Musikverein. „Kto zatańczy ze mną?” New Year

© Wiener Philharmoniker / Dieter Nagl
W radosnym nastroju rozpoczęliśmy koncert noworoczny w Musikverein, w sali, która sprawiła, że wszyscy w niej czuliśmy się szczęśliwi zanim popłynęły pierwsze dźwięki muzyki.

Maestro Franz Welser-Möst, wyznaczając rytm swoją batutą zapytał „Wer tanzt mit?” roztaczając wokół radosny i pełen optymizmu nastrój. A to była tylko zapowiedź piękna, jakie wypełniło salę podczas świątecznego poranka.

Subtelne dźwięki „Heldengedichte” malowały wizję natchnionego poety, jego marzenia, pragnienia, wyrażane emocje, które nas otuliły i zabrały ze sobą w świat jego marzeń, by zawirować.

Przełamaniem tej konwencji był „Zigeunerbaron-Quadrille”, który przywołał wspomnienia oraz myśl o tortach zdobiących wystawy Wiednia o pięknych różowych świnkach z życzeniami Prosit Neujahr. Smacznego. Tak smaczny był ten kawałek koncertu noworocznego.

Po tej odrobinie słodyczy maestro odsłonił rąbka tajemnicy „Ziehrer In lauschiger Nacht” tchnąc w nas podniosły nastrój, elegancję, miłość, subtelność, przytulenie.

„Cudowny” rozległo się obok mnie po wybrzmieniu „Frisch heran!”. Wspaniała świeżość programu tegorocznego koncertu.

W drugiej części koncertu maestro rozsypał po sali perły miłości („Perlen der Liebe”), spowodował, że wzlecieliśmy w górę na wyżyny swoich emocji szczęścia bycia w tym miejscu, w rytm kastanietów z Ouvertüre zur Operette „Isabella” podążaliśmy za myślą kompozytora z przyjemnością poznając Isabellę, którą niełatwo spotkać na operowych salonach.

Niezwykła głębia była w tym koncercie, w doborze kompozycji, w poprowadzeniu orkiestry, dawał do myślenia, wyzwalał refleksje, dotykał do głębi, dawał możliwość zatopienia się w muzyce, jak w najpiękniejszym morzu świata.

Dopełnieniem wrażeń była możliwość wysłuchania na żywo chórów dziecięcych śpiewających w marynarskich ubrankach z empory organowej, gdy dzieci pojawiły się przykuły natychmiast uwagę, wyzwoliły wielki entuzjazm i z ogromną otwartością były przyjęte. Był to najbardziej wzniosły moment koncertu. Niebywały szacunek i uznanie wśród obecnej publiczności. I wielka radość.

Z ogromną fantazją („Allegro fantastique”) Wiener Philharmoniker pod batutą wspaniałego Franza Welser-Möst namalował muzyczną akwarelę „Aquarellen” w naszych duszach, sercach, umysłach, obraz, który na zawsze zawiśnie w galerii naszych wspomnień z udziału w koncertach noworocznych w Wiedniu, w spektaklach operowych, koncertach i z pewnością będzie perłą na wernisażach wspomnień podczas spotkań z miłośnikami muzyki klasycznej.

Iwona Karpińska
Wrocław


fot. © Wiener Philharmoniker / Dieter Nagl

Powiązane Video Wszystkie video

New Year's Day - Mi?osz Rutkowski i Shoko Sakai
Luciano Pavarotti i Liza Minnelli - New York, New York
New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet
New Tango Bridge - Global Bridge project

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Meinl Sonic Energy TF-E-PL kamerton Earth Platonic Year 172,06 Hz
Meinl Sonic Energy EC-E-PL dzwonek planetarny Earth Platonic Year 2752,96 Hz
Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl