Mistrzowski Kurs Interpretacji dla śpiewaków i pianistów „Liryka wokalna w duecie"

Akademia Kameralistyki w Pałacu Ojrzanów
6–11 grudnia 2021

Mistrzowski Kurs Interpretacji dla śpiewaków i pianistów
„Liryka wokalna w duecie"

Prowadzenie:
Prof. Urszula Kryger
Prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska

Fundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” zachęca do uczestnictwa w mistrzowskim kursie interpretacji prowadzonym przez prof. Urszulę Kryger i prof. Katarzynę Jankowską-Borzykowską w dn. 6–11 grudnia br. w ramach Akademii Kameralistyki Pałacu Ojrzanów.

To obecnie jedyny w Polsce kurs dedykowany śpiewakom, którzy będą rozwijać umiejętność interpretacji pieśni, kameralnego muzykowania, współpracy śpiewaka i pianisty w duecie wokalnym.

Szczegóły: www.facebook.com/events/4092841524087034

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

________

Zasady uczestnictwa:

1. Organizatorem kursu jest Fundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki”. Wszystkie dane kontaktowe i szczegóły znajdują się na www.facebook.com/przyjacielemuzyki oraz pod nr. 723 714 040.

2. Zajęcia odbywać się będą w Pałacu Ojrzanów (ul. Tarczyńska 1, Żabia Wola).

3. W kursie mogą wziąć udział śpiewacy i pianiści – uczniowie ostatnich klas szkół muzycznych II st. oraz studenci i absolwenci bez górnej granicy wieku, którzy podczas kursu będą pracować w duetach utworzonych z pozostałymi kursantami.

Zgłoszenia wraz z CV artystycznym prosimy przesyłać na adres [email protected].

4. Organizator zapewnia Uczestnikom w czasie trwania kursu 5 lekcji dla każdego duetu, od 6 do 10 września br. według grafiku ustalonego przez prowadzących, przy czym lekcje będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych – Uczestników kursów. Kurs zakończony będzie koncertem w wykonaniu Uczestników.

5. Organizator zapewnia Uczestnikom zakwaterowanie w pokojach 1 lub 2-osobowych wraz z pełnym wyżywieniem w Pałacu Ojrzanów.

6. Koszt kursu wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem w dn. 6–11.12.2021 (6.12 – lunch, kolacja, 7–10.12 – śniadanie, lunch i kolacja, 11.12 – śniadanie, lunch) to 1200 zł brutto, płatne w ciągu 3 dni od otrzymania potwierdzenia rejestracji na konto:

FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY
PRZYJACIELE MUZYKI
NR KONTA BANKOWEGO
64 1240 2887 1111 0010 6288 6685
Bank Pekao S.A.

7. Uczestnicy proszeni są o przesłanie najpóźniej do 30 listopada 2021 r. drogą elektroniczną na adres: [email protected] zgłoszeń zawierających biogram artystyczny (max. 2000 znaków) i programu nad którym chcą pracować w trakcie kursu.

8. Ze względu na ograniczoną liczbę Uczestników, prosimy o dokonanie wpłaty za kurs dopiero po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji ze strony Fundacji.

9. Dodatkowe informacje:
• Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania zasad ustalonych przez Organizatora oraz do udziału w zajęciach zorganizowanych w ramach Akademii Kameralistyki w Pałacu Ojrzanów 2021.
• Nadesłanie zgłoszenia wraz z potwierdzeniem dokonania wpłaty jest równoznaczne z wyrażeniem zgody Uczestnika na audiowizualną rejestrację kursów (foto lub wideo) przez Organizatora dla potrzeb dokumentacji oraz promocji.
• Filmowanie i nagrywanie podczas Warsztatów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą Prowadzącego. Organizator zabrania Uczestnikom rejestracji zajęć oraz ich powielania bez uprzedniej zgody Prowadzącego oraz członków grupy uczestniczących w zajęciach.
• Organizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia z zajęć warsztatowych osób zachowujących się niestosownie lub nieprzestrzegających regulaminu warsztatów i hotelu oraz zasad ustalonych przez Prowadzących.
• Wszelkie kwestie nie ujęte w regulaminie rozstrzyga Organizator, który jednocześnie zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w niniejszym regulaminie.

OSOBA DO KONTAKTU:
Marcin Rudziński – tel. 723 714 040 / e-mail: [email protected]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: Fundacja Przyjaciele Muzyki
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partner: Pałac Ojrzanów
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patronat medialny: POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto. Muzyka Film Sztuka, cameralmusic.pl

Biografie prowadzących:

Urszula Kryger – mezzosopran
To jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek. Ukończyła studia pianistyczne i wokalne w Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994).

W 1995 r. wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze „Kopciuszek” G. Rossiniego w partii Angeliny. Występowała z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan.

Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Jej partnerami byli wybitni pianiści tacy jak: Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan i Pascal Rogé, klarnecista Paul Meyer, znane zespoły kameralne takie jak Tokyo String Quartet, Petersen Quartet.

Urszula Kryger dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych, takich jak: Decca, Hyperion, CPO, DUX, BNL, Naxos, Channel Classics, Polskie Radio, Narodowy Instytut Audiowizualny. Artystka wyróżniona została także nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni tegoż kompozytora.

Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.

Katarzyna Jankowska-Borzykowska
Absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z odznaczeniem) w klasie fortepianu prof. Wiktora Mierżanowa i as. Iriny Rumiancewej oraz kameralistyki w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego. Uzupełniające studia odbywała w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w klasie prof. Grety Erikson oraz w Szkole Kameralistyki Radia Szwedzkiego w Edsberg.

Jeszcze w okresie studiów, grała z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Lublinie i innych miastach koncerty fortepianowe J.S. Bacha, E. Griega, C. Saint-Saensa, S. Prokofiewa. Wykonywała również wiele recitali fortepianowych, głównie z muzyką Fr. Chopina, w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Holandii, Szwecji, także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie. Najważniejszym nurtem jej działalności jest jednak muzyka kameralna.

Towarzyszyła Jerzemu Artyszowi, Urszuli Kryger, Jarosławowi Brękowi, Andriejowi Shkurhanowi, Jackowi Laszczkowskiemu, Zofii Kilanowicz, Piotrowi Hausenplasowi, Michałowi Borzykowskiemu, Janowi Staniendzie (w trio) i in., z którymi występowała na najpoważniejszych estradach koncertowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w najważniejszych Festiwalach Muzycznych międzynarodowych i krajowych od „Vratislavia Cantans", w Dusznikach, Szymanowskiego w Zakopanem, „Musicorama" w Paryżu, Van Vlaandereen Festival w Limburgu i w wielu innych – w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Finlandii, Szwecji, Austrii i innych.

Ma na swoim koncie wiele nagrań radiowych dokonanych w kraju oraz we Francji, Niemczech, Finlandii i Danii, telewizyjnych i filmowych. Jej nagranie z barytonem Jerzym Artyszem zostało uznane za nagranie roku (1990). Jest współlaureatką, wraz z Urszulą Kryger – mezzosopran – nagrody Fryderyk 2001 za pieśni Karola Szymanowskiego. Nagrała płyty dla wielu firm płytowych.

Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i w Europie, jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers Association, a od roku 2007 jest profesorem sztuki i pracuje w UMFC ucząc kameralistyki. Była również jurorem wielu konkursów kameralnych, a jej studenci otrzymali wiele nagród w konkursach kameralnych w Polsce i w Europie.

Od 3 lat jest członkiem Zarządu SPAM. W latach 2012–2020 była Kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej UMFC. W ramach swojej pracy w tej właśnie uczelni i jako ów kierownik zrealizowała szereg zadań takich jak: Członek Zarządu ECMTA, Członek Lied Forum, w roku 2011 za pomocą programów MKiDN założyła Studium Pieśni dla pianistów i śpiewaków, zapraszała na wykłady najwybitniejszych artystów polskich europejskich. Ilość słuchaczy przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

Założyła Fundację Ars Iuvenis im. T. Robinson, której była prezesem do roku 2020. Fundacja wręczyła kilka nagród laureatom konkursów kameralnych, wsparła studentów wyjeżdżających za granicę, wsparła zespoły kameralne jeżdżące reprezentować UMFC za granicę.

Jako członek ECMTA dwukrotnie zorganizowała zjazd kameralistów w UMFC, uzyskując na to fundusze z Ministerstwa Kultury. Zjazd kameralistów połączony był z wykładami oraz z prowadzeniem lekcji pokazowych dla studentów. Gośćmi byli również studenci innych uczelni europejskich, część z nich wystąpiła na koncertach zorganizowanych też przez K. Jankowską, w Pałacu w Wilanowie, w NiFC oraz w UMFC.

W roku 2017 powołała studia magisterskie z kameralistyki fortepianowej w UMFC, a to dzięki życzliwości Rektora i przekonaniu Wydziału, że kameralistyka ma sens i jest czymś wyjątkowym i wartym uwagi – opinia, którą stworzył wiele lat temu prof. Jerzy Marchwiński, twórca tejże katedry.

W roku 2018 zorganizowała Festiwal „Estońska Wiosna” w Estonii – w Tallinie. Wystąpili tam studenci polscy i estońscy, grając znakomity program kameralny (muzykę polską) oraz pedagodzy z UMFC. Były to 4 koncerty oraz wykłady i lekcje w tallińskiej Akademii.

Udało jej się zaprosić kilku wykładowców na lekcje pokazowe dla studentów UMFC, a byli to: Irena Uss-Armoniene – Litwa, Frank-Immo Zichner – Berlin, Paulo Pacheco – Lizbona, Alexander Gebert – Detmold, Janis Maleckis – Łotwa, Markus Hadulla – Wiedeń. Zorganizowała również we współpracy z Uczelniami wyjazdy dla warszawskich studentów do Detmold (potem rewizyta), Berna (też rewizyta), Berlina, Lizbony i Wilna – to we współpracy z ECMTA, studenci bowiem wystąpili na zjeździe tej organizacji.

Była recenzentem kilkudziesięciu doktoratów, habilitacji i profesur. Prowadziła wykłady na konferencjach w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Koszalinie , Sochaczewie i wielu innych. Była też jurorem w wielu konkursach, jak Białystok, Łódź, Bydgoszcz,Toruń, Warszawa, Katowice, Sochaczew i in.

Organizowała konferencje w UMFC z udziałem wybitnych wykładowców jak np. prof. Mieczysław Tomaszewski, Elżbieta Artysz, Irena Poniatowska i wielu, wielu innych. Konferencje dotyczyły zawsze szczególnej roli muzyki kameralnej w świecie muzycznym.

Ostatnio doprowadziła do wydania przez UMFC w kooperacji z firmą Sarton i MKiDN 2 płyt studentów wybitnych, zasługujących na uwagę i podziw. Zorganizowała też właśnie Polski Konkurs Duetów dla wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, Warszawa bierze udział w tym projekcie po raz pierwszy. Odbył się 7–9 kwietnia 2021 r. w formie zdalnej.

„…Muszę powiedzieć, że całe moje życie to muzyka. Nawet jak nie gram to słyszę dźwięki. Mam ukochanych kompozytorów, którzy zachwycają mnie czasem tak, że widzę w moim życiu wielki sens...”

Powiązane Video Wszystkie video

NOWY KLIP MECCORE STRING QUARTET!
„poG?OSka” – odcinek 4
„poG?OSka” – odcinek 1
„poG?OSka” – odcinek 2

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Jacek Gsior ″Koldy w duecie - na skrzypce i fortepian″
Musoneo Kurs obsugi NI Massive - kurs video PL, wersja elektroniczna
Musoneo Kurs obsugi Maschine Jam - kurs video PL, wersja elektroniczna
Musoneo Kurs obsugi Maschine 2.X - kurs video PL, wersja elektroniczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl