Niezbędnik małego muzyka - zobacz podręczniki i zeszyty muzyczne

Uczenie muzyki to przede wszystkim praca z uchem, głosem i instrumentem, na którym dziecko uczy się grać. Osobę nauczyciela wspierają tutaj podręczniki i ćwiczenia. Pomagają w nauce solfeżu, zapisu nutowego, pokazują jak praktycznie wykorzystać wiedzę teoretyczną odnoszącą się do kształcenia słuchu. Przekraczając próg szkoły muzycznej dziecko przede wszystkim musi być ciekawe muzyki, z tego rodzi się zapał do pracy i na tym może opierać się nauczyciel dostosowując metody pracy do temperamentu i zdolności danego ucznia. Pomocne są w tym książki i ćwiczenia.
Niezbędnik młodego muzyka zawiera polecane przez nauczycieli i cieszące się uznaniem wśród dzieci i młodzieży materiały wspierające rozwój zdolności muzycznych. Podzielone według przedmiotów występujących w szkołach muzycznych ułatwią rodzicom skompletowanie książek i wyposażenie dziecka w niezbędne materiały.


Kształcenie słuchu, rytmika i audycje muzyczne

Najpopularniejszym podręcznikiem wprowadzającym dzieci w historię muzyki podczas audycji muzycznych jest książka autorstwa Agnieszki Kreiner-Bogdańskiej W krainie muzyki. Podręcznik został wydany w 2015 roku, aby wspierał dzieci i nauczycieli w starszych klasach szkoły muzycznej I stopnia. Jest ciekawie napisany, a przejrzysty tekst wzbogacony jest kolorowymi ilustracjami i fotografiami. Książka zawiera również przykłady nutowe oraz ciekawostki ze śiata muzyki oraz propozycje nagrań.

w krainie muzykiw krainie muzykiw krainie muzyki


Nasza muzyka autorstwa Tatiany Stachak, Lidii Florek i Ilony Tomery to seria podręczników do kształcenia słuchu i rytmiki oraz solfeżu dla szkoły muzycznej I stopnia, która cieszy się coraz większym uznaniem wśród nauczycieli. Zgodna z obowiązującym programem nauczania przyciąga dzieci barwną szatą graficzną i dobrze podzielonym oraz czytelnie przedstawionym materiałem. Uzupełnieniem dla tej serii podręczników jest Nowy solfeż bogaty w utwory muzyczne charakterystyczne dla poszczególnych epok, jak również pieśni i piosenki wywodzące się z kultury i historii Polski oraz innych narodów.

nasza muzykanasza muzykanowy solfeż


Dla najmłodszych dzieci rozpoczynających swoją przygodę z muzyką polecamy dwie cieszące się uznaniem książki (choć na rynku pojawiły się niedawno): Nasz muzyczny elementarz i Elementarz solfeżowy. Korzystają z nich nauczyciele dzieci najmłodszych – 6-letnich. Oba podręczniki z powdzeniem mogą zastąpić znany, ale już niedostępny podręcznik Nasze pierwsze nutki (Kaczurbina, Miklaszewski).

nasz muzyczny elementarzelementarz solfeżowy


Najbardziej znane w szkołach muzycznych zeszyty ćwiczeń, które od lat pomagają dzieciom w nauce solfeżu to Dyktanda elementarne opracowane przez panie Ćwiklińską i Rogozińską oraz Solfeż elementarny autorstwa pani Marii Wacholc.

dyktanda elementarnesolfeż elementarny


Innymi ćwiczeniami, z których korzystają nauczyciele kształcenia słuchu i rytmiki są zbiory opracowane przez panią Chowaniec czyli Ćwiczenia dla szkoły muzycznej I stopnia oraz panią Wacławczyk Ćwiczenia rytmiczne dla dzieci.
zeszyt ćwiczeń Chowanieczeszyt ćwiczeń wacławczyk

Poza wspomnianym już Nowym solfeżem, nauczyciele korzystają również z Małego solfeżu prof. Lasockiego oraz Solfeżu cz. I i II dla szkół muzyczny II stopnia.

Mały solfeż LasockiSolfeż Lasocki

Historia muzyki
Poza wspomnianym już podręcznikiem W krainie muzyki, przygotowanym do prowadzenia audycji muzycznych na początkowym etapie nauczania w szkole muzycznej, uczniowie korzystają również z Historii muzyki opracowanej przez panią Danutę Gwizdalankę oraz z ABC historii muzyki autorstwa pani Małgorzaty Kowalskiej. Książki te przeznaczone są dla starszych uczniów szkoły muzycznej I stopnia oraz dla tych, którzy uczą się w szkole muzycznej II stopnia czy nawet na Akademii Muzycznej.

historia muzyki GwizdalankaABC historii muzykiZeszyty nutowe

Wśród zeszytów nutowych niezbędnym małym muzykom są te do nauki harmonii,ale również zeszyty z szeroką pięciolinią, która ułatwia naukę pisania nut najmłodszym dzieciom. Bieglejsi w sztuce zapisu nutowego mogą korzystać również z nutowego notatnika:

Zeszyt nutowy do harmoniiZeszyt nutowy do harmonii
Podręczniki do nauki gry
Najważniejszym elementem skutecznej nauki gry na instrumencie jest osoba nauczyciela. Jego pasja oraz podejście do ucznia i przyjęte metody pracy znacząco wpływają na efekty nauki. W tej trudnej sztuce pomagają dobrze opracowane i ciekawie przygotowane podręczniki do nauki gry. W tej chwili na rynku pojawia się coraz więcej książek, które wspierają naukę gry na fortepianie, gitarze, skrzypcach, kontrabasie czy wiolonczeli. Wśród najpopularniejszych wydawnictw znajdziecie:

Fortepian pierwsza klasa Muzyczne ABC przy fortepianieJa i pianino


Gitara pierwsza klasa Skrzypcowe ABCMałe ABC na wiolonczelę


Ładnie gram na skrzypcach Kontrabas mini


Utwory do ćwiczeń
Poza podręcznikami czy ćwiczeniami do kształcenia słuchu i solfeżu dzieci uczące się w szkole muzycznej korzystają z najróżniejszych zbiorów utworów. Ćwiczą w ten sposób nabywane umiejętności czytania nut, trzymania i zmiany tempa, techniki gry a także ekspresji. Wśród zbiorów zawartych w programach nauczania i polecanych przez nauczycieli, po które najczęściej sięgają uczniowie znajdują się:

Łatwe utwory na <a href='/artykul/fortepian-41.html' img_src='/foto/image.php?width=120&image=art_41_1.jpg' class='withtooltip' >fortepian </a>Bach Etiudy na fortepianEtiudy dla dzieci Raube


sonatiny raubeRybicki JUż gramZaczynam grać Rybicki


Powiązane Video Wszystkie video

Franciszek Schubert - Momenty muzyczne nr.3
A.Andrzejowski - Burleska
Od smyka do muzyka - Dźwięk i muzyka
Mikołaj Górecki - Jasności promieniste

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 1
PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 2
PWM Garcia Janina - Muzyczne ABC przy fortepianie
PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl