Lutowe wydarzenia w Pardon, To Tu

1. Koncert "Noisezone (Sebastian Smolyn/Artur Smolyn/Daniel Buess)", Nd. 03.02.2013, g. 20:30, Wstęp: 15 pln

Pierwszy koncert w lutym 2013 i to jeszcze jaki!! 

Widzieliście Braci Smolyn na zeszłorocznym Festiwalu Avant Art we Wrocławiu albo na Krakowskiej Jesieni Jazzowej razem z Peter Brötzmann i Oliver Steidle aka DEFIBRILLATOR? Nie?!? - Żałujcie!! 

Tym bardziej się cieszymy, że pierwszy raz wystąpią u nas SEBASTIAN i ARTUR SMOLYN i szwajcarski perkusista DANIEL BUESS!!!

Artur Smolyn - Electronics
Sebastian Smolyn - Tromebone/ Electronics
Daniel Buess - Drums / Elektronics

Noisezone jest nowym awangardowym projektem jazzowym, który narodził się w Bazylei w Szwajcarii. To trzech muzyków: Sebastian Smolyn kiełznający burze dźwięków na swoim elektronicznym puzonie, jego brat Artur Smolyn atakujący szerokim spektrum elektronicznych, noisowych brzmień i Daniel Buess potęgujący muzykę uderzeniami perkusji.

Gra tych trzech muzyków składa się na wybuchowa improwizacje. Poszukując własnego języka wyrazu, artyści penetrują szerokie przestrzenie muzyczne, co przybliża ich do granic muzyki samej w sobie. Ponieważ ich performance staje się aktem odkrywającym muzykę, każdy kto zechce być jego świadkiem, zostanie całkowicie wystawiony na fizyczną i duchową emanację, która pozostanie w pamięci długo po koncercie.

Wstęp: 15 pln

www.pardontotu.pl
www.facebook.com/events/374035452693418/



2. Koncert "Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski" w "Pardon, To Tu", Pn. 04.02.2013, g. 20:30, Wstęp: 15 pln

Już 04.02.2013 wystąpi długo oczekiwane DUO "Fred Lonberg-Holm" (cello) i Adam Gołębiewski (perkusja)

Fred Lonberg-Holm - wiolonczelista i kompozytor, lider własnych zespołów: Valentine Trio i Lightbox Orxhestra. Urodził się w 1962 roku, studiował w Juilliard School, a później na rozmaitych kursach prowadzonych m.in. przez Anthony'ego Braxtona, Mortona Feldmana, Bunita'ę Marcus i Pauline Oliveros. 

W 1995 roku przeniósł się do Chicago gdzie szybko podjął współpracę z muzykami tamtejszej sceny jazzowej i postrockowej - jest muzykiem i współtwórcą zespołów The Boxhead Ensemble, The Friction Brothers (z Michaelem Zerangiem), The Flatlands Collective, Keefe Jackson's Fast Citizens, Joe McPhee Survival Unit III, Peter Brötzmann Chicago Tentet, Frame 4tet, Territory Band. 

Współpracował z wieloma czołowymi amerykańskimi i europejskimi muzykami sceny jazzowej i free improv wśród których wymienić należy: Jima Bakera, Johna Butchera, Wilberta DeJoode, Axela Doernera, Matsa Gustafssona, Charlotte Hug, Glenna Kotche, Petera Kowalda, Nicole Mitchell, Torstena Mullera, Jima O'Rourke, Jeffa Parkera, Davida Stakenasa, Bena Vida i Michaela Zeranga. 
Muzyk "Vandermark 5" od 2004 roku.

www.lonberg-holm.info

Adam Gołębiewski - używając preparowanego zestawu perkusyjnego dąży do przeinterpretowania jego cech anatomicznych, ekspresyjnych i brzmieniowych. Możliwie wolną improwizację w muzyce, traktuje jak otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą jednocześnie świadomą praktyką dialogu, kompromisu, pokory, aż po ich – w skrajnych przypadkach – zaprzeczenia.

Sytuacje muzyczne dzielił z improwizatorami z Europy: Polski, Szwecji, Włoch, Francji, Węgier, Hiszpanii, a także Ameryki Północnej. Partycypuje i współtworzy poznański grunt muzyki improwizowanej.

Wstęp: 15 pln

www.pardontotu.pl
www.facebook.com/events/180572095399904/



3. Koncert "Tricphonix Big Band - Almost Original", Wt. 05.02.2013, g. 20:30, Wstep: 15 pln / 10 pln (ulgowe)


Zapraszamy na nietypowe przedsięwzięcie, czyli koncert "przy stole"! pilotujący nową płytę "Tricphonix Big Band - Almost Original"!! 

Zaprezentują nowe, autorskie kompozycje, choć jak lider zespołu podpowiada "często bardzo podobne do napisanych wcześniej przez kogoś zupełnie innego. Ale wszystko to w granicach prawa i z ogromną radością". Zagrają też kilka starych utworów legendarnego zespołu "Tricphonix", lecz w nowych aranżacjach. 

Forma samego występu nawiązywać będzie do wspaniałej lecz zapomnianej tradycji, wspólnego spędzania czasu, rozmów przy stole i muzykowania na bani. Podsumowując: zespół nie wystąpi na scenie lecz zasiądzie wygodnie przy stole wraz z publicznością i degustując doskonałe trunki wykona wiele utworów i porozmawia na różne ciekawe tematy. Czasem zdarza się, że spontanicznie śpiewają ale nie zawsze.

Cytat: Gramy w stylu "otwartym" ale dla potrzeb dziennikarzy możemy się określić: gramy bardzo męskiego "rock & roll'a ... Gramy głównie dla kobiet ale koledzy też mogą przyjść. Zapraszamy!

Skład Big Band'u ( z czasem dołączą inni...):

Maciej Trifonidis - gitara, mandolina, saksofon, flet
Daniel Polkowski - saksofon tenorowy, saksofon altowy
Oliwier Andruszczenko - klarnet, bass klarnet
Radek Polakowski - akordeon, skrzypce
Piotr Janiec – tuba
Daniel Moński – cayon, framedrums, inst. perkusyjne


Maciej Trifonidis - ur. 24 lutego 1974 w Warszawie. Kompozytor, muzyk, producent, realizator dźwięku, wydawca. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl
i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety...
 
Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją, a precyzyjnym zapisem utworów. 

Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazowej, world music i muzyki improwizowanej. Jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio). Aktualnie tworzy w formacje: Trifonidis Orchestra, Trifonidis Roots ,Trifonidis Downtown, Tricphonix oraz Horny Trees.



Daniel Polkowski - znany bardziej jako Banan, jest saksofonistą takich formacji jak: Fuse, Tricphonix, Jazz Quintet. To muzyk, który od kilku lat z powodzeniem wspiera grą na saksofonie takich Dj’ów jak: Martin Harmony, Prorok, Adamus, Soultunes, Dj Nobis.

Oprócz występów w klubach całej Polski, nagrywa partie saksofonu w utworach produkowanych przez duet Wawa, Martina Harmony, Soultunes, a także produkuje muzykę z Dj’em Prorokiem pod pseudonimem MagoDago.

Oliwier Andruszczenko urodził się w 1986 roku w Warszawie. Oliwier jest mocno zaangażowany w produkcje muzyczne jako muzyk sesyjny, współpracując na stałe ze studiem „Euroacoustic” w Wiedniu, Karoliną Cichą (rock progresywny/awangarda) oraz teatrami: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Lalka w Warszawie. Koncertował w większości sal koncertowych w Warszawie (Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamek Królewski, Sala Kongresowa, Teatr Wielki - Opera Narodowa, a także za granicą (Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Litwa, Ukraina). Współpracował z wieloma orkiestrami młodzieżowymi jako solista i pierwszy klarnecista.

Oliwier Andruszczenko doskonalił swoje umiejętności podczas prestiżowych kursów mistrzowskich u takich znakomitości artystycznych jak: Eduard Brunner, Oriol Romani, Jan Jakub Bokun, Artur Pachlewski, Jean Mark Fessard, Aleksander Romański, Matthias Müller, Miroslav Hlavac, Giora Feidmann oraz z kwartetem klarnetowym Vienna Clarinet Connection.


Radek Polakowski - urodzony w 1979 r. w Sejnach. Multiinstrumentalista, kompozytor, aktor i aranżer. W roku 1995 rozpoczął współpracę z Teatrem Sejneńskim, działającym przy "Ośrodku Pogranicze-Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach. Tam zaczął swoją edukację muzyczną w pracowni Wojciecha Szroedera, zapoznając się z muzyką tradycyjną Żydów środkowoeuropejskich, bałkańską, cygańską, ukraińską i białoruską. W latach 1995-2000 uczestniczył jako aktor w dwóch projektach teatralnych: "Dybuk- na pograniczu dwóch światów" Szymona An-skiego i "Wijuny" Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz. Jednocześnie rozwijał się muzycznie w Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego - na początku jako wiolonczelista, potem jako skrzypek, cymbalista i akordeonista. W roku 1998 przeprowadził się do Warszawy i wstąpił do Katedry Filologii Białoruskiej UW, gdzie zaprzyjaźnił się z Pawłem Sołtysem-studentem rusycystyki, znanym później jako Pablopavo. W latach 1998-2003 współtworzył bałkańsko-folkowy projekt Dżezva występując na kilkunastu festiwalach i przeglądach muzyki folkowej. W roku 2006 założył Etno-freejazzowy zespół Gaamera. Rok 2008 to początek owocnej współpracy z Pablopavo, praca nad 3 płytami:"Telehon"(2009), "10 Piosenek"(2011), "Głodne kawałki"(2011) i liczne koncerty. W 2009 roku powstają z jego udziałem 2 projekty: Frozen Bird i klezmerski Sztetl Quartet. Od 2010 wspomaga, jako akordeonista i wokalista legendę polskiej sceny folkowej zespół Balkan Sevdah. Początek roku 2012 to długo oczekiwany debiut wydawniczy zespołu Frozen Bird - płyta "Terry's Tale".

Piotr Janiec - tubista. Od 2000 roku związany z Ośrodkiem Pogranicze "Sztuk, Kultur, Narodów". Właśnie tam po raz pierwszy pobiera lekcje gry na tubie u prof. Mariana Szaryńskiego. Silnie związany z muzyką klezmerską; gra i koncertuje w Polsce i poza granicami z działającą przy ośrodku Kapelą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Paula Brodyego, Franka Londona, Jeffa Warschauera, Michaela Alperta czy Davida Krakauera w projekcie "Tratwa muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami", z Mikołajem Trzaską, Marcinem Olakiem muzykuje w ramach projektu "Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa".

Od 2008 związany z warszawską sceną muzyczną. Koncertuje wraz Trifonidis Orchestra, Trifonidis Free Orchestra, Frozen Bird, Muzyka Miejsca, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Współpracuje z muzykami takimi jak Maciek Bielawski, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Raphael Rogiński, Michał Górczyński, Paweł Szpura, Radek Duda, Wojtek Traczyk, Ray Dickaty, Luis Nubiola, Kamil Szuszkiewicz i inni.

Daniel Moński - darabuka, daf, bendir, cajon, tabla, dhol, śpiewa również alikwotowo (kargyra, hoomey, sygyt). Z muzyką związany od 11 lat, muzyk kolektywu Masala SoundSystem. Współpracował m.in. z zespołami Stara Lipa, Yerba Mater, Beltaine, Gadająca Tykwa, Nell Ambientes, Ogrody Alamut, Maćko Korba, grupą teatralną Makata, przy projektach Marii Pomianowskiej, czy wreszcie z Jędrzejem „Kodymem” Kodymowskim (Apteka) i Maciejem Cieślakiem (Ścianka).

Współorganizator wielu warsztatów i festiwali bębniarskich. Wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach muzycznych związanych z kulturą bliskiego wschodu – m. in. wspólne występy z Mittu Sain’em – genialnym dholistą z Pakistanu, Sabri Brothers – legendarnym zespołem qawwali z Pakistanu, z perskim kompozytorem Mahdim Golamy i tureckim gitarzystą Denizem Atalayem – tworząc zespół Alli turnam. Jego nauczycielami byli m. in. Raj Nisheet Srivastav (tabla), Muthu Kumar (tabla), Ruben van Rompaey (darabuka), Mittu Sain (tabla, dhol).

www.pardontotu.pl
www.facebook.com/events/252294948234638/


4. Koncert "Johnny Chang & Jamie Drouin - Winter 2013 Tour”, Nd. 10.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln


To będzie kosmiczne spotkanie, siła astralna uderzy w nas kiedy zagrają Johnny Chang i Jamie Drouin.

Makroskopijne odłamki i cząstki dźwięku wydobywające się ze skrzypiec Johnnego Changa, poniekąd znajome dla słuchacza, w tym sensie, że rozpoznaje on instrument, prezentowane są z perspektywy szkła powiększającego – zamiast koncentrować się na zdefiniowanych dźwiękach wibrujących strun, słuchacz słyszy akt grania jako taki – fizyczne spotkanie między kalafonią, włosem, a drewnem.

Przemieszczając się po płaszczyźnie odniesień falujące harmonie sinosuidalnych tonów tworzą elektryczny prąd powietrzny, który popycha, redefiniuje, a czasami wyobcowuje skrzypce Changa. Droiun okupuje niezdefiniowaną przestrzeń pomiędzy pierwszym a drugim planem – bezpośredni wpływ na Changa ciągle się zmienia, ale jego dźwięki oddychają wprowadzając na przemian ciepło i zimno do kompozycji.
Spotkanie tych dwóch uznanych muzyków zaciera granice między kompozycją, a improwizacją. Ich niezwykle skoncentrowane występy wypełnione są w takim samym stopniu zarówno pozorną ciszą, jak i płynnie wielokształtnymi dźwiękami.

Johnny Chang jest skrzypkiem i kompozytorem, który ukończył studia muzyczne wraz z Michaelem Pisaro w USA, a od 2009 roku mieszka w Berlinie. Tworzył z wieloma muzykami na całym świecie, jest też członkiem prestiżowego kolektywu Wandelweiser, a także kuratorem serii Konzert Minimal w Berlinie.
Jamie Drouin wielokrotnie był częścią takich międzynarodowych wydarzeń jak Biennial of the Americas (Denver), Mutek (Montreal), TodaysArt (The Hague), Decibel Festival (Seattle), Montréal Museum of Contemporary Art (Montreal), Henry Art Gallery (Seattle), Communikey (Boulder), La Société de Curiosités (Paris), and General Public (Berlin). Jego zarejestrowane prace wydano m.in. w Caduc, con-V, Oral, Dragon's Eye Recordings, Mutek_Rec, Rope Swing Cities, oraz Infrequency Editions. Tworzył wraz z wieloma międzynarodowymi artystami, włączając w to projekty z Lucio Capece, Crys Cole, Olaf Hochherz, Hannes Lingens, Seiji Morimoto, Lance Austin Olsen, Mathieu Ruhlmann I Sabine Vogel.
Jamie Drouin jest fundatorem i kuratorem INFREQUENCY EDITIONS, oraz programu comiesięcznych performance SOUNDS IN A ROOM.

www.jamiedrouin.com/chang_drouin.html


5. Koncert "Tfaruk Love Communication", Pn. 11.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Ogromna to przyjemność gościć zespół z muzycznie zaprzyjaźnionego miasta, bowiem Tfaruk powstał w 2007 roku w Poznaniu. Stało się to z inicjatywy Tomasza Ballaun - muzyka związanego wcześniej ze sceną yassową, założyciela Multiwitaminy i członka legendarnego Szelestu Spadających Papierków.

Zespół penetruje rejony szeroko pojętej muzyki improwizowanej, gdzie punktem wyjścia jest nowoczesny, transowy jazz. Muzycy wykorzystują niecodzienne instrumentarium - blachy, urządzenia mechaniczne i instrumenty etniczne, które w połączeniu z elektroniką, gitarą
i sekcją rytmiczną generują energetyczną fuzję dźwięków.

W 2011r., nakładem wytwórni Multikult Projecti TFARUK wydał płytę z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego, Wojtka Mazolewskiego oraz Kuby Jankowiaka. Została ona zrealizowana przez Bartłomieja Frank ze Studio im. Alberta Hofmanna w Poznaniu.

W tej chwili, po reorganizacji towarzyskiej i artystycznej, zespół wraca do aktywnego oraz spontanicznego tworzenia a także grania.

Muzycy: 

Tomasz Ballaun - perc.
Michał Biel - sax.
Andrzej Szawara - git.
Piotr Tarnawski - bas
Daniel Karpiński - drums



6. Koncert "Blueberry" (Rybacka/Zukanović/Spana), Wt. 12.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln


Tym razem Pardon, To Tu pragnie zaprosić na koncert o odmiennym od dotychczasowego charakterze. Co prawda gościliśmy mużyków z Danii, ale sposób ekspresji artystycznych zmagań będzie zaskakujący dla stałych bywalców klubu.

Ania Rybacka (PL) - vocal, looper, effects
Adnan Zukanović (Bosnia) - synhesizers, piano
Roux Spana (PL) - computers&keyboards

B l u e b e r r y to darkpopowy elektroniczno-akustyczny projekt muzyków jazzowych
z duńskiego środowiska Carl Nielsen Academy of Music. Trzy wyraziste osobowości i trzy odmienne kultury łączą się w intymnym akcie opowiadania za pomocą muzyki. Elektroniczne dźwięki wydobywające się z syntezatorów i komputerów budują nową wirtualną rzeczywistość wokół organicznego, kobiecego głosu, który wyśpiewuje historie o ludzkich ułomnościach, pożądaniu, uległości, nieracjonalnych potrzebach. Po chwili brzmienie zmienia się na zupełnie akustyczne, bliższe - ale wcale nie przyziemne, hipnotyzując i zachłannie okupując słuchaczowe myśli..

W skład projektu wchodzą:

A n i a R y b a c k a - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Ukończyła jednocześnie Studium Jazzu i psychologię na SWPS. W 2010 roku przeprowadziła badania dotyczące jakości życia polskich muzyków Jazzowych pt. "Jazz — moje życie. Doświadczenie w roli muzyka,
a struktura JA i emocjonalne wskaźniki przystosowania". Dwa lata temu dołączyła do środowiska polskich muzyków w Skandynawii na Carl Nielsen Academy of Music. Podróżując po Europie i występując na Festiwalach Jazzowych wielokrotnie zdobywała nagrody, min. na Lady Summertime (2009, Finlandia), Nardis Jazz Vocal competition (2009, Turcja), Voicingers (2009, Polska) , Jazz Krokus Festival (2008, Polska). W roku 2011 została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w tym roku koncertuje z Blueberry, Ania Rybacka Quintet, Sphere, oraz jako solistka z DRBB.

A d i Z u k a n o v i ć pochodzi z Bośni, ale od dwudziestu lat mieszka w Danii. Jest pianistą, producentem i kompozytorem, znanym z wyjątkowo indywidualnego podejścia do każdej ze stylistyk. Ostatnie pół roku spędził na stypendium artystycznym w Berlinie. Współpracował z takimi muzykami jak Andrew D'Angelo, Den Fjerde Væg, Rudi Mahall, Kresten Osgood, Mount Washington, czy Jullie Hjetland. Obecnie pracuje jako kompozytor i pianista w duńskim teatrze współczesnym w Odense, oraz koncertuje i nagrywa m.in. z Blueberry, Nór, Trouble Hunting, God is Discount i PARAT APPARAT COLLECTIVE

R o u x S p a n a to multiinstrumentalista, producent i DJ. Jako puzonista oraz klawiszowiec współpracował z wieloma zespołami polskiej sceny, jak Etna Kontrabande, Obibox, Raggamoova, Soulunit. W 2005 roku założył zespół JazzUs, który łączył w sobie elementy hip-hopu oraz jazzu. Jako producent wypłynął przede wszystkim dzięki wydanej w 2009 roku płycie składu Mardi Gras pt. „Podaj Dalej”. Na jego produkcjach rapowali do tej pory m.in. Temzki, eXo, Ten Typ Mes, Prof, Emil Blef, Numer Raz oraz PHFNG. Remixował m.in. dla Rap Addix, NÓR (Dania) oraz Silka. Obecnie powiązany jest z warszawskim labelem
U KNOW ME Records, w którym niebawem ma się ukazać jego producencki album.

jazzsoul.pl/nowy-utwor-blueberry-wrong-lovin/
blueberry.bandcamp.com/album/ep


 
7. Koncert "Das Quartet" (Mahall/Kądziela/Tom/Eldh) *Pl/DE/DK*, Śr. 13.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln

Pardon, To Tu ma ogromna przyjemność zaprosić na nietuzinkowy koncert wyjątkowych artystów, przed Państwem wystąpi Das Quartet!

Pod tą przewrotną nazwą kryje się międzynarodowy projekt muzyczny złożony ze znakomitych muzyków ze Szwecji, Danii, Polski i Niemiec. Na czele kwartetu stoi światowej sławy niemiecki klarnecista basowy Rudi Mahall.

Das Quartet wykonuje autorski repertuar z pogranicza europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej, pełen zaskakujących melodii oraz dynamicznej rytmiki. Koncert kwartetu to niezapomniana dawka muzyki na światowym poziomie. Bezkompromisowa i energetyczna gra kwartetu w tak doborowym składzie nie pozwoli o sobie zapomnieć na długi czas...

Rudi Mahall – klarnet basowy

Muzyk dobrze znany na europejskiej scenie jazzowej z unikalnego talentu i oryginalnego podejścia do grania nowoczesnego jazzu na klarnecie basowym. Rudi ma bardzo osobiste brzmienie i sposób gry. Jest uważany za jednego z najbardziej interesujących i przełomowych współczesnych klarnecistów basowych na świecie. W ciągu trzech ostatnich dekad fascynował słuchaczy jazzu w składach takich jak Der Rote Bereich, Die Enttäuschung i u boku Aki Takase. Inni jego współpracownicy to m.in. Kenny Wheeler, Jim Black, Lee Konitz i Barry Guy. Występował na całym świecie, w tym na festiwalach: Jazz at the Mulhouse, Moers Jazzfestival, Jazzfest Berlin, także w Norwegii, Kanadzie, Afryce, Portugalii i Nowym Jorku.

Marek Kądziela – gitara

Obecnie jeden z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, znany ze swojej współpracy ze skandynawską scena muzyczną. Lider licznych projektów: Off Quartet, Hunger Pangs czy International Jazz Quintet. Kądziela to artysta przekraczający granice stylistyk muzycznych, lecz nie stroniący od hardbopowych korzeni jazzu, do czego często nawiązuje w swojej twórczości...
www.marekkadziela.com

Kasper Tom Christiansen – perkusja

Perkusista i wybitny kompozytor. Należy do nowej generacji perkusistów jazzowych, który łącząc różne gatunki muzyczne tworzy swój własny, niepowtarzalny styl. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music, od lat mieszka i tworzy w Berlinie. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, brał udział w licznych festiwalach jazzowych: Copenhagen Jazzfestival, Leverkusener Jazztage, Jazz w Ruinach and Jazz nad Odrą. Współpraca z kolejnymi muzykami: Tobias Delius, Håvard Wiik, Tom Arthurs, Axel Dörner, Kasper Tranberg, Philipp Gropper, Alexander Frangenheim, Jan Roder, Henryk Walsdorff, Uffe Steen dała obraz jego wszechstronności i świeżości, jaką wnosi do współczesnego jazzu.

Frans Petter Eldh – kontrabas

Jeden z czołowych skandynawskich basistów, mistrz improwizacji, który wprowadza słuchacza w świat magicznego nastroju. Tworzy w Szwecji, Danii i Niemczech. Koncertował w Izraelu, Rosji i Tajlandii. Brał udział w następujących projektach: Django Bates Beloved Bird, Schneweiss und Rosenrot, Sandra Kolstad, Mads La Cour Im Beruf, The World, Sartre´s Croissant. Jego współpraca z Django Batesem przy projekcie Beloved Bird dała świetne recenzje i umieściła go w ścisłej czołówce dobrze zapowiadających się współczesnych muzyków jazzowych.

8. Koncert "Raphael Rogiński Solo", Nd. 17.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 10 pln

Artysta, który wielokrotnie otwierał nam uszy na nowe doznania, artysta, którego już teraz niesamowity dorobek zachęca do odkrywania niezbadanych rejonów, do których dociera jego muzyka. W Pardon, To Tu, przed Państwem, wystąpi Raphael Rogiński solo!

Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu, bluesa, na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. 

Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych.  

Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling) , performance (np. J. Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo(np. Tadeusz Różewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). 

Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub jako lider zespołów. W tej chwili stałe projekty muzyczne to wspomniane: Shofar, Cukunft, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo. Grał i współpracował min. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Vadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafał Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek. 

Bierze udział w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki współczesnej np.: Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, „Simcha“ Wrocław, Cztery Kultury Łódź, “ Ha motiv Ha jehudi” Warszawa, „Rainbow Coalition Festival” Hanover USA, Warszawska Jesień, Gaudeamus Music Week Haga Holandia, Ars Electronica Linz Austria, “WUJ-ek” 2001 - 2005, Warszawa, G2 Music for creative chamber orchestra, „Villa Warszawa“, NuFolk, Gdańsk, Święto muzyki Paryż, Pora Poezji i wiele innych.



Film - Muzyka

9. Projekcja Eksperymentalna (Michał Górczyński) + film niespodzianka, Wt. 19.02.3013, godz. 20:00, wstęp wolny


Tego na wieczorze filmowym w Pardon, To Tu jeszcze nie było, tego mogło jeszcze w ogóle nie być, ponieważ to co się wydarzy jest zupełnie niepowtarzalne.

1. "Punkt - dookreślenie" - Michał Górczyński - performer w przestrzeni.

2. Film niespodzianka

Twórcą pierwszej części wieczoru nazwanej "Punkt - dookreślenie" jest Michał Górczyński, mówi on o swojej pracy: "to działanie zapisane w partyturze mającej na celu wprowadzanie muzyka - performera w przestrzeń. Na ekranie film tworzony "szybkim gestem", w pośpiechu. Nie ma tu wyszukanego "profesjonalizmu". Jest próba znalezienia cech wspólnych pomiędzy rozbłyskiem ekranu, dźwiękiem klarnetu, słowem wypowiadanym specyficznie i ruchem pozbawionym ambicji. Zeskakiwanie ze sceny może zdarzyć się w każdym momencie. Nagle we wspólnocie zagubiony prowadzący a każdy z publiczności może zacząć rządzić, wyrywać się z prawem do dotknięcia ekranu. "Nie ma" oznaczać tu może naciśnij start w sposób niezauważalny. Zaskocz swój komputer, zaskocz powstały już film przerywając jego czas trwania. Nie daj się temu medium!".

Michał Górczyński na poza filmowy "co dzień" to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne oraz utworów dla teatrów dramatycznych i lalkowych. Występował jako solista z takimi zespołami jak Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso” czy holenderski de Ereprijs. Uczestniczył w Międzynarodowych kursach Muzyki współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat muzyki, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Człowiek sekstetu Marcina Maseckiego, Cukunftu prowadzonego przez Raphaela Rogińskiego, współzałożyciel kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski - Ircha. Od 2008 roku pracuje nad poszerzeniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beatboxem i współpracuje z jednym z najlepszych polskich beatboxerów – Patrykiem „Tik Takiem” Matelą.

Po tym zaskakującym doznaniu obejrzymy film niespodziankę.

Wstęp Wolny!

www.facebook.com/events/365500753547747/

JAZZ

10. Koncert "1 Night with Pheeroan AkLaff" & Special Guests, Śr. 20.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln przedsprzedaż / 30 pln


Pheeroan AkLaff - perkusja

Tomasz Dąbrowski - trąbka / balkan horn (Tom Trio)
Łukasz Rychlicki - gitara (Kristen)
Lenar - soundscapes
Paweł Postaremczak - saksofon (Hera / Snowman)
Kenneth Dahl Knudsen *DK* - kontrabas
Paweł Szpura - perkusja (Hera / Wovoka / Cukunft)

https://www.facebook.com/events/137014016460753/

JAZZ

11. Koncert towarzyszący „Osaka Vacuum” (Dickaty/Pałosz/Zemler) – w ramach „IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im.Witolda Lutosławskiego”, PN. 25.02.2013, godz. 20:30, Wstęp Wolny!



Bardzo serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się w ramach "IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego"

Warszawa, 21-28 lutego 2013 (więcej informacji na www.lutoslawski-cello.art.pl/)

OSAKA VACUUM

Trio grające muzykę improwizowaną na saksofon, wiolonczelę i perkusję. W jego skład wchodzą jedni z najciekawszych przedstawicieli sceny improzwiowanej:

Ray Dickaty - sax
Mikołaj Pałosz - cello
Hubert Zemler - drums

Ray Dickaty

saksofonista, kompozytor. Na karierę muzyczną Raya Dickaty składa się ponad 60 nagrań z różnymi artystami. Brał też udział w kilku światowych tournee z zespołem Spiritualized. Jest autorem aranżacji partii sekcji dętych do utworów Spiritulized na płycie "Anutha Zone". Jako saksofonista i flecista grał w zespole Dr. Johna, był członkiem zespołów Too Pure i Moonshake, z którymi nagrał 2 albumy.

Występował z PJ Harvey i Stereolab. Nagrywał i koncertował z Cornershop, Gallon runk, Durutti Column, AMP, Lush, The Duke Spirit i Six By Seven. Współpracował z legendą i założycielem AMM Eddiem Prevostem w Londynie i Liverpoolu. Występował z improwizatorami Carlosem Zingaro, Phillipem Marksem, Chrisem Corsano, Brigitte Kuepper, Tomem Chant i liverpoolskim Frakture Big Band. Jego zespół Loka nagrał drugą płytę dla wytwórni Ninja Tune.

Ma na swoim koncie również współpracę z takimi artystami jak Giles Peterson, Super Numeri, Terry Edwards, Zukanican, Damo Suzuki, Michael J Sheehy, the N.O.W. Sextet, Core Trio, Skree. Pomieszkuje w Polsce, jest ważną i aktywną postacią polskiej sceny muzyki improwizowanej: współpracuje m.in. z Maciejem Bielawskim, Mikołajem Pałoszem i zespołem Trifonidis Free Orchestra.

Mikołaj Pałosz


wiolonczelista. Wykonawca muzyki współczesnej i improwizator. Zdobywca nagród na konkursach muzycznych: m.in. laureat Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Jego solowa płyta "Cellovator" z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami sponsorowana ze środków stypendialnych Ministra Kultury w programie Młoda Polska, ukazała się w 2008 r. nakładem wydawnictwa DUX.

Hubert Zemler


warszawski perkusista o akademickim wykształceniu, doskonale czujący się w świecie muzyki improwizowanej. Jego wielokierunkowe zainteresowania muzyczne pozwalają mu zarówno na występy na perkusji solo jaki i kooperację z artystami z bardzo wielu kręgów muzycznych.

Współpracuje miedzy innymi z Piotrem Kurkiem w projekcie "Piętnastka", Duetem Sza/Za i współtworzy trio Horny Trees. Ponad to koncertuje i nagrywa z zespołami Babadag, Frozen Bird, Neurasja, incarnations, Natu, The Saintbox.

Wstęp Wolny

www.facebook.com/events/412511775504957/



12. Koncert "Děsi (Žižkovská/Pilnaj)" *CZ*, Wt. 26.02.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Pardon, To Tu nareszcie gości, artystów zza naszej południowej granicy! Duo Děsi jako pierwsi Czesi wystąpią na naszej scenie, ale również jako pierwsi pozwolą nam posłuchać na żywo niesamowitego instrumentu jakim jest didgeridoo.

Duo Děsi – połączenie dwóch oddechów z dwóch muzycznych światów. To nowatorski czeski projekt muzyczny, oparty na saksofonie barytonowym i australijskim didgeridoo. To dialog pomiędzy drewnem i metalem, etniczną i europejską tradycją muzyczną, kobietą i mężczyzną. Swoją muzyką przełamuje granice gatunków jazz- funky- world music. Odnajduje harmonię w przeciwnościach oraz współbrzmienie najstarszego i najmłodszego instrumentu dętego. Głęboki rezonans dźwięków przeplatany jest z wyższymi tonami, niesie w sobie zadumę i powagę.

Historia projektu:
Děsi grają razem jako duet od 2009 roku. Mają za sobą dziesiątki koncertów m.in. we Włoszech, Anglii, Polsce, Francji. W ubiegłym roku wydali swoją pierwszą płytę. Lukáš Pilnaj występuje także solo pod nazwą D.I.D.G. Orchestra, Eva Žižkovská gra od wielu lat w Big Bandzie Petra Svobody. Oboje są również członkami elektroakustycznego zespołu Kus kus klan.

Strona zespołu: www.pilnaj.com/desi/

Muzyka:







Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
SOLO ALBUM - Justyna Philipp
F.Schubert - Litania - Dorota Sok

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Epiphone Joan Sebastian Sonador gitara elektroakustyczna
PWM Bach Johann Sebastian - Inwencje trzygosowe na fortepian
PWM Bach Johann Sebastian - Mae preludia na fortepian
PWM Bach Johann Sebastian - Inwencje dwugosowe na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl