1. Start
  2. Artykuły
  3. Nuty - nowości, polecane, rankingi
  4. Kontrabas dla dzieci - czy to możliwe? Zobacz trzy nowości nutowe!
ARTYKUŁ: Nuty - nowości, polecane, rankingi - Kontrabas dla dzieci - czy to możliwe? Zobacz trzy nowości nutowe!

Kontrabas dla dzieci - czy to możliwe? Zobacz trzy nowości nutowe!

szukaj w artykułach:
Jest największym instrumentem strunowym z grupy smyczkowych. Gra w orkiestrze i w zespołach jazzowych. Do niedawna naukę gry na kontrabasie - bo o nim mowa - podejmowała młodzież ucząca się w szkole muzycznej II stopnia. Teraz czasy się zmieniają i coraz młodsze dzieci sięgają po kontrabas. Dlatego rodzi się potrzeba zaistnienia na rynku nut opracowań prostych melodii bliskich dziecku i jednocześnie dostosownych do percpecji dziecka 7-10 letniego i jego etapu rozwojowego. Opracowania takie muszą jednocześnie podejmować tematykę określonych zagadnień teoretycznych i technicznych gry na kontrabasie. W ten sposób spełnią swoją edukcayną rolę i będę z powodzeniem wykorzystywane przez nauczycieli.
Wychodząc na przeciw potrzebom jakie rodzą się wśród nauczycieli kontrabasu i ich uczniów oraz wypełniając lukę jaka powstała wśród wydawnictw nutowych na kontrabas Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadziło do swojego katalogu trzy zupełnie nowe opracowania dedykowane najmłodszym kontrabasistom.
Szkoła na <a href='/artykul/kontrabas-56.html' img_src='/foto/image.php?width=120&image=art_56_1.jpg' class='withtooltip' >kontrabas </a>mini Frankowski
Szkoła na kontrabas mini to pierwsza z serii trzech cześci podręcznia do nauki gry na kontrabasie dla dzieci autorstwa Grzegorza Frankowskiego. Podstawą podziełu podręcznika na mini, midi i maxi są psychologiczne okresy rozwoju dziecka od 6 do 16 roku życia. Jednak wybór części autor zostawia nauczycielowi, który najelepiej zna predyspozycje i możliwości swoich uczniów. Autor w poszczególnych częściach stopniowo wprowadza poszczególne elementy techniki opierając naukę na znanych, bliskich dziecku i łatwych do zapamiętania melodiach z polskiego folkloru, piosenek dziecięcych, tematów muzyki filmowej czy miniatur muzyki klasycznej. Ćwiczenia konieczne do opanowania właściwej techniki gry zostały wplecione w poszczególne utwory. Poza tym autor duzy nacisk kładzie na improwizację wprowadzając ćwiczenia oparte na wymyślaniu, wykonaniu oraz zapisaniu własnych kompozycji dziecka.
Etiudowe oczko Kusek
Etiudowe oczko to zbiór kompozycji stworzonych dla dzieci przez kontrabasistę i wieloletniego pedagog Ryszarda Kuska. Mają na celu ćwiczenie właściej techniki kontrabasowej w sposób ciekawy dla dziecka. Autor w proponowanych prostych utworach wprowadza  zagadnienia techniczne i muzyczne wpisane w najprostsze tonacje i rytmy. Korzystając ze zbioru Etiudowe oczko dzieci grające na kontrabasie zapoznają się z najczęściej spotykanymi oznaczeniami tempa i dynamiki oraz kluczami basowym, tenorowym i wiolinowym.

W dawnym stylu to trzy utwory o zróżnicowanym stopniu trudności, które z powodzeniem mogą być wykorzystabne jako utwory koncertowe. Każdy utwór opatrzony został akompaniamentem fortepianowym. Zbiór dedykowany jest dzieciom w szkole muzycznej I stopnia.


© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl