Muzyka wolności – to opowieść o początkach jazzu w Polsce, o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin. O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiedzą sami muzycy, pionierzy tego gatunku.
Cykl Muzyka wolności to barwne wspomnienia odsłaniające kulisy wydarzeń, które na trwałe zapisały się historii polskiego jazzu. Osiem niezwykle szczerych rozmów wideo Jacka Wróblewskiego z legendarnymi muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego wieku: Wojciechem Karolakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Przemysławem Dyakowskim, Andrzejem Dąbrowskim, Januszem Rafalskim, Witoldem Krotochwilem, Jerzym Bartzem i Lesławem Licem.
Zapraszamy na stronę www.audycjekulturalne.pl i na kanał YouTube Narodowego Centrum Kultury od niedzieli 27 września do 22 listopada. Przez osiem tygodni, co niedzielę kolejne spotkanie z innym artystą.
27 września w premierowym odcinku Witold Krotochwil – pianista, przez lata związany z warszawskimi klubami studenckimi Hybrydy i Stodoła, inicjator i członek, m. in. Stodoła Big Band, Hot Club Hybrydy, opowie o festiwalu w Sopocie, o jam session nr 1 i edukacyjnej roli audycji Willisa Conovera, jednym słowem – o początkach jazzu w czasach niesprzyjających indywidualistom.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl