Męskie granie #Toruń Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

fot. mat. prasowe

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, który nazwaliśmy nie bez przyczyny Męskie granie #Toruń. Ideą koncertu jest prezentacja talentów muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jako solistów. Zostali oni zaproszeni przez zastępcę dyrektora ds. artystycznych Dainiusa Pavilionisa, do wykonania wybranych przez siebie utworów. Wybór samych Panów był nieprzypadkowy – w ten sposób chcemy złożyć muzyczne życzenia i przedłużyć świętowanie Dnia Kobiet. Dodatkowo do solistów muzyków z TOS, dołączy Dominik Gawarkiewicz – tegoroczny dyplomant ZSM w Toruniu znany toruńskiej publiczności z licznych koncertów z TOS, na których prezentują się najwybitniejsi uczniowie toruńskiej szkoły muzycznej. Wszyscy wykonają jedne z najpopularniejszych utworów odpowiednich dla swoich instrumentów.

12.03.2021, godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Męskie granie #Toruń


Wystąpią:
Michał Tyrański – trąbka
Mateusz Kubański – obój
Krzysztof Blek – altówka
Mateusz Szwankowski – klarnet
Dominik Gawarkiewicz – wiolonczela
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis – dyrygent
Agata Zając – dyrygent-rezydent

W programie:
G. Torelli – Koncert na trąbkę D-dur G.28
V. Bellini – Koncert na obój i orkiestrę Es-dur
J.N. Hummel – Fantazja na altówkę i orkiestrę op. 94
C.M. von Weber – Concertino na klarnet Es-dur op. 26
A. Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104

Bilety:
40 zł – normalny
30 zł – ulgowy

Dostępne w kasie TOS w CKK Jordanki czynnej od czwartku do soboty w godzinach 13:00–19:00 oraz na stronie biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html.

Szczegóły wydarzenia: tos.art.pl/pl/wydarzenie_915_Meskie_granie_Torun.html.
Facebook: www.facebook.com/events/432039171455197.



Koncert bez przerwy.

Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2020/2021 jest Agata Zając.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Energia Ciepła S. A
Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń



MICHAŁ TYRAŃSKI

W 2012 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Romana Grynia. Dwa lata później ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie mgr Tomasza Ślusarczyka. Swoje umiejętności gry na trąbce doskonalił na wielu kursach muzycznych u wybitnych pedagogów takich jak Konradin Groth, Wolfgang Bauer, Johann Plietzch, Paul Archibald, Andrew Balio, Richard Giangiulio, Alex Jokiipi, Gabriel Cassone, Guy Touvron, Kristian Steenstrup. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Trębaczy w kategorii otwartej w Tarnopolu (Ukraina 2010 r.), pierwszego miejsca na VI Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w konkursie solistów w kategorii otwartej, który odbył się w Kaliszu w 2011 roku oraz pierwszego miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w kategorii otwartej, solistów w Brnie w 2013 roku.
Od 2008 roku jest solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od 2012 roku współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Od 2014 do 2016 roku, również jako solista, współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Historyczną {oh!}, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Sinfonia Varsovia i wieloma innymi.
Jako pedagog na stałe związany jest z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Brał udział w licznych nagraniach, w tym między innymi z zespołami Arte dei Sounatori, Goldberg Baroque Ensemble, Orkiestrą Historyczną {oh!} oraz Polską Filharmonią Bałtycką.

MATEUSZ KUBAŃSKI
Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowo-wiejskiego w Bydgoszczy, w klasie oboju prof. Mieczysława Koczo-rowskiego, którą ukończył w 2003 roku z wyróżnieniem. Wielokrotny stypdendysta Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Byd-goszczy oraz Urzędu Miejskiego w Toruniu w dziedzinie kultury. Uczestnik wielu renomowanych wydarzeń muzycznych w kraju i zagranicą m.in.: The New International Sopot Wagner Festiwal, Europejski Festiwal Probaltica a także Muzyka i Architektura czy Gwiazdy promują.
Występuje gościnnie z rozmaitymi orkiestrami i zespołami, uczestnicząc w koncertach na terenie całego kraju a także w tournee zagranicznych w wielu krajach Europy m.in. Niemcy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Szwajcaria, Słowacja, Macedonia a także Chile, Japonia i Korea Południowa. Brał także udział w licznych nagraniach płytowych, muzycznych produkcjach radiowych i telewizyjnych.
Jest oboistą wykonującym koncerty solowe, muzykę kameralną a także recitale z towarzyszeniem fortepianu czy klawesynu. Od 2010 r. jestem członkiem Toruńskiego Kwintetu Dętego. Jako muzyk orkiestrowy na stałe związany jestem z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną (oboista – solista) i Filharmonią Warmińsko – Mazurską im. Feliksa Nowo-wiejskiego w Olsztynie.
W 2013 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Tomasza Gubańskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W 2013 ukazała się solowa płyta „Balcan Inpressions for oboe and piano”.

KRZYSZTOF BLEK
Urodzony w Kaliszu, gdzie rozpoczął edukację w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Menzela w klasie altówki profesora Stanisława Paczesnego. W 1992 ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Friemanna. Od czerwca 1980 roku związał się na stałe z Toruńską Orkiestrą Kameralną, którą później przekształcono w Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W latach 80tych współpracował z Multicameratą, Virtuosi Baltic występując na scenach w Polsce i w Europie. W połowie lat 90-tych współpracował z Toruńskim Kwartetem Smyczkowym. Od 1982 roku prowadzi klasę altówki w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Występował jako solista z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Kameralną i Baltic Virtuosi.


MATEUSZ SZWANKOWSKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas swojej edukacji współpracował z profesjonalnymi zespołami orkiestrowymi, a wśród nich m.in.: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą XX-I wieku, a także Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich klarnecistów jak: Michael Lethiec, Philippe Cuper, Aleksander Romański. Wśród konkursów, na których prezentował swoje umiejętności znalazły się: Konkurs Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim, Festiwal Klarnetowy w Szczecinie, Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych „Etiuda 2011” (laureat), Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach, Koncert Festiwalowo – Konkursowy w ramach Festiwalu Sztuki Młodych 2012 w Poznaniu oraz XVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Poza muzyką klasyczną jest członkiem zespołów nawiązujących do folkloru (Kapela OldNova, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska) oraz muzyki improwizowanej (Hi Now, Trzy Tony). Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


DOMINIK GAWARKIEWICZ
Od początku edukacji muzycznej Dominik reprezentuje szkołę podczas licznych koncertów i wydarzeń artystycznych. Występuje zarówno w szkole jak i poza nią. Występował m. in. podczas jubileuszowego 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” w Toruniu, Festiwalu „Emanacje’’ w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2020) oraz na koncertach na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie w ramach współpracy z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, którego stypendystą jest od 2017 roku. Wśród wszechstronnych zainteresowań muzycznych Dominik szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Jego praca i pasja skutkuje licznymi osiągnięciami: Wyróżnienie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy, Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „WiolonczELKa 2016” w Ełku, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2017), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze (2018), III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym ,,WiolonczELKa 2018”, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019), I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kameralnym w Kowalewie Pomorskim (2019), Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2019), I miejsce na XXI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2019), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2019), Nagroda Specjalna (Grand Prix) na IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2020) oraz udział w zgrupowaniach i trasach koncertowych projektów orkiestrowych „Młoda Polska Filharmonia” (2017), do którego na podstawie wcześniejszego przesłuchania konkursowego został wybrany na stanowisko koncertmistrza oraz „Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO 2019’’.
W celu udoskonalenia swych umiejętności, Dominik regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich m. In. w Augustowskich Warsztatach Wiolonczelowych (sześciokrotnie), Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, Janowieckich Interpretacjach Muzyki im. Jakuba Walaska, Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Mistrzowskim Kursie Wiolonczelowym fundacji Pro Cello w Szamotułach, Cello Masterclass & Festival w Toruniu, „Szczecin Classic Academy’, ,,Masterclass online’’ fundacji Procello. „Polish Rising Music Stars’’. Podczas wszelkich lekcji mistrzowskich doskonali grę na wiolonczeli pod kierunkiem wybitnych polskich i światowych wiolonczelistów takich jak: M. Bojanowicz, B. Koziak, M. Zdunik, R. Kwiatkowski, T. Strahl, K. Michalik, C. Reichardt, T. Daroch, J. Shaw, K. Heidrich, T. Wick, A. Krzeszowiec, W. Fudala.
Dominik jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Toruń, Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury.

DAINIUS PAVILIONIS
W 1992 roku rozpoczął studia w zakresie dyrygentury chóralnej w Kolegium Muzycznym im. J. Gruodisa w Kownie, po ukończeniu którego, w 1996 roku, wstąpił do Litewskiej Akademii Muzycznej (LMA), na kierunek dyrygentury chóralnej w klasie prof. Povilasa Gylysa. W 2002 roku, po ukończeniu studiów wyższych, kontynuował naukę na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej LMA w klasie prof. Juozasa Domarkasa (dyplom w 2006 roku).
Po ukończeniu Litewskiej Akademii Muzycznej został jej wykładowcą na Kierunku Dyrygentury. W 2006 roku został drugim dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Litewskiego Wojska.
Środowisko muzyczne szybko dostrzegło w osobie Dainiusa Pavilionisa zdolnego dyrygenta i zaproszono go do poprowadzenia koncertów z udziałem dwóch głównych orkiestr symfonicznych w Wilnie: Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Państwową Orkiestrą Symfoniczną.
W Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie dyrygował operą O. Nicolaia „Die lustigen Weiber von Windzor”, „Suor Angelica” G.Pucciniego, I. Kalmanna „Grafin Mariza” i baletem I. Morozowa „Doctor Aibolit”. Przygotowywał i prowadził koncertowe wykonanie opery „Dama Pikowa” P. Czajkowskiego.
W 2010 roku został głównym dyrygentem tego teatru.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. III nagrody na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz VI nagrody na 8. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007).
Dainius Pavilionis otrzymuje wiele zaproszeń do prowadzenia orkiestr symfonicznych w Polsce, Portugalii, Włoch i Białorusi.
Od 1 września 2020 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

AGATA ZAJĄC
Jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra. Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych.
Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku. W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Powiązane Video Wszystkie video

Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce
Jak granie na instrumencie wp?ywa na rozwój mózgu?

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibraltar Rack System Chrome Series Height-Adjustable Rack SC-HRE
ILME złącze męskie 64 pin
Switchcraft D3M gniazdo tablicowe męskie
Switchcraft E3M złącze tablicowe XLR męskie

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl