1. Start
  2. Artykuły
  3. Wywiady
  4. Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej | wywiad z organizatorem
ARTYKUŁ: Wywiady - Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej | wywiad z organizatorem

Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej | wywiad z organizatorem

szukaj w artykułach:

Zbliża się Ogólnopolski Konkurs Młodzi Artyści Na Zamku w Suchej Beskidzkiej. Tegoroczna jego odsłona planowana jest w dniach od 18 do 20 stycznia (przesłuchania zgłoszonych) oraz 21 stycznia, kiedy to odbędzie się Koncert Laureatów – w miejscu szczególnym – pięknych wnętrzach magnackiej rezydencji, na Zamku w Suchej Beskidzkiej. O inicjatywie, której organizatorami są Stowarzyszenie ArtSonore oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej opowiedział nam prezes stowarzyszenia Błażej Kociuban.

1. Między 18 a 21 stycznia 2018 r. odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Młodzi Artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej. Organizacja drugiej edycji oznacza sukces pierwszej. Co udało się osiągnąć przeprowadzając pierwszy konkurs?


Jest wiele rzeczy, z których powinniśmy być dumni, nie sposób wymienić wszystkiego. Małe cegiełki sukcesu spływały do nas z wielu stron. Ogromnie się cieszę ze współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia. Udostępnione przez szkołę chociażby sale do rozgrywania, sala koncertowa czy zaplecze techniczne pozwoliły na sprawne przeprowadzanie przesłuchań, za co dziękuję Pani Dyrektor Renacie Trybale oraz zaangażowanym nauczycielom. A trzeba zaznaczyć, że liczba uczestników, jak na pierwszą edycję, nie była mała - zgłosiło się prawie 70 osób. Zdradzić już mogę, że do II edycji konkursu zgłoszonych zostało jeszcze więcej dzieciaków, aż 93. Myślę, że to też pokazuje sukces i wysoki poziom merytoryczny pierwszej edycji. Cieszę się także z zaangażowania lokalnej społeczności, na czele z Panem Burmistrzem Stanisławem Lichosytem oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury. Sala na Zamku Suskim, na której mogliśmy przeprowadzić prestiżowy koncert laureatów, liczba sponsorów oraz imponująca wartość nagród pokazują, jak ważnym wydarzeniem stał się konkurs dla tego regionu.

2. Dosyć ciekawe jest miejsce odbywania się konkursu, ponieważ nie jest to wielkie miasto jak Kraków, lecz niespełna 10 tys. miejscowość. Dlaczego to właśnie Sucha Beskidzka została gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Artyści na Zamku?

Odwróciłbym nieco spojrzenie – dzięki temu, że miejscowość jest mniejsza, udało się nam stworzyć imprezę angażującą osobiście wiele osób, lokalnych instytucji i firm. To zaś pozytywnie wpłynęło na nietypową atmosferę konkursu. Nie bez znaczenia jest także zaangażowanie i wsparcie Pana Burmistrza, współpraca ze Szkołą Muzyczną, czy magia Zamku Suskiego, w niczym nie ustępującemu prestiżowym salom Małopolski. Wspomniany Kraków wypełniony jest wszelkiego rodzaju imprezami kulturalnymi. My chcieliśmy stworzyć coś od podstaw, coś nieco innego, wzbogacić region, któremu brakowało podobnych wydarzeń, zbudować razem z lokalną społecznością imprezę poświęconą dzieciom.

3. Utworami obowiązkowymi, zarówno na skrzypce jak na wiolonczele są utwory Ewy Iwan. Jaką rolę odgrywa w konkursie pani Ewa?

To wielki zaszczyt móc współpracować z Panią Ewą, znakomitą profesjonalistką, wspaniałą i niezwykle oddaną dzieciom osobą. Bardzo cenię dokonania Pani Ewy i ogromnie się cieszę, że będzie ona przewodniczącą komisji konkursowej. Myślę, że dzięki jej obecności i zaangażowaniu renoma i poziom merytoryczny konkursu znacznie wzrastają.

4. Jak na razie do konkursu mogą się zgłaszać młodzi skrzypkowie i wiolonczeliści. Czy w przyszłości przewidują Państwo poszerzenie instrumentarium?

Rozważamy dopuszczenie do konkursu młodych adeptów sztuki gry na altówce, pozostaniemy jednak na pewno w gronie instrumentów smyczkowych. Niewykluczone natomiast, iż w następnych edycjach konkursu pojawi się kolejna grupa wiekowa, dopuszczająca do udziału najstarsze klasy szkół muzycznych I stopnia.

5. Kto może wziąć udział w konkursie?

W najbliższej edycji konkursu udział mogą wziąć uczniowie Szkół Muzycznych uczęszczający do klas I-IV cyklu dziecięcego oraz I-III cyklu młodzieżowego. W cyklu młodzieżowym edukację muzyczną pobierają osoby, które rozpoczęły naukę nieco później, czyli np. w wieku 11 lat. Chciałbym podkreślić, że nasz konkurs dopuszcza możliwość udziału takich dzieci. Znam imprezy, na których udział uczniów cyklu młodzieżowego jest problematyczny.

6. Oprócz działalności artystycznej prowadzi Pan również działalność pedagogiczną. Czy często wysyła Pan swoich podopiecznych na konkursy? Co daje uczniom udział w konkursach muzycznych?

Tak, od początku mojej działalności pedagogicznej konkursy są jej ważną częścią. Takie imprezy to niesamowity bodziec do pracy, przede wszystkim dla dzieciaków, ale także i dla nauczycieli. Oczywiście oprócz wielkiego talentu i gigantycznej ilości pracy (tak ucznia, jak i nauczyciela), wymaga to odpowiedniej psychiki u dziecka czy właściwego wsparcia i zaangażowania rodziców i najbliższych. Te i inne czynniki decydują o tym, że nie wszyscy uczniowie jeżdżą na konkursy. Zawsze jednak podkreślam, że nie liczy się zdobycie nagrody (choć to na pewno miłe), ale samo przygotowanie do konkursu. Największą nagrodą dla wszystkich zaangażowanych jest rozwój młodego człowieka, tak w zakresie gry na instrumencie, jak i osobisty.

7. Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie ArtSonore, którego jest Pan prezesem oraz Szkołę Muzyczną I stopnia w Suchej Beskidzkiej. Czy przewidujecie Państwo jeszcze jakieś inne wspólne projekty?

Ogólnopolski Konkurs to wydarzenie, które pochłania mnóstwo czasu i pracy. Nie wykluczam jednak nowych projektów. Proszę pozwolić, że na razie nie zdradzę nic więcej.

8. Jakie plany w związku z dalszą działalnością ma Stowarzyszenie?

Oprócz kolejnych edycji konkursu, z pewnością nadal rozwijać będziemy nasz cykl koncertów „Dzieci dzieciom”. Podczas poszczególnych koncertów, których wykonawcami są dzieci, prowadzimy dobrowolne zbiórki. Zebrany dochód przeznaczamy na rzecz konkretnych akcji dobroczynnych, takich jak pomoc chorym i doświadczonym przez los dzieciom lub finansowanie inicjatyw, które w ocenie Stowarzyszenia ArtSonore zasługują na wsparcie. To inicjatywa szczególnie ważna, chociażby dlatego, że uczy najmłodszych wykonawców altruizmu i pomocy potrzebującym. W planach mamy także organizację wakacyjnych kursów muzycznych dla dzieci. Na bieżąco wspieramy wiele inicjatyw kulturalnych, głównie na terenie małopolski. Gorąco zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej www.artsonore.pl oraz profilu na facebook-u, z których dowiedzieć się można o zbliżających się ciekawych imprezach kulturalnych.kategoria: Wywiady
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl