Łańcuch X: Cello Concerto - Hesitant - Direct

Do najnowszych projektów artystycznych słynącego z udziału w oryginalnych, nowatorskich przedsięwzięciach Andrzeja Bauera należy koncert Cello Concerto – Hésitant – Direct. W ramach Festiwalu „Łańcuch“ X wysłuchać go będzie można 7 lutego 2013 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Andrzejowi Bauerowi towarzyszyć będą Cezary Duchnowski oraz zespół Kwadrofonik. Najważniejszym elementem projektu jest prezentacja nowej kameralnej aranżacji Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego.

„Wykonanie koncertu pragniemy poprzedzić zakomponowaną zespołową improwizacją (Hésitant), przygotowującą percepcję słuchacza na część główną (Direct) – Koncert wiolonczelowy, zrealizowany i wykonany z największym możliwym pietyzmem wobec partytury“ – zapowiada Andrzej Bauer.

Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem w kasie Studia oraz na stronie internetowej sklep.polskieradio.pl poprzez zakładkę Koncerty/ Bilety.

Koncert poprzedzi o godz. 17.30 promocja albumu autorstwa Elżbiety Markowskiej Lutosławski. 1913-2013.

PROGRAM KONCERTU:


7 lutego 2013
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, g. 19:00

Cello Concerto – Hésitant – Direct

Andrzej Bauer – wiolonczela, elektronika, kierownictwo artystyczne
Cezary Duchnowski – przygotowanie warstwy elektroakustycznej
Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik – fortepiany
Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękała – perkusja

WYKONAWCY:


Andrzej Bauer – laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy, urodził się w Łodzi. W rodzinnym mieście ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je, pracując m.in. z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas kursów mistrzowskich. Stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego umożliwiło mu dwuletnie studia w Londynie w klasie prof. Williama Pleetha. Występował z recitalami i jako kameralista, a także jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów Europy, w USA i Japonii. Pierwsza płyta Andrzeja Bauera zawierająca m.in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Na kolejnych płytach wiolonczelista utrwalił utwory Szostakowicza, Prokofiewa, Strawińskiego, Messiaena, Lutosławskiego i Panufnika. W 2000 roku ukazał się pierwszy w historii polskiej dyskografii dwupłytowy album z Suitami na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha (Fryderyk 2000). Artysta coraz więcej czasu poświęca pisaniu muzyki, improwizacji (Lutosphere), wykonywaniu muzyki najnowszej i inspirowaniu utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne (Cellotronicum).

Cezary Duchnowski studiował kompozycję w klasie prof. Leszka Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu – obecnie wykłada tam m.in. realizację muzyki komputerowej. Był jednym z inicjatorów założenia we wrocławskiej Akademii Studia Kompozycji Komputerowej. Z placówką tą związany jest do chwili obecnej. Ma w swoim dorobku utwory zarówno kameralne, jak i symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Wraz z Agatą Zubel tworzy duet ElettroVoce, realizując projekty na głos i elektronikę. Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej. Chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes. W jej ramach uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej – human-electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami. Wraz z Marcinem Rupocińskim założył grupę Morphai – formację podejmującą artystyczne inicjatywy o profilu interdyscyplinarnym.

Kwadrofonik to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Kariera zespołu zaczęła się w 2006 roku, od zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Właśnie wtedy krytyka muzyczna uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej. Kwadrofonik to zespół, w którym artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny, niemal niezauważalnie zamieniając funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. Precyzja wykonania, żywiołowość, dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu z publicznością dają pełną gwarancję satysfakcji uczestników dźwiękowego widowiska tworzonego przez grupę. Muzycy wspólnie wykonują również kompozycje oryginalnie tworzone na takie instrumentarium, wśród nich m.in. utwory Béli Bartóka, George’a Crumba, Rolfa Wallina, utwory komponowane specjalnie dla zespołu oraz transkrypcje utworów symfonicznych, m.in. Święta Wiosny Igora Strawińskiego czy Mazurki i Harnasie Karola Szymanowskiego.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
www.lutoslawki.org.pl
e-mail: [email protected]

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Fina?y
Igor Stravinsky - Ebony Concerto
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Seydel 30401C Concerto Solo C, harmonijka ustna
Samson S-Direct Di-Box aktywny
Seydel 30401HG Concerto Solo HG (wysokie G), harmonijka ustna
Numark TTX USB gramofon Direct Drive

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl