Koncert w Muzeum Pana Tadeusza

5.02.2012 roku
Niedziela, godz. 18.00
Muzeum Pana Tadeusza
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela
Ewa Mrowca – klawesyn
Program:
D. Gabrielli – Sonata G-dur na wiolonczelę i b.c.
D. Gabrielli – Ricercar II na wiolonczelę solo
G.F. Händel / W. Babell – Vo far Guerra na klawesyn solo ze zbioru Suits of the most celebrated lessons collected and fitted to the harpsichord or spinnet
G.F. Telemann – Sonata D-dur na wiolonczelę i b.c.
J.S. Bach – I Suita G-dur na wiolonczelę solo BWV 1007
A. Vivaldi – Sonata a-moll na wiolonczelę i b.c. RV 44

Koncert w Muzeum Pana Tadeusza to spotkanie z muzyką baroku, wiolonczelą barokową i nieodłącznym instrumentem tej epoki – klawesynem. Wystąpi wiolonczelista Jakub Kościukiewicz oraz klawesynistka Ewa Mrowca. Oboje są aktywnymi muzykami na polskiej scenie muzycznej. Ewa jest solistką i kameralistką, wykłada na uczelniach łódzkiej i krakowskiej, w 2009 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Jakub jest stałym członkiem Warszawskiej Opery Kameralnej, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, prowadzi klasę wiolonczeli barokowej w ZSM im. F. Chopina w Warszawie oraz na AM w Łodzi. Jest również solistą i kameralistą, współpracował z większością polskich zespołów grających muzykę dawną na historycznych instrumentach. Instrument, na którym gra Jakub Kościukiewicz, zbudowany został na Dolnym Śląsku w 1790 roku, a konkretnie w Szklarskiej Porębie (wówczas Schreibehau) przez Gottfrieda Siegismunda Liebicha.
Program koncertu to przegląd tzw. żelaznego repertuaru wiolonczelowego z okresu późnego baroku. Dominujący ówcześnie styl włoski odcisnął swe piętno niemal na całej mapie muzycznej kontynentu, również w Niemczech i Anglii. Usłyszymy największych gigantów baroku: Bacha, Händla i Vivaldiego oraz prekursora wiolonczeli jako instrumentu solowego i autora pierwszych sonat na wiolonczelę i basso continuo, a także solowych ricercarów – Domenica Gabriellego, bez którego nie byłoby literatury wiolonczelowej w baroku. Zabrzmi również dzieło Telemanna będące wręcz encyklopedycznym przykładem sonaty barokowej, choć jest jedyną sonatą w jego dorobku artystycznym. Vivaldi napisał dziewięć sonat wiolonczelowych; usłyszą Państwo mniej znaną z nich, ale jedną z najbardziej ekspresyjnych i o typowo włoskim temperamencie.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Wojciech Kilar - Polonez z "Pana Tadeusza"
Chanelle Bednarczyk - Szalone Dni Muzyki
Purcell - Sonata F-dur na flet i basso continuo

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Gibson Les Paul Standard 2012 Ebony Black gitara elektryczna
Gibonus FP-12 Fletnia Pana 12-gosowa C-dur, skala c2-g3

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl