Koryfeusz Muzyki Polskiej dla Aleksandra Nowaka i Danuty Gwizdalanki!

14 listopada br. poznaliśmy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Statuetkę w kategorii Wydarzenie Roku otrzymała Danuta Gwizdalanka, a Osobowością Roku okrzyknięto Aleksandra Nowaka. Gratulujemy!

Koryfeusz Muzyki Polskiej przyznawany jest od 2011 roku twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Laureaci nagrody wybierani są przez środowisko muzyczne w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

W tym roku Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca zdecydowała, że:

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 w kategorii Wydarzenie Roku został wręczony muzykolożce i autorce książek o muzyce, Danucie Gwizdalance. Doceniono ją za „intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka”. To wyjątkowe wyróżnienie pierwszy raz w historii Nagrody zostało przyznane publikacji książkowej i jej autorowi. Biografia Karola Szymanowskiego uwiodła nie tylko autorkę, tysiące czytelników, ale także jury Koryfeusza. Danuta Gwizdalanka, odbierając nagrodę, nie kryła radości. Swoje podziękowanie skierowała w stronę wybitnego artysty, którego życie i twórczość opisała:

Mistrzu Karolu […], bardzo Ci dziękuję za Twoją wspaniałą, uwodzicielską muzykę! I za to, żeś się przez całe życie tak prowadził, że ja mogłam napisać książkę, która uwiodła tylu czytelników […]! Dziękuję.

Osobowością Roku został kompozytor i pedagog, Aleksander Nowak. Został doceniony za „szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu lo firgai. Maska przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu”.

Kompozytor, odbierając statuetkę, podziękował wszystkim, którzy zdecydowali, że to właśnie on powinien otrzymać nagrodę. Zapowiedział również, że nie spocznie na laurach i już wkrótce poznamy nowe owoce jego pracy:

Czuję się też zobowiązany do dalszego pisania […], ciąg dalszy nastąpi.

Gratulujemy naszym wspaniałym Artystom!

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka.

W niedzielę, 14 listopada br. podczas uroczystej Gali transmitowanej na antenie TVP Kultura wystąpili Alicja Szemplińska – śpiew, Marianna Żołnacz – flet, Marcin Wyrostek – akordeon, Polish Violin Duo: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – skrzypce, Maciej Sikała – saksofon, Robert Kubiszyn – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Anna Sułkowska-Migoń – dyrygentka, a całość pod kierownictwem muzycznym Pawła Tomaszewskiego, który zagrał na fortepianie i organach Hammonda. W programie koncertu znalazły się utwory Michała Spisaka, Tadeusza Bairda, Andrzeja Krzanowskiego, Wojciecha Karolaka oraz Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka i Mateusz Baran. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
„poG?OSka” – odcinek 4

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 2
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 1
PWM Kreiner-Bogdaska Agnieszka - W krainie muzyki. Podrcznik dla uczniw szk muzycznych I stopnia

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl