1. Start
  2. Artykuły
  3. Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły
  4. Kwartet smyczkowy Walasek
ARTYKUŁ: Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły - Kwartet smyczkowy Walasek

Kwartet smyczkowy Walasek

szukaj w artykułach:

Jedyny ściśle rodzinny, profesjonalny kwartet smyczkowy na świecie. Występuje w składzie: ojciec - wiolonczelista Wojciech Walasek oraz jego dzieci - skrzypkowie Emilia i Wojciech i altowiolista Kamil. Głębokie tradycje muzykowania w rodzinie Walasków sięgają XVIII wieku. Ponad dwieście lat istniała kapela Walaska, działająca w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu - najpiękniejszych zakątkach Polski, a ostatnim prowadzącym ten zespół muzyczny był ojciec Wojciecha - Jakub. Te tradycje muzykowania w rodzinie Walasków są konsekwentnie kontynuowane.

Senior Wojciech - profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów kameralnych - wraz ze swoimi dziećmi tworzą światowej sławy zespół, który koncertował w USA, Azji i wielu krajach Europy. Nagrał cztery płyty CD z utworami kompozytorów polskich i zagranicznych (w tym kompozycje pisane specjalnie dla kwartetu Walasek i jemu dedykowane). Zespół jest animatorem życia muzycznego prawobrzeżnej Warszawy. W swej rodzinnej parafii Miedzeszyn po raz dziesiąty organizował Wielkanocny Festiwal Muzyki Kameralnej.

A oto wyjątki z opinii o zespole: „Szlachetne brzmienie kwartetu WALASEK - to suma kunsztu i doświadczenia artystycznego seniora rodu Wojciecha Walaska z wysoką techniką, młodzieńczym temperamentem i żarliwością muzykowania córki Emilii oraz synów Wojciecha i Kamila.”; „(…)Możliwość utworzenia rodzinnego kwartetu smyczkowego na bardzo wysokim poziomie jawi się z pewnością jako unikatowe zjawisko w skali światowej.”© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl