Maciej Zieliński

Marta Filipczak
W minionym roku Maciej Zieliński bardzo wyróżniał się na scenie muzyki współczesnej. We wrześniu ukazała się jego płyta monograficzna "Across the Millenniums - Muzyka z przełomu tysiącleci" podsumowująca twórczość poważną. Dużym wydarzeniem było także kilkukrotne wykonanie jego Concerto Inquieto na klarnet i orkiestrę. Podczas festiwalu "Warszawska Jesień" odbyły się dwa koncerty, na których prezentowane były jego utwory, a także świeżo wydana płyta. W sezonie artystycznym 2011/2012 Maciej Zieliński pełni funkcję Kompozytora Rezydenta Polskiej Orkiestry Radiowej. W ramach tej współpracy powstał imponujący 45-minutowy, 5-częściowy utwór "V Symphony" prawykonany przez wspomnianą orkiestrę z dużym sukcesem w styczniu tego roku.

Maciej Zieliński jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich w Polsce oraz dwóch międzynarodowych (Czechy, Niemcy). Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej i Royal Academy of Music w Londynie dał się wielokrotnie poznać jako kompozytor potrafiący świetnie łączyć tradycję ze współczesnością oraz intuitywne podejście do utworu z intelektualnym. Jego muzyka jest często bardzo ekspresyjna i emocjonalna. Angażuje percepcję słuchaczy mimo niełatwego języka muzyki współczesnej.

Oprócz twórczości poważnej szeroko znana jest także muzyka filmowa i piosenki Zielińskiego.
To chyba jedyny kompozytor na polskiej scenie muzycznej, który w sposób bardzo naturalny funkcjonuje zarówno w środowisku awangardy jak i muzyki rozrywkowej. Jak sam mówi stało się to za sprawą jego domu rodzinnego, w którym słuchało się dużo muzyki rozrywkowej i jazzu. Jego ojciec - Andrzej "Fats" Zieliński był znanym perkusistą jazzowym, grającym z gwiazdami polskiego jazzu - Krzysztofem Komedą, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Kurylewiczem.

Podczas edukacji w szkołach muzycznych ta znajomość muzyki rozrywkowej została dopełniona muzyką poważną. Dzięki temu krąg zainteresowań muzycznych Zielińskiego jest bardzo szeroki. Współpracuje z gwiazdami takimi jak Kayah czy Ania Dąbrowska. Jest także autorem ścieżek dźwiękowych do wielu filmowych hitów ostatnich lat (Nigdy w życiu, Tylko mnie kochaj, Kryminalni, Gry uliczne). Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami ze sceny rozrywkowej i jazzowej.

Ostatni rok zaowocował aż trzema płytami z muzyką Zielińskiego. W styczniu ukazała się muzyka z filmu „Och Karol 2”, w lutym - „Sounds of love” - dwupłytowa składanka jego najbardziej popularnych tematów filmowych, a we wrześniu wspomniana już płyta monograficzna z muzyką współczesną – „Across the Millenniums”.

www.maciejzielinski.pl

Zdjęcie: Marta Filipczak

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU
Arne Schmitt - Nothing Else Matters

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack EZX Blues biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer]2 klasyczne zestawy perkusyjne [Gretsch z 1970 roku oraz szwedzki Levin z 1940 roku], crash Paiste i Sabian, klasyczne talerze Zildjan A i K, partie perkusji zapisane w formacie MIDI
Toontrack EZX Metalheads biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer], zestaw do cikiej muzyki wraz z bibliotek 12 penych utworw Meshuggah, partie perkusji zapisane w formacie MIDI przez Tomasa Haake
Toontrack EZX Electronic biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer], klasyczne i nowoczesne elektroniczne brzmienia perkusyjne, 33 zestawy, pakiet do wszystkich gatunkw muzyki elektronicznej, gwny projektant ″ Richard Devine
PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl