmonii w Luksemburgu. Pierwsza płyta zespołu została uznana płytą miesiąca w Classicmania w Luksemburgu. Kwintet zaprezentował się również polskiej publiczności na koncertach w Teatrze Wielkim w Warszawie i w sali koncertowej Pałacu w Radziejowicach.

Link do strony Beaty Szałwińskiej: www.aconcaguaproject.com
Link do profilu Beaty Szałwińskiej: omnie.to/beata.szalwinska
Link do najważniejszych portali z możliwością zakupu płyty na terenie polski:
iTunes: itunes.apple.com/lu/artist/beata-szalwinska/id551199124
Deezer: www.deezer.com/pl/music/beata-szalwinska/piazzolla-aconcagua-project-5295611
Amazon: www.amazon.com/Piazzolla-Aconcagua-Project/dp/B008U9HC3Q/ref=sr_1_2

W PRASIE 

Powiązane Video Wszystkie video

Ave Astor Piazzolla - Kremer, Igudesman & Joo
Astor Piazzolla - Tango Escualo
Kwartet Opium: Astor Piazzolla, Oblivion
Astor Piazzolla - milonga del angel

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Piazzolla Astor - El Viaje. 15 tang i innych utworw na fortepian
PWM Piazzolla Astor - Vuelvo al sur. 10 tang i innych utworw na akordeon
PWM Piazzolla Astor - Vuelvo al sur. 10 tang i innych utworw na fortepian
SE Electronics Reflexion Filter Project Studio

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl