Kultowa postać czeskiej literatury | II Dni Czeskie w Nie Teatrze (Nie Teatr) - bilety

Ceny biletów od: 85 PLN - ZAMÓW BILET ONLINE » Termin: 2023-10-28, godz. 18:00:00 Artysta: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT Miasto: Białystok Miejsce: Nie Teatr Adres: ul. Sienkiewicza 4,
(GPS: 53.13268775, 23.1609869791669) Kategoria: teatr

Opis wydarzenia

"Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania" - mówi Mirosław Bieliński, odtwórca roli Szwejka w spektaklu teatru TeTeTeT z Kielc, który obejrzymy w ramach II Dni Czeskich w Nie Teatrze 28 października.

Dobry wojak Szwejk to postać już popkulturowa, która za sprawą książki Jaroslava Haška i rzecz jasna filmu niezmiennie kojarzy nam się z czeskim poczuciem humoru i czeskim podejściem do życia, które na swój sposób uosabia Szwejk. Świetnie podsumowuje spektakl i rolę Mirosława Bielińskiego Lidia Cichocka z Echo Dnia Kielce:

[…] Z obszernego dzieła Jarosława Haska wyjęto najistotniejsze wątki, by pokazać historię wcielonego dla armii Jego Cesarskiej Mości Szwejka. Określonego mianem idioty, człowieka prostodusznego, dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Opowieści o kolejnych przeciwnościach i niezwykłych zbiegach okoliczności opowiadane są z humorem, lecz, chociaż wywołują śmiech podszyte są gorzką refleksją, to przejmująca wypowiedź przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, bezsensowności. Szwejk Mirosława Bielińskiego jest takim właśnie pozornym idiotą, a naprawdę mędrcem, filozofem i rewolucjonistą, także królem życia potrafiącym się cieszyć i zachwycać. Mirosław Bieliński w trakcie ponad godzinnego spektaklu jest nie tylko Szwejkiem, ale także generałem, porucznikiem, kapelanem, felczerem płynnie przechodząc od jednej postaci do drugiej. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn decydując się na prostą formę bez udziwnień. Dzięki temu Szwejk nawiązuje bardzo bliski kontakt z publicznością."

Reżyserem spektaklu jest Sławomir Gaudyn, który dokonując luźnej adaptacji książki Haška wyraźnie odnosi się do tematu wojny, jej idiotyzmu i bezsensowności, a jednocześnie porusza temat człowieka, którego mielą wojskowe tryby, on zaś radzi sobie z przeciwnościami dzięki swej dziecięcej naiwności i dobroduszności. Odtwórca roli Szwejka, Mirosław Bieliński, dodaje: "Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania. Zwierzęta walczą tylko o to, co niezbędne im do życia, a człowiekowi "ciągle mało". O Szwejku mówi się, że jest idiotą, ale czy na pewno? Zawsze pociągała mnie ta postać, chociaż zdaję sobie sprawę z trudu, jakim jest jej zagranie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód, a ja mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom widzów, wcielając się w wymarzoną rolę. Serdecznie zapraszam."

I my zapraszamy, zarówno na spektakl, jak i na cały czeski weekend w Nie Teatrze.


SCENARIUSZ i REŻYSERIA: SŁAWOMIR GAUDYN
na podstawie powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka"
WYKONANiE: MIROSŁAW BIELIŃSKI
scenografia: JOANNA BISKUP- BRYKCZYŃSKA
PREMIERA: 26.09.2021
czas trwania: ok.80 minut (bez przerwy)

Współorganizatorem jest Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.
Partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.


W ramach II Dni Czeskich w dniach 27-28 października na widzów czeka stoisko z czeska literatura, spotkania, koncerty, spektakle. 

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Szczegóły wydarzenia »

Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT Mirosław Bieliński

Reżyser, Sławomir Gaudyn: "Jest to luźna adaptacja książki Jaroslava Haska, w brawurowym wykonaniu Mirka Bielińskiego. Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących." Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Wszystkie koncerty artysty: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT »

Lokalizacja

Powiązane Video Wszystkie video

Grupa MoCarta w Teatrze - Jackson
TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Król Swingu - flash mob - Maciej Stuhr
Stanis?awa Celi?ska, Bartek W?sik & Royal String Quartet - Warszawa (T. Love)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Strunal Talent Siena 160 czeskie skrzypce 3/4
Strunal Verona Violin 150A mod. Stradivari - czeskie skrzypce 1/8
Strunal Verona Violin 150A mod. Stradivari - czeskie skrzypce 4/4
Strunal Academy Florence 193wA mod. Stradivari - czeskie skrzypce koncertowe 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl