Krzyk i eksplozja emocji w najnowszym utworze ormiańskiego barytona

Na kilka dni przed Świętem Hadrutu (15 sierpnia), swojego rodzinnego miasta w Górskim Karabachu, ormiański baryton Sar Sargsyan na stałe tworzący w Polsce, zaprezentował premierę swojego najnowszego utworu pt. „Mój Hadrut”. W pieśni, która jest więcej niż tylko dedykacją, wokalista wyraża swoje emocje związane z rodzinnym miastem i niedawnymi wydarzeniami w tym regionie. To wołanie artysty o uwolnienie spod okupacji swojej ojczyzny, a także apel do całego świata, aby nikt nikomu nie śmiał odbierać domu, odrywać od korzeni, czy narzucać innego losu. Podniosła pieśń nasycona jest pełnymi smutku i żalu frazami, lecz finał wyraża nadzieję.

Pierwsze pisemne wzmianki o mieście Hadrut datuje się na rok 1428 i pochodzą one z historycznych teksów ormiańskiego kronikarza o imieniu Jeghia. Miasto od początku należało do Ormian, a jego teren przez cały czas, niezależnie od geopolitycznych zmian, zamieszkiwał chrześcijański naród ormiański, o czym do dziś najlepiej świadczą rękopisy i kamienne pomniki historii w tym mieście.

Hadrut to moje rodzinne miasto, położone na terenie Arcachu, czyli Górskiego Karabachu, w którym się urodziłem. To tam od 4. roku życia stawiałem pierwsze kroki artystycznej kariery. Tam też urodzili się moi rodzice i wszyscy moi przodkowie – powiedział Sar Sargsyan. – W ubiegłym roku po raz pierwszy w dziejach tego regionu, na skutek agresji militarnej Azerbejdżanu, mieszkańcy Hadrutu zostali wygnani ze swoich domów, ze swojego miasta. W jednej chwili utracili wszystko, cały dorobek życia własnego i swoich przodków. Brutalnie została im odebrana spuścizna kulturowa, nasza historia, nasza cała przeszłość. Domostwa Ormian zaczęto palić, burzyć, a ormiańskie cmentarze oraz unikatowe pomniki historii i kultury chrześcijańskiej bezcześcić, dewastować, a czasem zrównywać z ziemią. Mój rodzinny dom przestał istnieć – dodał Sar Sargsyan.

Pieśń pod tytułem „Mój Hadrut” (po ormiańsku: „Im Hadrut”) poświęcona jest temu miastu. Pomysł na jej powstanie zrodził się u artysty po utracie swojej ojczyzny. Tekst, na podstawie którego powstał utwór, został napisany w latach 80. XX wieku, a jego autorem jest znany ormiański poeta i pisarz, uchodźca z Hadrutu – Sokrat Khanyan. Biorąc pod uwagę dramat, który się rozegrał w tym mieście, tekst wiersza za zgodą autora musiał zostać zmieniony przez wokalistę i kompozytorkę, Armenuhi Karapetyan, znaną kompozytorkę ormiańską, autorkę wielu utworów klasycznych i estradowych. Muzykę do utworu „Mój Hadrut” skomponowała na specjalną prośbę Sara.

Pieśń „Mój Hadrut” to więcej niż dedykacja – to krzyk i eksplozja emocji przeżywanych przez artystę, to krok wokalisty na drodze do deokupacji swojej ojczyzny. To apel do całego świata, aby nikt nikomu nie śmiał odbierać domu, odrywać od korzeni oraz narzucać innego losu. Utwór utrzymany jest w tonacji molowej, jednak finałowa fraza, w której artysta kieruje wołanie do swojego miasta, posiada tonację durową, wyrażającą nadzieję.

Fragment utworu:
Moja pieśń woła Ciebie, mój rodzinny Domu: leci do Ciebie,
Moje serce woła Ciebie, mój rodzinny Domu: leci do Ciebie.
Moja ziemia cierpli z bólu: idę do Ciebie.
Świat obawia się spisku: idę do Ciebie.
Dla mnie słodki i bezcenny
urodzony w górach Twój świt…
Tyś światłem mojego życia, moją opoką,
Dla mnie jesteś sumieniem matki i litością ojca.


Utworu w całości można posłuchać w tym miejscu: soundcloud.com/saribek/my-hadrut, a dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.facebook.com/SarSargsyan/.

Piękna aranżacja utworu to dzieło ormiańskiej muzyczki i kompozytorki Aleksandry Maghakyan, z kolei mastering został zrealizowany przez ormiańskiego muzyka, Stephana Berudzanyana. Wokal artysty został nagrany w Warszawie w studiu Spox Music. Plakat reklamujący utwór stworzył ormiański projektant, Valery Ayvazyan, a zdjęcia wykonał polski fotograf, Michał Ignar.

W przyszłości planowana jest realizacja teledysku do pieśni „Im Hadrut”.

***
Sar Sargsyan urodził się w 1981 roku w miejscowości Hadrut w Górskim Karabachu. Muzyki uczył się początkowo w Szkole Muzycznej im. Komitasa w mieście Hadrut, po czym ukończył Wydział Wokalny w Kolegium im. Sayat-Nova w Stepanakercie. W roku 2007 ukończył Wydział Wokalny Państwowego Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu, a rok później aspiranturę na tej samej uczelni. Aktualnie Sar mieszka i pracuje w Warszawie, często podróżując do innych krajów, w których prezentuje swoje wyjątkowe zdolności wokalne. Przy okazji promuje piękne dziedzictwo muzyki klasycznej armeńskich kompozytorów, jak również inne znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej. Jest jurorem wokalnym na konkursach międzynarodowych.

Na scenie Sar wykonuje repertuar zarówno klasyki akademickiej, jak i estradowy. Programy obejmują różne style i gatunki muzyczne, w tym przeboje klasyczne, autorstwa kompozytorów polskich, włoskich, neapolitańskich, hiszpańskich i angielskich, utwory klasyczne znanych kompozytorów europejskich, rosyjskich i ormiańskich, a także romanse i pieśni rosyjskie czy wreszcie klasyczne utwory dziedzictwa Ormian.

Więcej informacji: www.sarsargsyan.com.

Powiązane Video Wszystkie video

Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute
Za?nij Dziecino - flety proste
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Wenclewski Jacek ″Kilka riffw kilka technik″ + DVD
BOSS EQ-20 equalizer efekt gitarowy
Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)
Reloop IQ 2 MIDI mikser DJ

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl