Maria Szymanowska

Szymanowska - kobieta, która muzyką podbiła Europę
Bohaterka trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

Gdyby żyła współcześnie, pewnie walczyłaby o parytety i miejsca na listach wyborczych dla kobiet oraz chodziła na marcowe Manify. Jednak Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 r. w Warszawie. Okres w jakim jej przyszło żyć nie dawał jej wielu możliwości rozwoju, a mimo to osiągnęła sławę. Podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane 2011 w podróż śladami wybitnej pianistki i kompozytorki zaprosi melomanów Elisabeth Zapolska–Chapelle. 17 września w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” odbędzie się koncert zatytułowany „Maria Szymanowska, portret królowej tonów”.

Tegoroczny Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” stawia sobie za cel promocję polskiej muzyki, zwłaszcza tych polskich kompozytorów, o których często się zapomina. Wykonując taki program artystyczny przypominamy ich dorobek, a przede wszystkim ich losy życiowe. Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce. Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Na przełomie XVIII i XIX wieku jedynie mężczyzna mógł być uznanym „maestro” muzycznym, a jednak Maria Szymanowska
(z domu Wołowska) już wtedy pojawiła się jako pierwsza zawodowa pianistka - kompozytorka i zrobiła karierę nie tylko
w Polsce, ale także w całej Europie. Jej kompozycje zyskały uznanie takich osobowości jak: Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Puszkin, czy Adam Mickiewicz, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł „Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej”.
Jednak nie tylko talent muzyczny wyróżniał postać Marii Szymanowskiej na tle epoki. Była także pierwszym przykładem pracującej „samotnej matki”, gdyż po rozwodzie z mężem Józefem Szymanowskim, sama wychowywała dzieci. Młodsza jej córka wyszła za mąż za Adama Mickiewicza.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Caccini - AVE MARIA - Warszawski chór ch?opi?cy
Caccini - Ave Maria - Andrea Bocelli
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Tycoon TW-EMC Europe Mambo Cowbell instrument perkusyjny
PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 1
PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 2
PWM Wacholc Maria - Czytanie nut głosem z. 3

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl