Majowe wydarzenia w "Pardon To Tu"

JAZZ

Koncert „Rara Avis feat. Ken Vandermark”, Pn. 06.05.2013, godz. 20:30, Wstęp: 25 pln / przedsprzedaż 20 pln

Nasz pierwszy majowy koncert będzie nietuzinkowym spotkaniem młodych utalentowanych (sic!) włoskich muzyków na czele z Stefano Ferrian i z mistrzem saksofonowej improwizacji Ken Vandermark! Szerokie muzyczne spektrum zainteresowań zespołu zawiera w sobie niemal całe bogactwo wpływów sceny improwizowanej. Jazz, muzyka elektro-akustyczna, dźwiękowy minimalizm, muzyka współczesna i awangardowa – wszystkie te terminy wpisują się w słowny obraz muzyki proponowanej przez grupę.

Ken Vandermark – tenor / baritone sax, clarinet
Stefano Ferrian – soprano/alto/tenor sax
Luca Pissavini – kontrabas
Simone Quatrana – fortepian
Mimmo Sec – revox, syntezator, live electronics

Debiutancki album ukazał się na początku 2013 nakładem dEN Records, gdzie miedzy innymi tez swoje płyty wydają Mats Gustaffson, Paal Nilssen-Love czy Steve Swell.

Ken Vandermark o swojej współpracy z zespołem Rara Avis powiedział:

„Jestem bardzo podekscytowany pracą w tej grupie i to z kilku powodów. Ten zespół to przykład szczególnej muzycznej demokracji, bez wyznaczonego lidera, pomysły i gra każdego z muzyków mają jednakową wagę. Włoscy muzycy grający w Rara Avis są przedstawicielami pokolenia o wyjątkowej świadomości stanu rozwoju współczesnej muzyki improwizowanej i komponowanej. Przestrzenie dźwiękowe, które eksplorujemy są wyjątkowe ze względu na ich teksturę, dynamikę, pęd – tradycyjne, hierarchiczne role „melodyczne” i „rytmiczne” instrumentów, są wywrócone i rozmyte, w trakcie gry staje się często niemożliwym rozdzielenie osobnych kreacji. Wszystkie te elementy, jak i inne, które składają się na muzykę prezentowaną przez Rara Avis, sprawiają, że ta grupa jest wyjątkowa, zarówno dla mnie, jak i fanów współczesnej muzyki improwizowanej.”

Ken Vandermark - ur. 1964-09-22, Warwick, Rhode Island (USA), saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje. Wczesny okres jego twórczości, to współpraca z rockowym (czy lepiej powiedzieć avant-rockowym) w zasadzie zespołem The Flying Luttenbachers. Zresztą przez całe lata 90. aktywnie włącza się w działalność różnych zespołów awangardowej sceny rockowej, jak Gastr del Sol, czy Jima O'Rourke.

Równolegle z The Vandermark 5, prowadzone jest trio DKV, w skład którego, oprócz Vandermarka, wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. Ten zespół, prezentujący akustyczne trio ściśle nawiązuje do tradycji free jazzowej, wywodzącej się z wczesnych form free, dorzucając jednak młodzieńczą witalność. Często także uczestniczy w nagraniach AALY Trio Matsa Gustafssona. Oprócz tych zespołów, Vandermark jest również aktywny w różnego rodzaju okazjonalnych projektach jak, duety (np. z Jebem Bishopem), czy tria (np. z Joe Morrisem, czy Joe McPhee, czy Pandelisem Karayorgisem).

Gra i dotychczasowa aktywność Vandermarka spotkała się w roku 1999 z uznaniem, albowiem dostał on w tym roku nagrodę MacArthura (stając się jej laureatem pośród takich luminarzy jazzu, jak Cecil Taylor, czy Anthony Braxton). Ken Vandermark wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in. z DKV Trio (2002), LKV Trio (2003), The Vandermark 5 (2004), które zaowocowało 12-płytowym boksem "Alchemia", Bridge 61 (2005), Free Music Ensemble (2006).

[Paweł Baranowski, źródło: diapazon.pl]

FOLK

Koncert „Maalem Mokhtar Gania / Wacław Zimpel / Paweł Szpura” (PLANETE+ DOC FF), 12.05.2013, godz. 22:00, Wstęp: 20 pln / 10 pln z biletem kinowym Planete+ Doc FF
Jest to dla nas ogromna przyjemność poinformować, że we współpracy z PLANETE+ DOC FF udało się nam zaprosić na koncert marokańskiego MAALLEM (czyli mistrza) MOKHTAR GANIA grającego na gimbri, rytmiczno-basowym instrumencie, charakterystycznym dla mniejszości etnicznej Gnawa.

Dołączą do niego dwaj wyjątkowi polscy muzycy, a mianowicie Waclaw Zimpel na klarnecie i Paweł Szpura na perkusji! W spotkaniu Gani ze Szpurą i Zimplem nie będzie chodziło o odtwarzanie rytuału, ale o wykorzystanie jego przestrzeni do improwizacji tej dwójki. Improwizacja jednak nie będzie celem ostatecznym, będzie stanowiła podstawę do poszukiwań wspólnych płaszczyzn, a także współczesnych kontekstów dla tradycyjnych pieśni Gnawa.

Maallem Mokhtar Gania - Gimbra
Waclaw Zimpel - Klarnet
Pawel Szpura - Perkusja

Maallem Mokhtar Gania - jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych mistrzów gimbri - perkusyjno-basowego instrumentu marokańskiej mniejszości etnicznej Gnawa. Jako maallem (mistrz) Mokhtar Gania cieszy się wielkim szacunkiem w swojej ojczyźnie. Jest zaangażowany w tajemniczy rytuał zwany lila lub derdeba, który m.in. poprzez muzykę i taniec prowadzi do wejścia w głęboki trans, usuwając w konsekwencji wpływy złych duchów i uzdrawiając na wielu poziomach. Ceremonia jest symbolicznym powtórzeniem stworzenia świata i nawiązuje do korzeni czarnej Afryki. W 2003 roku wydał podwójny album "Gnawa Sufi Trance" i zagrał na Roskilde Festival z Suan Deyhim, Jah Wobble i Billem Laswellem, z którym pracuje obecnie nad nowym albumem.

Wacław Zimpel - klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem takich zespołów jak Waclaw Zimpel Quartet, ToTu Orchestra, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

Pawel Szpura - jeden z najbardziej rozpoznawalnych niekonwencjonalny polskich perkusistów, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Współpracuje z takimi zespołami jak Wovoka, Cukunft, Hera, ToTu Orchestra i takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Dave Rempis i wiele wiele innych.

Koncert odbędzie się po pokazie filmu "Taniec Wyklętych Kobiet" (Kinoteka, 12.05, godz. 19:30)

JAZZ

Koncert „Concerto For 3 Trumpets” ( Dąbrowski / Szuszkiewicz / Vyšniauskas), Pn. 13.05.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

3 osobliwych Trębaczy spotka się w tym niezwykłym i wymagającym przedsięwzięciu w jednym trio - Tomasz Dąbrowski / Kamil Szuszkiewicz i mistrz litewskiej trąbki Dominykas Vyšniauskas.

Niecodzienny skład instrumentalny wykonuje niecodzienną muzykę – czerpiąc z wokalnej tradycji ludów Europy Wschodniej, bezkompromisowego jazzu, utworów chóralnych, rozszerzonych technik instrumentalnych i konceptualnej improwizacji. Specyficzny rodzaj uduchowienia idzie tu w parze z drapieżną, nowoczesną ekspresją.

Tomasz Dąbrowski - trumpet
Kamil Szuszkiewicz - trumpet
Dominykas Vyšniauskas - trumpet

Tomasz Dąbrowski - Absolwent PSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu. Obecnie student wydziału kompozycji na The Carl Nielsen Academy Of Music w Odense, w Danii. Regularnie koncertuje i nagrywa w całej Europie, grając z takimi muzykami jak m.in. Jonathan Blake, Jaleel Shaw, Kris Davis, Tyshawn Sorey, Stephen Scott, Anthony Pinciotti, Bob Gulotti, Anders Mogensen, Andrew D’Angelo, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin, Simon Krabs, Andreas Lang, Kasper Tom, Aleksander Maksymiw, Ihor Hnydyn, Anastasiya Litvinyuk, Marek Kądziela, Kenneth Knudsen, Gilad Hekselman, Oskar Gudjonsson, Kasper Tranberg. Na przełomie stycznia i lutego 2012 Dąbrowski przebywał w Nowym Jorku, gdzie nagrał dwie płyty oczekujące na rychłe wydanie: duet z genialnym Tyshawnem Soreyem na perkusji oraz trio z Kris Davis na fortepianie i Andrew Drury na perkusji. 24 września 2012 ukazała się płyta „Tom Trio”, nagrana przez Dąbrowskiego z muzykami o światowej renomie: Andersem Morgensenem i Nils Bo Davidsenem.

http://www.tomdabrowski.com/
www.youtube.com/watch

Kamil Szuszkiewicz - Absolwent Wydziału Jazzu PSM im. F. Chopina w Warszawie. Związany z warszawską sceną muzyki niezależnej, cenioną za wielogatunkowość i brak ortodoksji. Na swojej drodze twórczej miał szczęście spotkać tak wyjątkowe postaci jak Jan Jelinek, Marcin Masecki, Władysław Jagiełło, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Adama Kamissoko, Fred Frith, Ray Dickaty, Arturas Bumsteinas, Wojtek Traczyk, Sobura, Piotr Bejnar, Piotr Pawlak, Wolfram, Macio Moretti, Piotr Zabrodzki, Hubert Zemler, Jaime Harding, Coldair, Baaba, Janek i jego Combo i wiele innych. Członek cenionego zespołu Profesjonalizm i niszowego zespołu Kapacitron. Jego wydana w 2011 autorska płyta „Prolegomena” spotkała się z ciepłym przyjęciem. Aktualnie pracuje nad drugą.

kamilszuszkiewicz.wordpress.com/
www.youtube.com/watch

Dominykas Vysniauskas - Studiował w Litewskiej Akademii Muzycznej I Teatralnej, Leipzig Music College, SUNY Purchase College w Nowym Jorku oraz w Konserwatorium Amsterdamskim. Koncertując w Europie, Kanadzie, USA i na Islandii, współpracował z takimi artystami, jak Vijay Iyer, Klaus Kugel, Hill Green, Dalius Naujokaitis, Michael Moore, Andreas & Mathias Pichler, Jazzwerkstatt, Arturas Bumšteinas, Liudas Mockunas, Jan Mksimovicz, Grazyna Auguscik, Jarek Bester, Secret Swing Society, EBU European Youth Big Band Project “Swinging Europe”, Gerd Hermann Ortler Orchestra (GHO) i wielu innych. Eksplorując najrozmaitsze gatunki muzyki, Vysniauskas dociera do ich sedna, znajdując swój własny sposób improwizowania w obrębie zastanych struktur.

soundcloud.com/dominykasvysniauskas
www.youtube.com/watch


FOLK

Koncert "Giridhar Udupa / Fabrice de Graef / Zimpel / Mazurkiewicz", Pn. 27.05.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln

Zapraszamy na transkontynentalną podróż pełną wirtuozerii, zwiewnych melodii, transowych przestrzeni i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na scenie pojawią się Giridhar Udupa (Indie), Fabrice de Graef (Francja), Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel. Koncert odbędzie się w trzech odsłonach. Giridhar Udupa oraz Fabrice de Graef zaprezentują tradycyjną muzykę południowych Indii. Następnie Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel wprowadzą słuchaczy w świat współczesnej muzyki improwizowanej. W finale muzycy połączą swe siły, by odbyć wspólną podróż przez dźwięki Świata

Giridhar Udupa - ghatam (trad. indyjski instr. perkusyjny) www.ghatamudupa.com

Fabrice de Graef - bansuri (trad. flet indyjski) www.fabricedegraef.com

Wacław Zimpel - klarnety www.waclawzimpel.com

Jacek Mazurkiewicz – kontrabas www.jacamazurkiewicz.pl

JAZZ

Koncert "Nucleon" (Papierz / Rutkowski / Głuc / Dymny), Wt. 28.05.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln (ulgowe)

Zespół Nucleon został utworzony w maju 2009r. przez Aleksandra Papierza(sax), Jakuba Rutkowskiego(dr) i Tomka Głuca (electronics). W 2010r. dołączył do grupy gitarzysta Michał Dymny.

Od początku główną osią muzyczną była i jest szeroko pojęta improwizacja oparta na jazzie, rocku, sonorystyce, muzyce eksperymentalnej. Muzycy operują szerokim spektrum brzmieniowym i niebanalną ekspresją wykonawczą.

Nucleon w swoim dorobku posiada 3 albumy: "Commandor Koenig to the Alpha base: the Eagle is ready for take off" (2009); "Fitoplankton" (2011), oraz przygotowany do wydania "Galofalot" (2013)

www.nucleonmusic.pl/bio/

Powiązane Video Wszystkie video

„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Seymour Duncan ANT JACO JAZZ SET Antiquity - Weather Report Jaco Jazz Set, zestaw przetwornikw do basu typu jazz bass
Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Seymour Duncan APOLLO JB 4S Apollo Jazz Bass Pickup, przetworniki do gitary basowej typu Jazz Bass SET, 4-struny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl