Nadzwyczajny koncert - Giuliano Carmignola i Cappella Gedanensis - Antonio Vivaldi - Cztery pory roku

Warszawska Opera Kameralna zaprasza:

22 kwietnia 2018 godzina 18:00 (niedziela)

Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka

Muzyka klasyczna – używając języka z definicji kolokwialnego – ma podobnie jak rock’n’roll i muzyka pop, niekwestionowane przeboje. W tym gronie na szczycie znajdują się słynne „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

Cztery piękne koncerty, ujęte w ramy cyklu, w zasadzie każdy z tematów w nich zawartych to piękna melodia, wielokrotnie interpretowana ale i niejednokrotnie poddawana transkrypcji.

Śledząc kolejne nagrania tego dzieła, często uznawane za kamienie milowe interpretacji muzyki Vivaldiego, odnajdujemy takie, które również stanowią znaczniki rozwoju interpretowania muzyki barokowej, w myśl zasad wykonawstwa historycznie zorientowanego (vide. Simone Standage). ale są też takie, które na zasadzie wstrząsu, wręcz trzęsienia ziemi, weszły do kanonu fonografii, jak rejestracja Nigela Kennedy’ego.

To w jaki sposób słynne dzieło interpretuje Giuliano Carmignola, to esencja wiedzy w kontekście odwołania do historii i tradycji wykonawczej w połączeniu z wirtuozerią dostępną wyjątkowym instrumentalistom.

Zdecydowanie czeka nas koncert, o którym śmiało można napisać i podkreślić w kalendarzu: tam trzeba być.

Piotr Iwicki/Warszawska Opera Kameralna


Giuliano Carmignola urodził się w Treviso, a pierwszym nauczycielem był dla niego grający na skrzypcach ojciec. Studiował też w Wenecji pod okiem Luigiego Ferro, a następnie u pedagogów takich jak Nathan Milstein i Franco Gulli w Accademia Chigiana w Sienie oraz u Henryka Szerynga w Konserwatorium Genewskim.
Karierę solową rozpoczął pod batutami dyrygentów takich jak: Claudio Abbado, Eliahu Inbal, Peter Maag i Giuseppe Sinopoli, występując we wszystkich najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Skrzypek ma na swoim koncie również współpracę z dyrygentami takimi jak: Umberto Benedetti Michelangeli, Daniele Gatti, Andrea Marcon, Christoph Hogwood, Trevor Pinnok, Franz Brüggen, Ivor Bolton, Richard Egarr, Giovanni Antonini, Ottavio Dantone i wieloma innymi. Ważnymi epizodami jego kariery była współpraca z zespołem Virtuosi of Rome w latach siedemdziesiątych oraz z orkiestrami takimi jak: Orchestra da camera di Mantova, Sonatori della gioiosa Marca, Venice Baroque Orchestra, Orchestra Mozart, Orchestre des Champs Elysées, Kammerorchester Basel, Il Giardino Armonico, Zürich Chamber Orchestra, Academy of Ancient Music, Concerto Köln, Accademia Bizantina. Kariera fonograficzna Carmignoli była związana z wytwórniami płytowymi takimi jak: Erato, Divox Antiqua, Sony oraz Deutsche Grammophon GmbH, z którą ma obecnie podpisany kontrakt na wyłączność. Wydawnictwa płytowe z jego udziałem zdobyły wiele prestiżowych nagród. Jego dwie ostanie płyty: “Bach Violin Concertos” z orkiestrą Concerto Köln (DG – 2015) oraz “A. Vivaldi: Concertos for two violins” z Amandine Beyer i zespołem Ensemble Gli Incogniti (Harmonia Mundi – 2016) obie zdobyły nagrodę Diapason d’Or (przyznawaną przez muzyczny miesięcznik Diapason).
Jako pedagog prowadzi kursy mistrzowskie w Accademia Chigiana w Sienie oraz Hochschule w Lucernie. Przyznano mu też honorowe członkostwo Akademii Filharmonii Królewskiej w Bolonii oraz Akademii Świętej Cecylii.

Cappella Gedanensis to zespół powstały w roku 1981 dzięki inicjatywie Aliny Kowalskiej-Pińczak. Założeniem była kontynuacja działającej od XVI wieku Kapeli Rady Miejskiej w Gdańsku. Po raz pierwszy w historii na jego czele stanęła kobieta jako siedemnasty kapelmistrz, co uznać można za signum temporis naszych czasów. Jednocześnie wskazuje na niezwykłą otwartość Cappelli Gedanensis na wyzwania repertuarowe. Początkowo jako Zespół Muzyki Dawnej skupiał się na twórczości mistrzów związanych z Pomorzem (K. Förster, J.V. Meder, M.D. Freisslich i in.) i spuścizną wielkich mistrzów z J.S. Bachem i A. Vivaldim na czele. Rok 1992 to ważna data w historii zespołu, od tego momentu stał się on Samorządową Instytucją Kultury Miasta Gdańska. Uświetniał uroczystości związane z wizytą ważnych osobistości jak papież Jan Paweł II, Margaret Thatcher, Książę Karol. Zespół miał także zaszczyt dwukrotnego koncertowania w czasie uroczystości w Bazylice św. Piotra w Rzymie: w roku 1997 na 1000-lecie chrztu Gdańska i w roku 1999 podczas uroczystości ogłoszenia św. Brygidy Szwedzkiej patronką Europy. Wszystko to wpłynęło na niezwykle szybki rozwój artystyczny Cappelli Gedanensis. W krótkim czasie zespół wystąpił w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Azji. Prezentował się na znaczących festiwalach muzycznych, m.in. Vratislavia Cantans, Royal Music Festival w Sztokholmie, Festiwal Radiowy WDR (Niemcy), Festiwal Muzyki Sakralnej w Abu-Gosh (Izrael) czy na międzynarodowym Festiwalu PROBALTICA. Każda ważna scena polska stała się również miejscem występów Cappelli Gedanensis, w tym Filharmonia Narodowa w Warszawie, sale koncertowe w Toruniu, Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu. Nagrany został szereg płyt (Pory Roku A. Vivaldiego, Nowy Rok u Ojca Świętego, Stabat Mater L. Boccheriniego i in.), które docenione zostały nagrodami, w tym nominacją do Fryderyka 2008. Minione kilka lat działalności to absolutny rozkwit zespołu. Wspomnieć można choćby podjęcie stałej współpracy z K.A. Kulką (który od roku 2012 jest Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis), P. Eswoodem, G. Carmignolą, M. Ortegą, Ł. Długoszem, W. Wiłkomirską czy N. Kennedym. Z ostatnim z wymienionych zespół odbędzie w roku 2017 trasę koncertową po Polsce. Dodatkowo dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupione zostały instrumenty dawne, dzięki Instytutowi Muzyki i Tańca odbywają się prawykonania dzieł młodych polskich kompozytorów, a podejmowanie kolejnych wyzwań artystycznych poprzez wykonywanie muzyki od Renesansu po współczesność sprawia, że Cappella Gedanensis jest zespołem rozpoznawalnym nie tylko na Pomorzu, w Polsce, ale pojawia się w świadomości melomanów całej Europy.

źródło: mat. prasowe

Powiązane Video Wszystkie video

Cappella Gedanensis Crato Büthner - Aria Sunamithica
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Lato (ca?y koncert)
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Zildjian Artist Series Antonio Sanchez paki perkusyjne
Rohema Percussion Vivaldi, batuta
Rohema Percussion Vivaldi, batuta
Ibanez MDB2 BM Mike D′Antonio gitara basowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl