KONCERTY I EKSPERYMENTY Muzyczne poszukiwania młodych artystów i naukowców w Akademii Muzycznej w Łodzi

Już w najbliższy weekend (17 i 18 marca 2018) Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na II Muzyczne Forum Młodych Artystów i Naukowców, czyli naukowe i artystyczne prezentacje dziewięciu kół naukowych działających w Uczelni. W programie przewidziane są koncerty, muzyczne eksperymenty i wykłady, podczas których wystąpią studenci i pedagodzy oraz zaproszeni goście. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Kameralnej Akademii przy al. 1 Maja 4. Początek w sobotę 17 marca o godz. 12.00. Wstęp wolny.

Forum to kilkanaście godzin muzyki oraz prezentacje i wykłady, podczas których będzie można zajrzeć do wnętrza klawesynu, poznać przyczyny „stroikomanii” oboistów, poznać tradycje muzyczne w rodzinie Włodka Pawlika, zgłębić terapeutyczną moc muzyki… itd.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć (!) arie operowe zinterpretowane tańcem i plastyką, poznać muzyczną trasę symfonicznego „Tramwaju nr 8” w kolektywnym utworze studentów kompozycji, posłuchać żeńskiego oktetu obojowego i muzyki Chopina czy też – dzięki neapolitańskim pieśniom – poczuć powiew gorącego włoskiego lata, zanim na dobre rozpocznie się wiosna. Imprezie towarzyszy wystawa fotografii „Symbiosis” studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Program II Muzycznego Forum Młodych Artystów i Naukowców

SOBOTA, 17 marca 2018
12.00 Uroczyste otwarcie Forum
prof. dr hab. Beata Zawadzka-Kłos, prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi
12.10-14.00 Tramwaj nr 8. Inspiracje: wykład i koncert kolektywny
Koło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki
14.00-15.00 StroikoMania: prezentacja, oboe challenge i koncert
Koło Naukowe Oboistów
15.00-16.00 Wiele spojrzeń – jeden kierunek: koncert polskiej muzyki akordeonowej
Koło Naukowe Akordeonistów
16.00-18.00 Podróż przez Europę – kierunek Włochy: wykład i koncert kameralny
Koło Miłośników-Wykonawców Muzyki Kameralnej
18.00-20.00 Opera filmem malowana: koncert performatywny – muzyka, taniec, plastyka
Koło Naukowe Miłośników Opery

NIEDZIELA, 18 marca 2018
12.30-14.00 Opowieści z pracowni klawesynowej: wykład i koncert muzyki klawesynowej
Naukowe Koło Klawesynu i Muzyki Dawnej „Café Bruce”
14.00-16.00 Dialogi muzyki i pedagogiki: wykłady
Koło Naukowe Młodych Pedagogów Muzyki
16.00-17.30 Klarne-to-owo: koncert kameralny
Koło Naukowe Klarnecistów
17.30-19.30 Chopin w roli głównej: koncert
Koło Naukowe Pianistów

impreza towarzysząca – wystawa fotografii Symbiosis
Wojciech Bibel, Yana Hilko, Wojciech Kamerys, Weronika Mendrek (ASP Łódź)

Patronat nad wydarzeniem objęła prof. dr hab. Beata Zawadzka-Kłos koordynatorem projektu jest dr hab. Beata Stróżyńska.

Więcej informacji na stronie:
www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/marzec-2018/152801-ii-muzyczne-forum-mlodych-artystow-i-naukowcow-2018-03-17/


 


Opisy poszczególnych wydarzeń

Tramwaj nr 8. Inspiracje
Koło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki przygotowało koncert kompozytorski w wykonaniu studenckiej orkiestry symfonicznej „Młodzi (nie)poważni” pod batutą Michała Śmiechowicza. Program koncertu to studencka kompozycja kolektywna Tramwaj nr 8 zawierająca w sobie nawiązania do istotnych miejsc w Łodzi oraz do historycznego przebiegu linii tramwaju nr 8.

StroikoMania
Koło Naukowe Oboistów przygotowało film prezentujący wyniki eksperymentu pod nazwą oboe challenge polegającego na nagraniu prób wydobycia dźwięku na oboju przez osoby niezwiązane z tym instrumentem. O samym instrumencie i powstawaniu stroika opowie opiekun koła dr Agata Piotrowska-Bartoszek. Prezentację dopełni koncert muzyki kameralnej z udziałem żeńskiego oktetu obojowego i m.in. prawykonaniem utworu Fen na osiem obojów, napisanego specjalnie dla Koła przez Rafała Bryłę (student kompozycji muzyki filmowej).

Wiele spojrzeń – jeden kierunek
Koło Naukowe Akordeonistów zaprasza na koncert polskiej muzyki akordeonowej. Studenci Solo i w duecie zaprezentują kilka współczesnych kompozycji. W programie znalazły się utwory Mikołaja Majkusiaka, Andrzeja Krzanowskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz dzieła twórców związanych z łódzkim ośrodkiem – Bogdana Dowlasza, Sławomira Kaczorowskiego i Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

Podróż przez Europę – kierunek Włochy
W muzycznej podróży po Europie studenci z Koła Miłośników Wykonawców Muzyki Kameralnej przeprowadzą słuchaczy od pieśni Chopina, Schuberta, Berlioza i Fauré do wspaniałych dzieł włoskich twórców: Rossiniego, Respighiego i innych. Zwieńczeniem koncertu będą pieśni Eco di Napoli, czyli słynne pieśni z Neapolu. W programie przewidziany jest również wykład poświęcony problemom dykcji w języku włoskim.

Opera filmem malowana
Performatywny koncert muzyki operowej odbędzie się w wykonaniu studentów i absolwentów specjalności wokalno-aktorskiej, choreografia i techniki tańca oraz gościa z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W pierwszej części zabrzmią znane arie operowe, które zostały wykorzystane w popularnych filmach. W drugiej części koncertu wybrane arie zostaną zinterpretowane tańcem, a artysta plastyk, zainspirowany muzyką i ruchem, przedstawi własną wizję plastyczną arii operowych.

Opowieści z pracowni klawesynowej
W ramach wykładu Opowieści z pracowni klawesynowej studentka Zuzanna Budziarek opowie o trudnej i bardzo precyzyjnej pracy przy budowie instrumentu, jego naprawie i konserwacji. Przedstawi ona własne doświadczenia z odbywanych obecnie praktyk we Włoszech, w uznanym warsztacie Bruce’a Kennedy’ego, jednego z najlepszych budowniczych klawesynów w Europie. Wykład dopełni koncert muzyki barokowej na wyremontowanym wspólnie z mistrzem instrumencie w wykonaniu studentek klawesynu.

Dialogi muzyki i pedagogiki
Członkowie Koła Naukowego Młodych Pedagogów Muzyki zapraszają na wykłady, podczas których dowiemy się, jak tradycje muzyczne wpłynęły na karierę pianisty jazowego Włodzimierza Pawlika, jak różne techniki kompozytorskie pomagają w pracy pedagogicznej, a także usłyszymy o bogactwie, jakie niesie muzykoterapia w pracy z dziećmi z zaburzeniami autyzmu i Zespołem Aspergera.

Klarne-to-owo
Klarnetowe „to i owo”, czyli muzyka różnych epok i stylów wypełni koncert w wykonaniu studentów z klasy dra hab. Roberta Stefańskiego oraz dra Mariusza Barszcza. W programie przewidziane są utwory z kanonu literatury klarnetowej, m.in.: Koncert B-dur Karola Kurpińskiego, Sonatina na klarnet i fortepian Josepha Horovitza czy Pulcinella Eugène’a Bozzy. W kwartecie klarnetowym studenci zagrają romantyczne Pieśni bez słów Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz efektowną współczesną kompozycję Richarda Dubugnona Saratoga Trails.

Chopin w roli głównej
Fryderyk Chopin pozostaje niedoścignionym mistrzem wirtuozerii pianistycznej, a studenci Koła Naukowego Pianistów zaprezentują piękno jego muzyki w kilku wybranych dziełach. Zabrzmią: dwa scherza, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. posth., Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 oraz pierwsza część Koncertu fortepianowego f-moll op. 21. W programie znalazły się także utwory z końca XIX wieku: V Sonata fortepianowa Ges-dur hiszpańskiego kompozytora Isaaca Albéniza oraz zakorzenione w poezji Fantasien über Gedichte von Richard Dehmel op. 9 Alexandra von Zemlinsky’ego.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Zgubno?? Snu - Dawid Guoh
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Stadnik Ryszard ″Szkoa na flet prosty″
AN Zaleski Piotr, Klich Jarema, Zieliski Marek ″Metodyka nauczania gry na gitarze″ ksika
AN Maseli Bernard ″Going Home. Dziesi miniatur na wibrafon solo″ ksika
PWM Lutosławski Witold - Najpiękniejszy Lutosławski na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl