Listopadowa edycja projektu "Muzyczny Kurier"

Przedstawiamy relacje uczestników czwartej edycji programu Muzyczny Kurier edukacja kulturalna Pomorza Zachodniego 2017 organizowanego przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie oraz na terenie całego Regionu Województwa Zachodniopomorskiego. W dniach 15-17.11.2017 program realizowany był w Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej w Przelewicach z udziałem uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach.

Gimnazjaliści napisali:


Natalia Depko:

Mówiąc szczerze, gdy wraz z moimi rówieśnikami dowiedzieliśmy się, że odbędą się "warsztaty muzyczno-dziennikarskie" pomyśleliśmy, że objawią się one lekcjami hip-hop'u, a następnie napiszemy recenzję na ten temat. Tymczasem piszę recenzję na temat zajęć pod okiem Pana Pawła Osuchowskiego- dyrygenta i Pani Artemidy- nauczycielki tańca historycznego. Zdziwienie było ogromne. W pierwszym dniu warsztatów uczyliśmy się podstawowych kroków tańca barokowego- szczęście, że potrafimy zatańczyć było większe od bólu naszych stóp. Drugiego dnia była teoria- równie ciekawa, co nauka tańca. Z ręką na moim zarażonym muzyką klasyczną sercu stwierdzam, iż warsztaty te były bardzo interesujące i ciekawe. Krokiem pas de bourre udam się na pewno na koncert pod batutą Pana Pawła. Mam nadzieję, że takie warsztaty jeszcze kiedyś będą miały miejsce w naszej szkole!


Wiktoria Pierścińska:

Ostatnio do naszej szkoły przyjechał jakiś dziwak- artysta, dyrygent, muzyk.
Prowadził warsztaty na temat muzyki i dziennikarstwa. Według mnie było bardzo ciekawie. Nauczyłam się tańca barokowego. Wspaniałym przeżyciem był dla mnie koncert, podczas którego mogłam posłuchać muzyki dawnej i zachwycić się tańcem, który wykonała tancerka tańca historycznego. Jestem bardzo zadowolona z tego, że mogłam wziąć w tym udział.


Oskar Duk:

W środę gdy przyszedłem do szkoły, dowiedziałem się, że przyjechał pewien Pan wraz z Panią od tańca. Zdziwiło mnie to, ponieważ wiedziałem, że będą warsztaty muzyczno- dziennikarskie, ale nie podejrzewałem, że będziemy tańczyć. Byłem zachwycony tym pomysłem, ponieważ jest to coś ciekawego, czego nie robię na co dzień i pewnie nigdy bym nie miał okazji spotkać się z osobami tak ciekawymi i interesującymi, jakimi byli ci Państwo. Pani od tańca opowiadała o tańcu z wielkim zaangażowaniem. Było widać, że taniec ją ciekawi i lubi to robić. Zaś Pan okazał się miłym gawędziarzem w dobrym znaczeniu tego słowa. Drugiego dnia warsztatów, które odbyły się w sali języka polskiego pan przyszedł już sam. Przekazał on nam wiele ciekawych informacji, aby zachęcić nas nie tylko do tańca, ale także do muzyki. Pod koniec Pan zaprezentował nam bardzo ciekawy instrument muzyczny, jakim był klawesyn. Spotkanie z nim było dla mnie ekscytujące, spodobało mi się to, w jaki sposób pan chciał podzielić się z nami swoją wiedzą. Trzeciego dnia warsztatów zaproszono nas do pałacu na koncert, który okazał się bardzo interesujący, ale też jak się okazało, był trochę zabawny. Na koncert przybyły tym razem trzy osoby, dwie kobiety, jedna z kobiet -Pani Urszula Stawicka- grała na klawesynie, zaś druga- Pani Katarzyna Borstyn- oczarowała nas swym wspaniałym tańcem, a trzecią osobą był Pan Piotr Pałac, grający przepięknie na gitarze. W pewnym momencie Pani tancerka podeszła do mnie i kazała mi wstać, byłem zdziwiony i trochę zawstydzony, ale po chwili okazało się, że to była dla mnie dobra zabawa i dla całej publiczności, która miała zaszczyt przybyć na koncert. Te trzy dni warsztatów wiele mnie nauczyły i na pewno chciałbym jeszcze raz być na takim koncercie.


Olimpia Kustosz

W dniach od 15 do 17 listopada 2017r. kilkoro uczniów z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej uczestniczyło w warsztatach muzyczno-dziennikarskich, podczas których dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o kulturze i muzyce dawnej, dobrze się przy tym bawiąc. Pierwszego dnia poznaliśmy panią Artemidę Ikonomu-Cichocką, która wprowadziła nas do dawnego świata baroku. Podjęła się nauczenia nas kroków i figur menueta oraz pokazała, jak wiele emocji , w tych czasach, wyrażały gesty dłoni. Drugiego dnia prowadzący, pan Paweł Osuchowski, poszerzył naszą wiedzę na temat historii muzyki. Wszyscy wsłuchaliśmy się, gdy opowiadał o dawnych instrumentach, tańcach i kompozytorach, gdyż robił to z wielką pasją. Na koniec mogliśmy zadać Panu kilka pytań. Ostatniego dnia odbył się koncert pt.” Muzyka i taniec- wspólne inspiracje”, gdzie mogliśmy wysłuchać wielu utworów z tej epoki, jak i obejrzeć zaprezentowany taniec. Uważam, że warsztaty były naprawdę ciekawe i uczące, gdyż zagłębiliśmy się w historię muzyki.


Alicja Bochan-Bochanowicz

W dniach 15-17 listopada odbyły się w naszym przelewickim gimnazjum warsztaty muzyczno- dziennikarskie. Były prowadzone w ramach projektu ,,Muzyczny Kurier – Edukacja Kulturalna Pomorza Zachodniego”. Pierwszego dnia uczniowie naszego gimnazjum brali udział w warsztatach muzycznych. Wszyscy uczestnicy po raz pierwszy zostali wtajemniczeni w historię tańca barokowego. Uczyli się pierwszych kroków, poznawali znaczenie wykonywanych gestów. Ich celem było zapoznanie się oraz przybliżenie wiedzy i kroków tańca dawnego, które tańczono na dworach królewskich. Naszą nauczycielką była pani Artemida Ikonomu- Cichocka.
Kolejnego dnia przybył do nas pan Paweł Osuchowski, który opowiadał nam o muzyce barokowej. Później oglądaliśmy operę „Juliusz Cezar” i słuchaliśmy utworów Jana Sebastiana Bacha. Podczas, gdy my wytężaliśmy słuch, pan przyniósł ogromny instrument strunowy szarpany mający klawisze . Był bardzo podobny do fortepianu, lecz brzmiał jak gitara. Okazało się, że był to klawesyn. Moim zdaniem ma bardzo piękny styl i cudownie gra. Ostatni dzień warsztatów odbył się w Pałacu, który znajduje się w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. O godzinie 12:00 miał miejsce koncert, który zamykał nasze trzydniowe warsztaty. Nosił nazwę ,, Muzyka i taniec – wspólne inspiracje”. Wykonywali go pani Katarzyna Borstyn – aranżowała taniec historyczny, pani Urszula Stawicka- grała na klawesynie i pan Piotr Pałac-grywał na gitarze klasycznej. Myślę , że koncert był bardzo interesujący , ciekawy, autorski, melancholijny oraz satysfakcjonujący. Podczas występu siedziałam w fotelu, zasłuchana, wpatrzona w okno, przez które było widać naszą złotą polską jesień i rozmyślałam o moim sensie życia. Na koniec koncertu można było przeprowadzić wywiad z występującymi o ich pasji, zainteresowaniu, hobby i pracy którą wykonują niektórzy z nich w szkołach muzycznych i na koncertach. Uważam, że takie warsztaty są bardzo ciekawe, interesujące mają na celu ukazanie nam przeszłości w sposób kokieteryjny, czarujący, oryginalny, nietuzinkowy, dający do myślenia. Niektórym mogą one nakreślić wybór odpowiedniej szkoły.


Uczniowie szkoły podstawowej napisali:

Wojciech Skwarek-
Dnia 15.11.2017 roku w Gimnazjum im. OZP i NSP w Przelewicach uczniowie wzięli udział w warsztatach muzyczno-dziennikarskich związanych z epoką baroku. Zajęcia prowadziła Pani Artemida Ikonomu- Cichocka, która tańcem zajmuje się dość długo. Instruktorka była bardzo miłą i mądrą osobą, która potrafiła pomóc w trudnych sytuacjach. Zadanie uczniów polegało na nauczeniu się podstawowych kroków menueta, które nie były wcale takie łatwe jak się mogło zdawać. Prowadząca na początku zrobiła krótką rozgrzewkę, po czym zaczęła objaśniać kroki i wszystkie ruchy. Kiedy nauczyliśmy się już jak wykonywać kroki, mogliśmy zacząć tańczyć z muzyką. Na sam koniec zajęć nagraliśmy krótki filmik z naszym tańcem.
Następnego dnia odbyły się zajęcia muzyczno-dziennikarskie. Prowadził je Pan Paweł Osuchowski, który z zawodu jest muzykiem, dyrygentem i nauczycielem muzyki. Prowadzący podzielił się z nami swoją pasją i opowiedział o dawnej muzyce, instrumentach oraz tańcach. Zajęcia były ciekawe, dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych rzeczy.
Ostatni dzień warsztatów zakończył się koncertem, na którym grali prawdziwi muzycy. Grali muzykę pobudzającą wyobraźnię. Do muzyki tańczyła tancerka, która wspaniale tańczyła. Wszystkim się podobało. Spotkanie stanowiło ciekawą adaptację muzyki dlatego myślę, że powinno być więcej takich spotkań.


Dominika Grygorcewicz-

Dnia 17.11.2017 roku w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, a dokładnie w Pałacu odbył się koncert pt. ''Muzyka i taniec- wspólne inspiracje''. Wystąpili w nim Pani Urszula Stawicka, która grała na klawesynie, Pan Piotr Pałac, który grał na gitarze i Pani Katarzyna Borstyn, która tańczyła bardzo ciekawe tańce historyczne. Bardzo się cieszę, że mogłam taki koncert obejrzeć, bo był wspaniały. Mam nadzieje, że częściej będą takie warsztaty organizowane u nas w Przelewicach, ponieważ z chęcią pójdę. Dzięki tym warsztatom dużo się nauczyłam. Nie wiedziałam, że dzięki dwóm wspaniałym instrumentom można stworzyć taką muzykę. Podziwiam również Panią Katarzynę, bo moim zdaniem wypadła świetnie, na pewno bardzo dużo czasu spędziła, by nauczyć się kroków. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w warsztatach oraz w tym koncercie. W czasie pierwszych warsztatów związanych z tańcem historycznym, szczerze myślałam, że nie dam rady, lecz dzięki staraniom myślę, że nie poszło mi aż tak źle. Nigdy bym nie wpadła na taki pomysł, by nauczyć się takiego tańca. Na początku, gdy Pani Edyta Kobus powiedziała o tych zajęciach, wydawało mi się, że nie będzie to ciekawe. Dlatego nie chciałam pójść na takie zajęcia. Ale postanowiłam zobaczyć, jak to wszystko wygląda. I nie żałuję. Moje uczucia związane z tymi zajęciami są wspaniałe. Bardzo się cieszę, że wzięłam w tym udział.


Antoni Soska-

W dniach 16, 17, 18 –ego listopada w naszej szkole w Przelewicach odbyły się warsztaty taneczno-muzyczno-dziennikarskie. W pierwszy dzień mieliśmy warsztaty taneczne, uczyliśmy się tańców barokowych-królewskich. Było dużo dzieci, lecz tylko kilku chłopców. Z tańca najbardziej zapamiętałem „padebure”.
W drugim dniu pan Paweł Osuchowski opowiadał nam o muzyce i o teatrze. Wprowadzał nas w wydarzenia, które miały mieć miejsce następnego dnia. Pan grał też na klawesynie. Klawesyn to takie połączenie pianina z gitarą, naciskasz na klawiaturę, która szarpie za struny, jak w gitarze. W baroku nie było fortepianów i pianin, grano wtedy na klawesynach.
Finałem tych zajęć był koncert. Poszliśmy do Pałacu gdzie w sali czekał na nas klawesyn i gitara. Chwilę później na salę weszli muzycy i tancerka. Tancerka tańczyła tańce historyczne odpowiednio do różnych barokowych utworów. Zajęcia bardzo mi się podobały i myślę, że powinno być takich więcej. Zaproszono nas na koncert w grudniu, z przyjemnością tam pojadę.
 





Gimnazjum w Przelewicach
zdjęcia: Fundacja Akademia Muzyki Dawnej

źródło: mat. prasowe

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Stay Away - Vitamin String Quartet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Audio Technica ATH-M50x PB (38 Ohm) suchawki zamknite, edycja limitowana, purpurowe
Audio Technica ATH-M50x Metallic Orange (38 Ohm) suchawki zamknite, edycja limitowana, pomaraczowe
Vox Amplug Metal wzmacniacz suchawkowy do gitary
Martin DXM gitara akustyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl