1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. KONTRATENOR JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI PODPISAŁ KONTRAKT Z ERATO!
ARTYKUŁ: Aktualności - KONTRATENOR JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI PODPISAŁ KONTRAKT Z ERATO!

KONTRATENOR JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI PODPISAŁ KONTRAKT Z ERATO!

szukaj w artykułach:
fot. Jiyang Chen

Polski wokalista, absolwent prestiżowej Juilliard School w Nowym Yorku wyda swój debiutancki album jesienią 2018 roku.

Erato podpisało kontrakt nagraniowy z urodzonym w Polsce kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim. 27-letni absolwent Juilliard School wyda swój debiutancki album jesienią 2018 roku. Będzie to recital XVII-wiecznych sakralnych arii, które artysta wykona z zespołem barokowym Il Pomo d'oro (dyr. Maxim Emelyanychev), z którym wystąpi także w Paryżu.

Po konkursach wygranych po obu stronach Atlantyku, w tym w Metropolitan Opera National Council w 2016 roku i niezapomnianych debiutach w Carnegie Hall, Aix-en-Provence i Frankfurt Opera, Orliński jeszcze jako student szybko zyskał miano międzynarodowej gwiazdy sceny operowej. Jeszcze szerszą popularność zyskał w Internecie w 2017 roku, kiedy jego poruszające wykonanie Viverò con mio diletto Vivaldiego zostało opublikowane na Facebooku przez France Musique, szybko gromadząc ponad 2 miliony wyświetleń!

Jego charyzma i warsztat sceniczny zostały zauważone przez krytyków. Orliński, który trenował również jako profesjonalny tancerz breakdance do swoich ról scenicznych wnosi intensywną fizyczność, wrodzone wyczucie rytmu, a sporadycznie także wyjątkowe akrobacje.

Alain Lanceron, prezes Warner Classics & Erato, powiedział: „Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów tego zawodu jest możliwość stawiania na młodych, rozpoczynających karierę artystów z przekonaniem, że staną się oni gwiazdami jutra. Z pewnością jest tak w przypadku Jakuba Józefa Orlińskiego, najbardziej obiecującego kontratenora młodego pokolenia, który w ciągu ostatnich miesięcy dowiódł, jak ważne jest przedstawianie muzyki barokowej i jest na dobrej drodze, aby stać się uosobieniem artysty XXI wieku”.

Jakub Józef Orliński dodał też osobistą wypowiedz: „Byłem jednym z tych dzieci, które zawsze słuchały muzyki, tańczyły do niej i miały ją w słuchawkach podczas podróży. Dlatego od najmłodszych lat marzyłem o nagrywaniu muzyki. To była świetna motywacja, kopniak, połączony z podziwem dla tak wielu znakomitych artystów, którzy nagrywali, ich umiejętności i muzykalności, jakości dźwięku i pomysłów na albumy. Zawsze chciałem do nich dołączyć, stworzyć coś wyjątkowego, tak jak oni: coś, czego jeszcze nie ma; coś, co sprawiłoby, że mój pierwszy, wymarzony album byłby choć trochę inny niż pozostałe. Już od pierwszego spotkania z Alainem i jego zespołem wiedziałem, że Erato jest miejscem, w którym spełni się moje marzenie. Jestem niezmiernie zaszczycony, mogąc dołączyć do rodziny Warner Classics i Erato. Jestem bardzo szczęśliwy i podekscytowany nagrywaniem programu, który tak wiele dla mnie znaczy. Mam nadzieję, że zaufanie, jakim mnie obdarzono, zaowocuje debiutanckim albumem, z którego wszyscy będziemy dumni”.

O Jakubie Józefie Orlińskim
Polski kontratenor Jakub Józef Orliński, laureat Grand Finals Metropolitan Opera National Council w 2016 roku i zwycięzca International Vocal Competition im Marcella Sembrich w 2015 roku, szybko zyskuje reputację śpiewaka o wspaniałej wrażliwości, uderzającym wokalnym kunszcie i śmiałym scenicznym rzemiośle.
W sezonie 2017/18, Orliński debiutuje w Oper Frankfurt, jako tytułowa postać w Rinaldo Handla. Podczas trasy koncertowej pojawi się na Festival d'Aix-en-Provence, aby zaśpiewać rolę Orimeno w Erismenie Cavalliego w Château De Versailles i na Festival de Saint-Denis. Podczas koncertów zaśpiewa m.in. rolę Eustasio z Rinaldo Haendla z The English Concert, prowadzonym przez Harry'ego Bicketa. Zaprezentuje także dzieła Vivaldiego z Chicago’s Music of the Baroque i Haendla z Portland Baroque Orchestra. Latem 2018 roku zadebiutuje z recitalem w Wigmore Hall.
W sezonie 2016/17 wystąpił w Mesjaszu Haendla w Carnegie Hall oraz z Musica Sacra i Oratorio Society of New York. Zadebiutował też z Houston Symphony. Orliński wystąpił również we Flight – współczesnej komedii operowej Jonathana Dove'a z Juilliard Opera. Z Juilliard Opera śpiewał także rolę Ottona w Agrippinie Haendla, w ramach festiwalu La Serenissima – Music and Arts from the Venetian Republic w Carnegie Hall. Wstąpił też na Karlsruhe Handel Festival z Nisi Dominus Vivaldiego i fragmentami Dixit Dominus Handla. Ponadto zadebiutował na Festival d'Aix-en-Provence w operze Cavalliego Erismena.
W Polsce Orliński wykonywał role Kupidyna w Venus i Adonis, barokowego kompozytora Johna Blowa i Narcyza w Agrippinie Haendla. Podczas pobytu w Niemczech, w Aachen i Cottbus śpiewał rolę Ruggiero w Alcinie Haendla. Z baletem Leipzig Opera House wykonał pieśni Purcella, ale śpiewał też rolę Philippusa w Der Misslungene Braut-Wechsel oder Richardus I Telemanna (na podstawie Riccardo Primo, Re d’Inghilterra Hendla) w Gießen.
Jakub Józef Orliński triumfował w kilku konkursach wokalnych, zdobywając pierwsze miejsce w Oratorio Society of New York 2016 Lyndon Woodside Oratorio-Solo Competition, na I i II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej w Polsce otrzymał Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną, a także Pierwszą Nagrodę w Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petráka na Słowacji, trzecie miejsce w Konkursie Debiutów w Igersheim w Niemczech,
Wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie „Złote Głosy Mazowsza” i trzecie miejsce w Le Grand Prix de l'Opera w Bukareszcie w Rumunii.
Pracując nad uzyskaniem tytułu magistra w dziedzinie wokalistyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uczestniczył w prestiżowym programie młodych artystów „Akademia Operowa” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Orliński uzyskał tytuł Graduate Diploma w The Juilliard School, studiując u Edith Wiens. Artystę reprezentuje przez agencja IMG Artists.

źródło: mat. prasowe Warner Classicskategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl