KONCERTY, WIĘCEJ JAZZU, PREMIEROWE SŁUCHOWISKA ORAZ KONTESTATORZY, CZYLI JESIENNA RAMÓWKA RADIOWEJ DWÓJKI

Premierowe audycje, w tym „Teraz jazz” i „Folkowy express” oraz nowe pozycje poświęcone szeroko rozumianej sztuce oraz psychologii – to najważniejsze pozycje w startującej 1 października, jesiennej ramówce Programu 2 Polskiego Radia. Oczywiście radiowa Dwójka będzie wszędzie tam, gdzie będą się działy najważniejsze rzeczy ze świata muzyki i literatury. Nie zabraknie również akcentów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najlepsze wykonania utrwalone na płytach z kultowej serii „Polish Jazz”, amerykański swing i szalone rytmy rodem z Południa. Kanon gatunku, ale także nagrania zapomniane, choć ważne. A wreszcie mini-monografie pianistów i wokalistów oraz prezentacje legendarnych big-bandów Duke’a Ellingtona, Counta Basiego i Benny’ego Goodmana. To wszystko znajdzie się w audycji „Teraz jazz”, która będzie nadawana od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-19.00 (prowadzenie: Tomasz Szachowski, Paweł Brodowski, Andrzej Zieliński, Przemysław Psikuta i Korneliusz Pacuda).

Tej jesieni na antenie radiowej Dwójki pojawią się również dwie audycje publicystyczne w nowej odsłonie: „Kwadrans bez muzyki” (poniedziałek-czwartek, godz. 15.00) – reportaże prezentujące ludzi, miejsca, zdarzenia w różnych kontekstach i odsłonach oraz przygotowany przez Michała Nowaka „Rachunek myśli” (sobota godz. 23.00-24.00), który będzie składał się z pięciu zagadnień: prezentacji klasycznych tekstów (począwszy od dialogów Platona), przewodnika po nowościach wydawniczych, rozmów z artystami na temat problemów poruszanych w sztuce, psychoanalitycznej lektury klasyki literatury i dyskusji o interpretacji spraw bliskich człowiekowi.

Zupełnie premierowy „Reportaż artystyczny” (niedziela, godz. 09.45-10.00) to przedstawienie – w formie reportażu dźwiękowego – wydarzeń z udziałem młodych muzyków, literatów, malarzy, ich sukcesów i drogi do sławy. Autorzy skupią się na rozmowach i prezentacjach sztuki uprawianej przez bohaterów, wrócą do konkretnej chwili z życia artysty, który będzie można przywołać po latach.

Z kolei „Fortepianiści i kontestatorzy” Andrzeja Sułka (poniedziałek godz. 19.00-22.00) to audycja o rozszerzonej formule – po zakończonym I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych – do którego stanowiła merytoryczny i muzyczny wstęp. W nowej odsłonie poszerzone zostaną wątki recepcji muzyki wykonywanej na dawnych instrumentach pokazane na przykładzie różnorodnych utworów.

Start ramówki jesiennej radiowej Dwójki 2018 został nieprzypadkowo zaplanowany na 1 października, czyli w Międzynarodowym Dniu Muzyki – transmisje najważniejszych koncertowych wydarzeń w kraju i zagranicy niezmiennie należą do najbardziej istotnych pozycji w ramówce Programu 2 Polskiego Radia. Tylko w Dwójce melomani mogą wysłuchać arcydzieła muzyki klasycznej i współczesnej w mistrzowskich wykonaniach – zarówno z mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, jak i z Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz katowickiego NOSPR-u.

Transmitowane, retransmitowane i szeroko relacjonowanie będą też najważniejsze festiwale w kraju (wielu z nich Program 2 jest współorganizatorem): Writaslavia Cantans, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Kwartesencja, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Actus Humanus, Musica Polonica Nova, Misteria Paschalia, Festiwal Prawykonań, Festiwal Katowice Kultura Natura, Opera Rara czy Jazztopad.

Do końca 2018 roku nadal istotnym elementem ramówki będą audycje i wydarzenia okolicznościowe związane z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Program 2 Polskiego Radia będzie kontynuował – wraz z Teatrem Polskim w Warszawie – cieszący się sporą popularnością wśród słuchaczy cykl „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”. Stacja transmituje je na antenie i w formie wideo na stronie internetowej.

Po wakacjach powracają również stałe cykle, w tym m.in.: „Płytowy Trybunał Dwójki” – na zmianę z „Po herbacie” (sobota, godz. 17.00-19.00), „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” – wymiennie z „Wolną sobotą” (sobota, godz. 16.00-17.00) oraz „Kanon Dwójki” (od poniedziałku do czwartku, godz. 10.00-13.00), „Pora koncertowa” (poniedziałek-czwartek 13.00-15.00, piątek – 13.00-14.45), a wreszcie „Filharmonia Dwójki” (wtorek-piątek 19.00-22.00, niedziela 18.00-20.00).

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
TheThreeX, czyli muzyczny crossover
„poG?OSka” – odcinek 4
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Behringer BCH100 bass chorus efekt
American Audio TT Record USB gramofon DJ z nagrywaniem
Drum Workshop Statyw pod hihat 6000er Serie 6500UL
Presonus AudioBox Studio USB interfejs audio, zestaw nagraniowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl