1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Maciej Zieliński
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Maciej Zieliński

Maciej Zieliński

szukaj w artykułach:
Marta Filipczak
W minionym roku Maciej Zieliński bardzo wyróżniał się na scenie muzyki współczesnej. We wrześniu ukazała się jego płyta monograficzna "Across the Millenniums - Muzyka z przełomu tysiącleci" podsumowująca twórczość poważną. Dużym wydarzeniem było także kilkukrotne wykonanie jego Concerto Inquieto na klarnet i orkiestrę. Podczas festiwalu "Warszawska Jesień" odbyły się dwa koncerty, na których prezentowane były jego utwory, a także świeżo wydana płyta. W sezonie artystycznym 2011/2012 Maciej Zieliński pełni funkcję Kompozytora Rezydenta Polskiej Orkiestry Radiowej. W ramach tej współpracy powstał imponujący 45-minutowy, 5-częściowy utwór "V Symphony" prawykonany przez wspomnianą orkiestrę z dużym sukcesem w styczniu tego roku.
Maciej Zieliński jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich w Polsce oraz dwóch międzynarodowych (Czechy, Niemcy). Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej i Royal Academy of Music w Londynie dał się wielokrotnie poznać jako kompozytor potrafiący świetnie łączyć tradycję ze współczesnością oraz intuitywne podejście do utworu z intelektualnym. Jego muzyka jest często bardzo ekspresyjna i emocjonalna. Angażuje percepcję słuchaczy mimo niełatwego języka muzyki współczesnej.

Oprócz twórczości poważnej szeroko znana jest także muzyka filmowa i piosenki Zielińskiego.
To chyba jedyny kompozytor na polskiej scenie muzycznej, który w sposób bardzo naturalny funkcjonuje zarówno w środowisku awangardy jak i muzyki rozrywkowej. Jak sam mówi stało się to za sprawą jego domu rodzinnego, w którym słuchało się dużo muzyki rozrywkowej i jazzu. Jego ojciec - Andrzej "Fats" Zieliński był znanym perkusistą jazzowym, grającym z gwiazdami polskiego jazzu - Krzysztofem Komedą, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Kurylewiczem.

Podczas edukacji w szkołach muzycznych ta znajomość muzyki rozrywkowej została dopełniona muzyką poważną. Dzięki temu krąg zainteresowań muzycznych Zielińskiego jest bardzo szeroki. Współpracuje z gwiazdami takimi jak Kayah czy Ania Dąbrowska. Jest także autorem ścieżek dźwiękowych do wielu filmowych hitów ostatnich lat (Nigdy w życiu, Tylko mnie kochaj, Kryminalni, Gry uliczne). Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami ze sceny rozrywkowej i jazzowej.

Ostatni rok zaowocował aż trzema płytami z muzyką Zielińskiego. W styczniu ukazała się muzyka z filmu „Och Karol 2”, w lutym - „Sounds of love” - dwupłytowa składanka jego najbardziej popularnych tematów filmowych, a we wrześniu wspomniana już płyta monograficzna z muzyką współczesną – „Across the Millenniums”.

www.maciejzielinski.pl

Zdjęcie: Marta Filipczakkategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl