Musica libera

z radością informujemy, że 29 stycznia 2021 roku swoją premierę będzie miał nowy album Narodowego Forum Muzyki Musica libera nagrany przez Marcina Danilewskiego (skrzypce) i Grzegorza Biegasa (fortepian). Na płycie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meyera i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Płytę można kupić w Kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w NFM Shop.
 

Musica libera


Wykonawcy:

Marcin Danilewski
– skrzypce
Grzegorz Biegas – fortepian



Program:

Krzysztof Penderecki
(1933–2020)
I Sonata na skrzypce i fortepian (1953) [8'37]
1. Allegro 3'04
2. Andante 2'53
3. Allegro vivace 2'35
4. La Follia na skrzypce solo (2013) 11'28

Witold Lutosławski (1913–1994)
5. Subito na skrzypce i fortepian (1992) 5'18

Krzysztof Meyer (ur. 1943)
6. Capriccio interrotto op. 93 na skrzypce i fortepian (2000) 9'07

Sześć preludiów* na skrzypce solo (1981) [16'18]
7. Moderato con moto 4'02
8. Precipitato, con sordino 1'43
9. Allegretto 1'27
10. Larghetto, poco rubato 2'20
11. Marcato 1'06
12. Vivace 5'35

Grażyna Pstrokońska-Nawratil (ur. 1947)
13. La vetrata* na fortepian 14'07

Czas całkowity [64'05]

* Światowa premiera nagrania

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w dniach 22–24 czerwca 2020 roku.

Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Ewa Lasocka (CD Accord)

NFM 73, ACD 283

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia


Program niniejszej płyty przenika kilka wątków, które pozwalają słuchać jej na wiele różnych sposobów. Znajdziemy w nim przemyślany wybór utworów skomponowanych w drugiej połowie XX wieku (z wyjątkiem La Follii Krzysztofa Pendereckiego) przez polskich kompozytorów – nestorów klasycznej muzyki współczesnej. Każdy, kto pragnie zapoznać się z ich dokonaniami w dziedzinie muzyki kameralnej, ma ku temu sposobność. Płyta ukazuje specyfikę polskiej twórczości muzycznej wraz z jej odcieniami. To również utwory wirtuozowskie, dające wykonawcom pole do popisu, słuchaczom zaś przyjemność podziwiania ich sprawności technicznej i muzykalności.

Monika Pasiecznik, fragment eseju zamieszczonego w booklecie albumu



Marcin Danilewski
Urodzony w 1986 roku artysta pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku czterech lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Jakowicza oraz Universität Mozarteum Salzburg pod kierunkiem Igora Ozima.
Jest laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Piotra Czajkowskiego w Kurashiki (Japonia), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku oraz finalistą Między­narodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie.
Występuje jako solista z takimi orkiestrami, jak NFM Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, West Side Sinfonietta, Salonorchester St. Moritz, Camerata Pontresina (Szwajcaria). Jest także cenionym kameralistą – koncertuje z Lutosławski Quartet, Silius Trio, Cameratą Galiciana i NFM Ensemble.
Jako koncertmistrz gościnny współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. z Mozarteumorchester Salzburg, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, Neue Lausitzer Philharmonie, I, Culture Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Obecnie jest koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz Camerata Pontresina.
Marcin Danilewski od 2018 roku pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest założycielem oraz kierownikiem artystycznym orkiestry kameralnej West Side Sinfonietta.
Gra na skrzypcach Raffaela i Antonia Gagliano z 1800 roku.



Grzegorz Biegas
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie Mieczysława Dawidowicza oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – uzyskał dyplom w klasie fortepianu Eugeniusza Knapika i w klasie kameralistyki Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 roku ukończył także studia podyplomowe pod kierunkiem Józefa Stompla.
W swojej działalności artystycznej skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej – wielokrotnie był nagradzany za najlepszy akompaniament, otrzymał m.in. Nagrodę im. Jerzego Lefelda Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W charakterze kameralisty występował na licznych koncertach w kraju i za granicą, także w ramach festiwali (Europa, USA, Argentyna, Chiny), współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami. W swoim dorobku ma szereg nagrań radiowych (Polskie Radio), telewizyjnych (Telewizja Polska) oraz płytowych, przede wszystkim muzyki polskiej.
Grzegorz Biegas jest profesorem swojej macierzystej uczelni, pracuje obecnie w Katedrze Kameralistyki. W latach 2005–2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, a w latach 2012–2016 – prorektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Powiązane Video Wszystkie video

Le Blakk - The Blakk SWAN
Taniec z Máramaros
Libera - Aria na strunie G
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Augustin (434450) Viva la Musica Standard eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
Augustin 434465 (Viva la Musica) Diamond eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
Augustin 434468 (Viva la Musica) Diamond eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
Augustin 434460 (Viva la Musica) Artist eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl