MUZEUM MUZYKI – OPOWIADANIE PRZY FORTEPIANIE

Na pierwszy jesienny koncert z cyklu Muzeum Muzyki zaprasza Baltic Neopolis Orchestra. W głównej sali wystawowej Muzeum Historii Szczecina wystąpi Baltic Neopolis Quartet, a towarzyszyć mu będzie pianista Tomasz Jocz. W programie koncertu Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa oraz kompozycja Marka Czerniewicza „Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień” na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Koncert odbędzie się 13 października (niedziela) o godz. 17. Godzinę wcześniej udostępnione zostaną wystawy muzealne.
 

Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannes Brahms skomponował w latach 1862-64, kiedy postanowił opuścić rodzinny Hamburg i zamieszkać w Wiedniu. Pierwotnie utwór napisany został na kwintet smyczkowy z dwoma wiolonczelami i w tym składzie został wysłany do oceny jego przyjaciół. „Nie wiem, jak mam wyrazić ogromną radość, jaką mi sprawił Twój kwintet smyczkowy. Grałam go wiele razy i serce mam nim wypełnione”, pisała Klara Schumann. Skrzypek Józef Joachim wyrażał jednak pewne zastrzeżenia: „Poszczególne części kwintetu znakomicie łączą się w całość… ale jest trudny i obawiam się, że bez wyrazistej interpretacji nie będzie brzmiał przejrzyście”. W rezultacie w lutym 1863 roku kompozytor przekształcił Kwintet w Sonatę na dwa fortepiany, którą wykonał wraz z Karolem Tausingiem na koncercie 17 kwietnia w Wiedniu. Chłodne przyjęcie tej wersji skłoniło Brahmsa do ponownej redakcji partytury w lecie 1864 roku i przyjęcia ostatecznego składu instrumentów - fortepianu z kwartetem smyczkowym.

Kwintet, uważany za najbardziej znaczące dzieło kameralne wczesnych lat wiedeńskich Brahmsa, doskonale ukazuje charakterystyczną cechę kompozytorskiego stylu: łączenie klasycznego rygoru formalnego z romantyczną emocjonalnością. Cztery części zbudowane są zgodnie z klasycznym wzorem cyklu: burzliwa część pierwsza (Allegro non troppo, f-moll), wolna część cyklu (Andante, un poco Adagio, As-dur), niespokojna część trzecia (Scherzo. Allegro, c-moll) oraz finał otwarty zadumanym wolnym wstępem (Poco sostenuto, f-moll), po którym następuje część szybka (Allegro non troppo).

Marek Czerniewicz jest kompozytorem, aranżerem, pedagogiem. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.

Znaczna część jego dorobku powstała w wyniku współpracy z wieloma artystami i zespołami m. in. wokalistą i reżyserem teatralnym Andre Ochodlo, Teatrem Atelier w Sopocie, Teatrem Wybrzeże, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Cappellą Gedanensis, trio fortepianowym Les Mistiques, kwintetem instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass, kwartetem smyczkowym NeoQuartet, grupami Max Klezmer Band, The Minsk Prospectors czy Pink Freud.

Kompozytor posiada w swoim dorobku muzykę teatralną i filmową. Stworzył m.in. ścieżkę dźwiękową do licznie nagradzanego obrazu Marcina Bortkiewicza „Portret z pamięci” (w 2012 roku film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Director’s Forthnight 65.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes).

„Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień” na skrzypce, wiolonczelę i fortepian napisany został w 2012 roku na zamówienie Tria Gdańskiego.

Tomasz Jocz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych. Do najważniejszych zalicza: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Festiwal Kameralistyki Młodych w Kłodzku, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie.


-----

MUZEUM MUZYKI
OPOWIADANIE PRZY FORTEPIANIE

13 października 2013 (niedziela)
Godzina 17:00 (wystawy od godz. 16:00)
Muzeum Historii Szczecina Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski)

Wykonawcy:
Tomasz Jocz (fortepian)
Baltic Neopolis Quartet:
Filip Lipski (skrzypce)
Szymon Telecki (skrzypce)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)

Program:
Johannes Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll op. 34
Marek Czerniewicz – „Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień” na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Wystawy:
- Dzieje Szczecina - historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności
- Najstarsze karty z dziejów Szczecina
- Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku
- Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Bilety:
20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Do nabycia w w dniu koncertu w Muzeum Historii Szczecina (od godz. 16)
Informacja: [email protected] lub tel. 660-326-755

Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko,
Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Echo Szczecina, Agencja Muzyczna Onomatopeja

Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra
www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin


Powiązane Video Wszystkie video

J. Brahms - koncert fortepianowy - Artur Rubinstein
J.S.Bach - Pierwszy Koncert Brandenburski - Allegro Moderato
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
Tim Minchin - Czy nie ma ju? nic ?wi?tego?

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
PWM Garcia Janina - Muzyczne ABC przy fortepianie
PWM Kreiner-Bogdaska Agnieszka - W krainie muzyki. Podrcznik dla uczniw szk muzycznych I stopnia
PWM Markiewiczwna Wadysawa - Do-re-mi-fa-sol. Pocztki nauki gry na fortepianie

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl