Musica Polonica Nova, Wrocław 20–28.04.2012 rok

Na dziewięć dni festiwalu zostało zaplanowanych jedenaście koncertów –kameralnych, symfonicznych i multimedialnych. W związku z 50-leciem istnienia festiwalu nacisk programowy położony został przede wszystkim na prawykonania utworów zamówionych przez festiwal bądź mu do prawykonań zaproponowanych, szczególnie wrocławskiego środowiska kompozytorskiego, obecnie jednego z najciekawszych w Polsce. Dwudziestu kompozytorów na stałe lub luźniej związanych z Wrocławiem stworzy w panoramie programowej festiwalu rodzaj „preludium” do Światowych Dni Muzyki Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, które odbędą się w 2014 roku we Wrocławiu oraz do programu Wrocławia jako Miasta Kultury Europejskiej w 2016 roku. Na te lata obok kolejnych festiwali „Musica Polonica Nova” przewidziano przesłuchania Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów (po raz pierwszy od 1954 roku w Polsce). Spośród zaplanowanych do wykonania sześćdziesięciu utworów pięćdziesięciu dwóch kompozytorów, trzydzieści sześć będzie miało swoje światowe prawykonania, kolejnych pięć – pierwsze wykonania w Polsce.
Na szczególną uwagę zasługują prawykonania utworów dwóch kompozytorów ukraińskich (Igora Szczerbakowi z Kijowa i Jurija Kaniuka ze Lwowa) podczas koncertów inauguracyjnego i finałowego. Trzy zamówienia złożono kompozytorom wrocławskim – Marcinowi Bortnowskiemu, Cezaremu Duchnowskiemu i Pawłowi Hendrichowi – dla uczczenia szczególnej dla Wrocławia postaci – poety Rafała Wojaczka, którego 40. rocznica tragicznej śmierci minęła w 2011 roku. Utwór Marcina Bortnowskiego zaplanowany został na koncert prawykonań orkiestry Leopoldinum, dwa następne znajdą się w programie koncertu Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach obok premiery nowej wersji oratorium „Im Niemandsland” Zbigniewa Bargielskiego – będzie to koncert z użyciem elektroniki, projekcji wideo oraz z udziałem solistów, a utwory będzie prowadziło jednocześnie dwóch dyrygentów.
Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie przygotowywany przez charyzmatycznego dyrygenta Marka Mosia oraz katowickie zespoły monograficzny koncert dzieł zmarłego w 2010 roku Henryka Mikołaja Góreckiego złożony z dwóch cykli utworów z lat 60. („Muzyczka” i „Genezis”), nigdy dotąd niezaprezentowanych w postaci „integralnej” podczas jednego koncertu.
Ważnym akcentem będzie występ greckich kameralistów „Idée Fixe” w repertuarze greckim i polskim, z prawykonaniem utworu Marii Georgiadou, urodzonej we Wrocławiu i osiadłej w Grecji.
Punktem kulminacyjnym stanie się zapewne koncert finałowy – koncert czterech prawykonań, w tym trzech prowadzonych przez dwóch charyzmatycznych dyrygentów (Volodymyra Sirenki z Kijowa i Szymona Bywalca z Katowic) z udziałem śpiewaków, narratorów, zjawiskowej Agaty Zubel oraz ekscytującego swą elektryczną wiolonczelą Andrzeja Bauera, występujących z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic. Będzie tu też i elektronika, i projekcja wideo.
Jesteśmy przekonani, że festiwal dostarczy wielu wspaniałych przeżyć.Powiązane Video Wszystkie video

Chanelle Bednarczyk - Szalone Dni Muzyki
J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
All Improvviso 2011
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Vic Firth Nova 7A Nylon paki perkusyjne
Vic Firth Nova 5B paki perkusyjne
Vic Firth Nova 2B paki perkusyjne
Vic Firth Nova 5AN paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl