Kotliński/Balderi | Warszawska Opera Kameralna

RECITALE MISTRZOWSKIE: STANISŁAW DANIEL KOTLIŃSKI, MARCO BALDERI
Zamek Królewski w Warszawie, Sala Balowa, 13 października, godz. 19:00

Francesco Paolo Tosti, to jeden z ulubionych kompozytorów koronowanych głów, którego kompozycje zawieszone między klasyczną piosenką, pieśnią, a arią zachwycały samego Luciano Pavarottiego. Właśnie Tosti jest bohaterem koncertu, którym tegoroczny sezon kameralnych Recitali Mistrzowskich rozpoczyna Warszawska Opera Kameralna. Włoski kompozytor często chętnie porównywany jest za sprawą popularności w swej epoce (przełom XIX i XX wieku) oraz melodyjności pieśni, do Beatlesów. Tosti onegdaj wręcz rozchwytywany, dzisiaj wydaje się jednak postacią prawie zapomnianą.

13 października w Zamku Królewskim w Warszawie chwytające za serce i pełne romantyzmu kompozycje Tostiego zabrzmią w mistrzowskim wykonaniu Stanisława Daniela Kotlińskiego (bas-baryton) i pianisty Marca Balderiego (fortepian). Ich występ będzie koncertem promującym płytę, wydaną przez DUX, która właśnie trafia do rąk melomanów. W czasie recitalu artyści przybliżą postać Włocha, który dzielił swe życie między ojczyznę, a Wielką Brytanię.

Biografowie Francesco Paolo Tostiego jednym głosem mówią, iż na przełomie XIX i XX stulecia stworzył on własny, niepowtarzalny styl w ramach gatunku Romanza da salotto italiana, czyli salonowych arii włoskich, w naszym kraju częściej określanych jako pieśni lub ballady. Nic dziwnego, że jego muzyka zachwyciła samego Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego. Równie jak włoskim mistrzom, sztuka Tostiego przypadła gustom koronowanych głów Anglii, na których dworze, począwszy od czasu panowania królowej Wiktorii, tworzył i pozostawił blisko pół tysiąca pieśni.

O niezwykłej wartości i pięknie muzyki Tostiego świadczy fakt, że była inspiracją dla wielu wybitnych twórców, m.in.: Enrica Carusa, Titty Ruffo, braci de Reszke, Giuseppe Di Stefano, Marii Callas czy Luciano Pavarottiego. Dzisiaj utwory Tostiego śpiewają nadal José Carreras i Placido Domingo.

Wykonawcami programu są bas-baryton Stanisław Daniel Kotliński, od wielu lat popularyzujący muzykę Tostiego na świecie oraz włoski dyrygent i pianista Marco Balderi, uznawany za znawcę stylu Tostiego. Balderi wykonuje kompozycje Tostiego z samą primadonną Katią Ricciarelli, akompaniował także nieodżałowanemu basowi Cesarowi Siepi czy Luciano Pavarottiemu.

W symboliczny sposób postać Tostiego ma pewną cechę wspólną ze Stanisławem Danielem Kotlińskim. Obaj przez pewien czas borykali się ze zdrowiem, czego naturalną konsekwencją były przerwy w pracy artystycznej. Stanisław Daniel Kotliński nie śpiewał przez kilka lat. Był w tym czasie dziennikarzem, międzynarodowym managerem muzyki i producentem muzycznym. Od ponad dziewięciu lat artysta sukcesywnie powraca do śpiewania na scenach i estradach koncertowych w wielu krajach świata, jednak bardzo rzadko występuje w Polsce. W repertuarze Tostiego odnalazł nie tylko wspaniały przekaz, ale oddał się misji popularyzacji tej muzyki. Dlaczego? Jak sam mówi:

- Utwory Tostiego wykraczają z jednej strony swoją stroną wokalną poza pieśniarstwo, z drugiej jednak nakazują respektowanie pewnych kanonów artystycznych, w których nie ma miejsca na typowo operowe wykonawstwo. Z pewnością można by twórczość Tostiego zdefiniować w pewien sposób jako kameralną formę, wywodzącą się z pieśni, ale w kształcie arii. Tosti idealnie wpasował się ze swoją muzyką w czas, w którym żył i tworzył. Inspiracje melodyczne, a co za tym idzie charakter wokalny jego dzieł, łączyły w sobie linearyzm i spontaniczność tak typową dla wielu artystów pochodzących z środkowo-południowej części Włoch. I choć w Polsce nie jest powszechnie znany, to jednak jest ciągle obecny na całym świecie, znajduje się w repertuarze największych śpiewaków.
Reasumując, czeka nas wielkie, ponowne odkrycie po latach.

Powiązane Video Wszystkie video

Rafa? Krzychowiec - Muzyka z klipu "Bitwa Warszawska 1920"
Karol Szymanowski - "Harnasie"
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Moniuszko Stanisław - Najpiękniejszy Moniuszko na fortepian
Daniel Mari 1000BJR struny do gitary elektr. 11-48
Daniel Mari 4000SL struny do gitary elektrycznej 10-46
Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl