Łódzki konkurs dla oboistów i fagocistów

VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy, 6–8 maja 2024

Katedra Instrumentów Dętych łódzkiej Akademii Muzycznej zaprasza na VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. Jego inauguracją będzie „Wieczór Muzyczny” 6 maja, dwa etapy przesłuchań zostaną rozegrane w dniach 6–8 maja, wyniki konkursu poznamy w środę 8 maja podczas Koncertu Laureatów. Inauguracja Konkursu, przesłuchania oraz koncert z wręczeniem nagród są otwarte dla publiczności. Wszystkie wydarzenia odbędą się w salach koncertowych głównej siedziby Akademii – zabytkowego Pałacu Karola Poznańskiego (ul. Gdańska 32).

Konkurs jest przeznaczony dla studentów klas oboju i fagotu polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Mogą w nim wziąć udział także utalentowani uczniowie szkół muzycznych spełniający wymagania programowe. W programie obowiązkowym znalazły się utwory polskich kompozytorów, m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego oraz Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana.

Konkurs składa się z trzech etapów i będzie rozegrany w dwóch kategoriach: oboju i fagotu. W każdej z nich przewidziane są narody pieniężne: pierwsza to 7000 złotych, druga – 5000 złotych, trzecia – 3000 złotych oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

Podczas koncertu inauguracyjnego w poniedziałek 6 maja (godz. 18.15) zagrają zwycięzcy poprzedniej edycji Konkursu z 2021 roku: Paulina Sochaj (obój) i Kayetan Cygański-Bolski (fagot), którym towarzyszyć będą pianistki Bogna Dulińska i Joanna Morycińska. Wystąpi również Trio Andare złożone z pedagogów łódzkiej Akademii: Agata Piotrowska-Bartoszek (obój), Dorota Cegielska (fagot), Tomasz Bartoszek (fortepian). W programie utwory Carla Philippa Emanuela Bacha, Camille’a Saint-Saënsa i Gottharda Odermatta.

Przesłuchania pierwszego etapu odbyły się na podstawie nadesłanych nagrań audio-wideo (znalazło się w nim 36 młodych muzyków). Do drugiego etapu, który zostanie rozegrany stacjonarnie w siedzibie łódzkiej Akademii, zakwalifikowano 28 uczestników. Przesłuchania drugiego etapu w kategorii oboju odbędą się w poniedziałek 6 maja w godz. 9.00–17.00, w kategorii fagotu – we wtorek 7 maja w godz. 9.00–17.30. Finałowy trzeci etap zaplanowano w środę 8 maja: dla oboju w godz. 9.00–10.30 i dla fagotu w godz. 11.00–13.00. Na ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów organizatorzy zapraszają w środę o godz. 17.00.

W tegorocznej edycji konkursu uczestników oceniać będzie Jury złożone z uznanych artystów i wykładowców z Polski i z zagranicy. A wśród nich, w kategorii obój: prof. dr hab. Tomasz Miczka, prof. Lew Zakopets, prof. UMFC dr hab. Arkadiusz Krupa, prof. AM dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek – dyrektor konkursu, w kategorii fagot: prof. dr hab. Krzysztof Kamiński, prof. dr hab. Artur Kasperek, prof. AM dr hab. Arkadiusz Adamczyk oraz dr hab. Damian Lipień.

VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs został objęty honorowymi patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Konkurs ma wieloletnie tradycje. Swoją historię rozpoczął na przełomie lat 60. i 70. we Włoszakowicach – miejscu urodzenia Karola Kurpińskiego. Jego organizatorem był Ludwik Kurkiewicz – wieloletni kierownik Katedry Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 90. impreza odbywała się w Sieradzu jako Ogólnopolski Konkurs Oboistów i Fagocistów (1996), następnie jako Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów (1999). Pod tą samą nazwą kolejne cztery edycje odbyły się w Łodzi (2002, 2005, 2008, 2011). Od 2014 roku konkurs nosi imię Józefa Ciepłuchy.

Prof. Józef Ciepłucha (1940–2006) był wybitnym polskim oboistą, pedagogiem i dyrygentem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Przez lata związany z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Opery Łódzkiej, Filharmonii Narodowej. Był współzałożycielem Kwintetu Dętego Filharmonii Łódzkiej z którym występował przez 20 lat. W 1978 roku utworzył Orkiestrę Kameralną Filharmonii Łódzkiej (później jako „Rubinstein Sinfonietta”), z którą – jako jej kierownik artystyczny i dyrygent – odbył szereg zagranicznych tournées zagranicznych. W swoim dorobku artystycznym miał także liczne recitale, nagrania dokonane dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz wytwórni filmowych. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1960 roku jako nauczyciel gry na oboju w łódzkich szkołach muzycznych. Od 1970 roku pracował Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna). Wychował wielu znakomitych oboistów. Liczne grono jego wychowanków zostało laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Od 1981 roku przez 25 lat pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusyjnych. Wielokrotnie zapraszano Profesora Ciepłuchę do jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Prowadził zajęcia z zespołami kameralnymi podczas letnich kursów muzycznych w Bayreuth, Miętnem, Dusznikach i Olsztynie. Za swą wszechstronną działalność został odznaczony Złotą Odznaką SPAM, Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej informacji o Konkursie:
www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/vii-miedzynarodowy-akademicki-konkurs-oboistow-i-fagocistow-im-jozefa-ciepluchy

Powiązane Video Wszystkie video

1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Osiecka Agnieszka - Wielki piewnik, tom VII ″Krakowskie anioy″
PWM Williams John - Star Wars VII Przebudzenie Mocy (na fortepian)
Latin Percussion Guiro Cuban Style Cuban Style
Aquarian CC A Classic Clear Set (10,12,14+14TC) zestaw nacigw

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl