Kraków: Linnamuusikud - muzyczne laboratorium z Estonii na Festiwalu Muzyki Niezwykłej

Linnamuusikud jest grupą starannie dobranych przez założyciela – Taivo Niitvägi – artystów, których łączy głębokie zainteresowanie różnymi tradycjami muzycznymi: od muzyki ludowej i chorału, po polifoniczną wyrafinowaną muzykę liturgiczną. W czasie sowieckiej stagnacji, zespół wykonywał muzykę sakralną w estońskich kościołach. Grupa ta stworzyła niepowtarzalny idiom brzmieniowy rozpoznawalny od pierwszych dźwięków wykonywanych utworów. We właściwy sobie, niepowtarzalny sposób dokonuje syntezy różnych stylów i tradycji współtworząc nową, oryginalną „żywą tradycję” muzyczną.

Działania zespołu stworzyły przestrzeń dla swego rodzaju muzycznego laboratorium dla kilku generacji młodych muzyków, którzy w tym środowisku rozwijali swoje umiejętności, wzbogacając równocześnie krajobraz kulturowy Estonii. Ich występ na Festiwalu Muzyki Niezwykłej będzie pierwszym po dłuższej przerwie w działaniu zespołu, a podróż do Polski będzie miała swój sentymentalny wymiar nie tylko dla muzyków, ale również dla polskiej publiczności, która im wiele zawdzięcza.

Podczas koncertu zatytułowanego „An hour of silence and contemplation in the bright sky of the Northern Lights' sounds” usłyszymy tradycyjne pieśni i hymny estońskie, nie zabraknie jednak akcentów polskich w postaci utworów Mikołaja Zieleńskiego czy Mikołaja z Radomia. Zespół wystąpi w składzie: Taivo Niitvagi, Tiina Niitvagi, Kaarel Kuusk, Maria Barbara Niitvagi, Triin Preisfreund, Li Langebraun, Varro Vooglaid, Helena Vooglaid Mihkel Kuusk, Karin Veissmann, Marius Peterson.

Patronat honorowy nad koncertem objął Piotr Paluch, Konsul Honorowy Republiki Estonii w Krakowie.

Festiwal Muzyki Niezwykłej organizuje po raz pierwszy w Krakowie Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień, od 14 do 20 sierpnia, w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których 350 osób z różnych stron Polski - ale także z Litwy, Białorusi, Włoch czy Niemiec - zgłębia tajniki śpiewu liturgicznego na różnych poziomach zaawansowania. Wieczorami odbywają się koncerty festiwalowe w znakomitej obsadzie europejskich sław. Na sobotę zaplanowany jest koncert Divny Ljubojević z Serbii, która prowadzi także zajęcia podczas warsztatów, z zespołem Melódi. Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program w formie książki można zakupić przez cały dzień w klasztorze oo. Dominikanów, przy wejściu na koncerty i po ich zakończeniu, a także znaleźć na stronie www.festiwal.mn.

Program koncertów

14 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Mariacka - Alamire
15 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika św. Franciszka z Asyżu - Floripari & Perfugium
17 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Graindealavoix
18 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Linnamuusikud
19 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Divna & Melódi

Powiązane Video Wszystkie video

New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
All Improvviso 2011

Instrumenty i sprzęt muzyczny

DuraTruss DT 14-030 element konstrukcji aluminiowej 030cm
PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 1
PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl